Sağlıkta Devrim Yaratacak 10 Trend!

2020'de sağlık sistemi nasıl olacak?

Sağlıkta Devrim Yaratacak 10 Trend!
14 Kasım 2011 Pazartesi 17:41

HABERTURK.COM SAĞLIK HABERLERİ SERVİSİ

Dünyanın önde gelen araştırma ve danışmanlık kuruluşlarından Frost & Sullivan'ın sağlık sektöründe 2020 yılına kadar yaşanacak değişim ve dönüşümleri mercek altına aldığı analizi, teknolojik gelişmeler ve yeni iş modellerinin birden fazla endüstriyel sektörle işbirliği ve uyum içinde gelişme göstereceğini ve sağlık-bakım sektörüne yeni bir boyut kazandıracağını ortaya koyuyor. Bu doğrultuda medikal cihazlar, sağlık-bakım teknolojileri ve yaşam bilimleri arasındaki ilişkiler daha güçlü bir hale geliyor ve tüm alanlar arasında yaşanacak uyum yeni bir çağa kapı açıyor. Analiz, kişiselleşen sağlık hizmetlerine, kişiye özel tedavi düzenine, yeni ilaç dağıtım mekanizmalarına ve uzaktan hasta takip araçlarına imkan sağlamanın yanı sıra, sağlığı koruyucu bir sistemi de beraberinde getiriyor.

Gelecekte sağlık böyle olacak

HASTA OLMAYI ENGELLEME DÖNEMİ GELİYOR
Frost & Sullivan Türkiye Sağlık Araştırmaları Analisti Hilal Cura, Türkiye’de ve dünyada önümüzdeki 10 yıl içerisinde gerçekleşmesini öngördükleri sağlık trendlerinin başında ‘’hasta olmadan sağlıklı kalmak’’ olacağını vurguluyor. Sağlık alanında yapılacak yatırımların ağırlığı hastalık sonrası tedavi ekseninden hasta olmayı engellemeye doğru kayıyor. Tedavi hizmeti sağlayıcılarla hastalar arasındaki güç dengesi ise hızla hastalar lehinde değişmeye başladı; 2020 yılının hastaları sağlıklı yaşama odaklanmış, tam enformasyon ile donatılmış, bilinçli birer tüketici konumunda olacaklar ve hasta hakları bugünün tüketici hakları ile aynı seviyeyde önemli olacak. Hızla gelişen medikal teknolojiler sayesinde bir çok alanda hastaneye gitmeye gerek kalmadan evden bakım sağlanabilecek ve hastalar tamamen kişiselleştirilmiş ve entegre olmuş önleyici bakım, teşhis ve tedaviye ulaşabilecekler.

"SİSTEM KÖKTEN DEĞİŞECEK"
Hilal Cura, 10 yıl gibi kısa sayılabilecek bir zaman diliminde sağlıkta devrim niteliğinde dönüşümler yaşanacağı belirterek, sağlık ve bakımda yerleşik düzenin ve ilişkiler sisteminin kökten değişeceğini, çok daha geniş sektörel katılımın ve işbirliklerinin yaşanacağı yeni bir dönemin sağlıkta kalite ve nitelik çıtasını çok daha yüksek bir konuma taşıyacağının altını çizerken, Türkiye’de önümüzdeki yıllarda sağlık sektöründe devrim niteliğinde hızlı gelişmelere şahit olacağımızı belirtiyor.

Frost  Sullivan – Dünyanın en büyük araştırma ve danışmanlık gruplarından biri olan Frost & Sullivan; 1961 yılından beri 40 ülkede 2000’in üzerinde analisti ve danışmanı ile otomotiv, enerji, havacılık ve savunma, telekomünikasyon, sağlık, kimya ve daha birçok sektörde pazar liderlerinden yeni kurulanlara kadar çeşitli ölçeklerde 14.000 firma ve kuruluşa hizmet vermekte, müşterilerinin büyümelerini hızlandırmalarını, gelişme, yenilik ve liderlik alanlarında en yüksek düzeye ulaşmalarını sağlamaya yönelik çalışmaktadır.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.