Sağlıkta Çalışan Genel İdari Hizmet Sınıfı Personelin Sorunları (1)

Sağlıkta Çalışan GENEL İDARİ HİZMET Sınıfı Personelin Sorunları (1)

Sağlıkta Çalışan Genel İdari Hizmet Sınıfı Personelin Sorunları (1)
07 Temmuz 2014 Pazartesi 13:10

Sağlık Bakanlığı bünyesinde göreb yapan GENEL İDARİ HİZMETLER sınıfındaki memurların sorunlarını gündeme taşımak amacıyla bir dizi haber yapıp gerek bakanlığa ulaştırmak gerekse bir farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır.

Maaşlardaki tazminatlar, görevde yükselme ve döner sermaye gibi ana konular öncelikli olacak.

Bu bağlamda personelsaglik@gmail.com'a gönderceğiniz mailleri ham bakanlığa hemde ilgili sendikaların genel merkezlerine ulaştıracağız.

Bilindiği üzere, Genel İdari Hizmetler Sınıfındaki; Memur, Bilgisayar İşletmeni, Ambar Memuru, Santral Memuru, Satınalma Memuru, Muhasebeci, VHKİ, Şoför, Şef vb. unvanlarda görev yapan Memurların Özel Hizmet Tazminatları ve Ek Ödeme oranları, diğer sınıflardaki (teknik hizmetler, din hizmetleri, sağlık hizmetleri vb.)memurlara göre çok düşüktür.

Tüm Hizmet sınıflarında Özel Hizmet Tazminatı ve Ek Ödeme oranları eğitime göre düzenlenirken, maalesef GİH sınıfındaki Şef ve daha alt kadrolarda görev yapan memurların Eğitim seviyesi ortaokul düzeyinde görülmektedir.

GİH sınıfında örneğin, 6/1 inde olan ortaokul mezunu memurla, 6/1 inde olan yüksek lisans yapmış memur arasında maaş farkı SIFIRDIR.Aynı şekilde 6/1 inde olan Lise mezunu Teknisyenle, 6/1inde olan 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu mezunu Teknisyen arasında 300 TLye yakın fark, 6/1inde olan 4 yıllık teknik bölüm mezunu Teknisyen arasında ise 550 TL civarında maaş farkı bulunmaktadır.

Bakanlar Kurulu kararı ile zabıt kâtiplerinin özel hizmet tazminatları %75 e ve bekçilerin %72ye, din hizmetlerinde imam hatip lisesi mezunu memurların özel hizmet tazminatları % 78  e çıkarılarak iyileştirme yapılmıştır.

Genel idare hizmetlerinde çalışan memurlarda ise özel hizmet tazminatı eğitim durumuna bakılmaksızın % 55 le sınırlandırılmış ve bu sınıftaki memurların eğitim durumları göz önüne alınmamıştır.Lise mezunu sağlık personelin özel hizmet tazminatı oranları %72, öğrenim süreleri yüksek okul mezunu olanların %90, 4 yıl öğrenim süresi olan sağlık personelinin özel hizmet tazminatı ise % 97 dir .

Bu örnekler açıkça bir realiteyi ortaya koymaktadır. Özel Hizmet Tazminatı ve Ek Ödeme oranları 657ye tabi birçok sınıfta Eğitime göre düzenlenirken G.İ.H. sınıfında sabit olması Anayasamızın 10. Maddesindeki EŞİTLİK ilkesine aykırılık teşkil etmektedir.

Bütün bunlarla beraber olayın hayata yansıması; üniversite eğitimi almış, yıllarca dirsek çürütmüş insanları komik durumlara düşürmektedir. İlkokul mezunu ( asla küçük görmek haddime değildir ) bir kişi,Okudunuz da ne oldu! Benle aynı maaşı alıyorsun? Gibi alay ifadelerini kullanmaktan geri kalmamaktadır.Bu olayın çözülmesinde medya en büyük yardımcımız olacaktır. Binlerce ve Genel İdare Hizmetleri Sınıfı Personel ve onların aileleri size minnettar kalacaktır..


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.