Sağlıkta Çağ Atlayacakmışız..

Bu nasıl çağ atlama müdür bey?

Sağlıkta Çağ Atlayacakmışız..
20 Haziran 2013 Perşembe 14:17

Gaziantep Sağlık İl Müdürü olan Dr. Metin Karakök, görevde bulunduğu 1,5 yılda  YAPTIĞI İCRAATLARI anlattı.
İcraatlarını anlatırken, ne yazık ki “kurumsallaşma anlamında yoğun çabalarım oldu” cümlesiyle aslında Sağlık Bakanlığımızın Taşra Teşkilatının yapılanması konusunda doğru bilgilendirilmediğini itiraf etti. Sayın Müdür, kurumsallaşamadığını iddia ettiği Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğünün, 2004-2009 yıllarında Sağlık Bakanlığı tarafından Bilişim alt yapısı ve Yönetsel organizasyonu ile birçok toplantıda örnek gösterilen bir İl olduğunu bilmiyordu. Müdür beyin bu tarihlerde, üniversitede Patoloji ABD’nda akademisyen kimliği ile laboratuarda araştırmalar yapıyor olmasından dolayı, başta Sağlıkta Dönüşüm Programı olmak üzere, Gaziantep İlimizin sağlık alanında uygulamaları ile örnek gösterilmesini takip edemeyişini anlayışla karşılıyoruz… 

Göreve geldiği günden beri, “sağlıkta radikal kararlara imza attığı”  iddiası, tüm bu bilgilendirme noksanlıklarından kaynaklanan masumane cümleler olarak düşünüldüğünde, Üniversite ve Sağlık Bakanlığı yönetim usul ve esaslarını yeniden gözden geçirmesi ihtiyacı içinde olduğunu düşünmekteyiz.

Sağlıkta ikili ilişkilerin düzeltilmesindeki çabalarını anlatırken, göreve getirdiği Sağlık Müdür yardımcıları ve şube müdürlerinden, altı ayı doldurmadan istifa ederek ayrılanların, ikili ilişkileri yürütebilecek tecrübe-bilgi-birikim noksanlığı bulunduğu için mi ayrıldıklarını sormak istiyoruz. Eğer öyle idi iseler, neden bu arkadaşlarımızı kurduğu yeni ekibe dahil ederek kurumsallaşma adına doğru bir adımla başlayamamıştır?

“Sağlıkta Çağ Atlatacak projelere imza atıyoruz” diyerek her basın açıklamasında övünmeyi alışkanlık haline getirdiği en büyük projesi  “Gaziantep Entegre Sağlık Kampüsü” hakkında bir küçük hatırlatma yapmak yerinde olacaktır. Müdür beyin bahsettiği proje, Sağlık Bakanlığının “Sağlıkta Dönüşüm Programı” kapsamında belirlediği 16 ilde yapılması planlanan, “Kampus Hastaneler Projesi”dir. Proje, sayın müdür göreve gelmeden önce Bakanlıkça planlanmış, yer tahsisi kendisinden önce ki Müdür Vekili Dr. Serdar Tolay tarafından sağlanmış, tapu devride kendisinden önceki bir diğer Müdür Vekili Dr. Yemliha Aksoy tarafından gerçekleştirilmiştir.

“En önemli projemdir” diyerek içselleştirdiği bu projenin, sanki kendi projesiymiş gibi Gaziantep kamuoyuna sunulması, emeğe ve her zaman dile getirdiği “Kurumsal Yapı”ya haksızlıktır.  Müdür Beyin sloganı ile “çağın gerisinde kalmış Gaziantep” şehrimize, yaptığı icraatlar olarak dillendirdiği, İslahiye 100 Yataklı İlçe Devlet Hastanesi ve AMATEM, bir türlü beğenemediği kendisinden önce görev yapmış olan Müdür Vekillerinin gayreti ile bugün hizmet verme aşamasına gelmiştir. AMATEM, MATRA projesi kapsamında Hollanda Hükümeti ile Sağlık Bakanlığımız arasında, Sağlık Müdürlüğü yaptığı dönemde büyük başarılara imza atmış Dr. Yusuf Ziya Yıldırım Beyin, büyük çabaları sonrasında ortaya çıkmış olan bir projedir ve projenin sahiplenilmesi bir başka şaşırtıcı durumdur. Daha şaşırtıcı olan projenin kapanış toplantısına Sayın Yusuf Ziya Yıldırım’ın davet edilerek emekleri adına bir plaketin verilmeyişidir. Ayrıca AMATEM ile ilgili çalışmaları tamamen Kamu hastaneler kurumu yürütmektedir.AMATEM hizmet binası, MATRA proje ortağı Büyükşehir Belediyesinin, hayırsever Sayın Ahmet Şireci’nin anahtar teslimi sözü ile şehrimize sundukları dev bir yatırımdır. Madde bağımlılığı ile ilgili sadece Türkiye sınırları içinde değil Avrupa’nın birçok ülkesine örnek olan MATRA projesinin, bir kazanımı olan AMATEM hizmet binasının yapımında da ne yazık ki Sayın Karakök’ün hiçbir rolü olamamıştır. 
Şahinbey ve Karşıyaka da kurulması planlanan Ağız Diş Sağlığı Merkezleri, yine kendisinden önce planlaması-arazi tahsisi yapılmış yatırımlar olmakla beraber, geçen 1,5 yıl süresince hala bir yol alınamaması kendilerinin başarısıdır.

112 Acil Sağlık Hizmetleri konusunda yapılan icraatlar anlatılırken, kendisinden önceki 8 yıllık süre boyunca, Sağlık Bakanlığı tarafından örnek uygulamaları ve vakaya ulaşımındaki hızı ile lider olan ancak “ne yazık ki” kendisinden sonra, bölge ve sıralama dışı bırakılan 112 hizmetlerinin neden bu hale geldiği konusunda bir açıklaması olacak mıdır?
Ambulanslara takılan kameralar kadar, 112 tarafından hastanelerin acil servislerine taşınan hastaların doğru nakil değerlendirme katsayılarının, %11’lerde olduğu iddialarına ne diyeceklerdir? 

Bu oranların 11’lerde seyretmesinin, Hastane acil servislerinin hastaları kabul etmeyişleri sonrasında, sağlık çalışanlarının hasta ve yakınları ile zaten yoğun olan acil servislerde, çatışma yaşamalarına neden olmakta çalışan güvenliklerini ne kadar riske sokmaktadır?

İl Genelinde kurduğu ve her fırsatta övündüğü Sevk Komisyonu, hasta sevklerinin ne ölçüde doğru ve yerinde yapılmasını sağlayabilmiştir?

Kan transfüzyon Merkezlerinin ruhsatlandırıldığını beyan ederken, bugüne kadar yapılan “Kan Transfüzyon işlemlerinin ruhsatsız” yapıldığını mı iddia etmektedir, yoksa bu merkezlerin “zaten ruhsatlandırılmış merkezler olduğunu bilmemekte midir?

“Sağlıksız koşullarda hizmet verilmesini engelledik” derken, Gaziantep kendisinden önce “Dominik Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı” tarafından mı yönetilen bir ildi de, sağlık hizmeti sunan Müdür Vekilleri o koltukları işgal mi etmişlerdir? Yine övünerek dile getirdiği “Sağlık Alanında Digiboard”ların kullanılması fikri, kendisine ait ve yeni bir uygulama olarak sadece Gaziantep şehrimizde hayata geçirilmiştir?

Şahinbey Belediyemizin yürütmekte olduğu, “Hoş Geldin Bebek” projesi, 2012 yılında kendisi göreve gelmeden önce hayata geçirilen ve altında Dr.Yemliha Aksoy ve Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun imzası olan projeler değil midir?
3 Ekim Dünya yürüyüş gününde, “obezite ile mücadele yürüyüşü” yaparken, 23 Mayısta “Obeziteye Dikkat Çekme Yürüyüşü”nde Milli Eğitim Müdürlüğü, Gaziantep Üniversitesi, Büyükşehir Belediyesi, Şahinbey Belediyesi ve özel bir hastane halkımızla buluştuğunda, kendisi hangi önemli projesinin peşindedir? 

İl sağlık müdürü olarak, pratisyen hekim sayısını 672 den 864’e, ebe sayısını 808’den 819’a çıkarmış olmasını, bir başarı olarak göstermesi “akıl tutulma”sından başka nasıl izah edilebilir? 

Kurumsal yapısı içinde ki istatistiklerde(?), 2002 yılında sadece 3 ilçede hastalar diyaliz hizmetine ulaşabilirken şu anda tüm ilçelerde bu hizmetin sunulduğu, kanser erken teşhis-tarama ve eğitim merkezinin ilimizde açıldığı, Türkiye'nin en büyük yanık ve yara tedavilerinin ilimizde yapılabildiği, 2002 yılında 2 bin 90 olan hastane yatak sayısının 2012 de 3 bin 436'ya, yoğun bakım yatak sayısının 95'ten 396'ya, sağlık personeli sayısının 3 bin 331'den 9 bin 521'e çıkarıldığı, 2003-2009 yıllarında 39 yeni sağlık ocağı ve 19 köy sağlık evi yapıldığı, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi'nin 5'e çıkarılarak 1 tanesinin bölge eğitim merkezi olduğu, Kalıtsal Kan Hastalıkları Tanı Merkezi ve Gençlik Danışma Merkezi kurulduğu, 2002 yılında 6 olan kamu hastane sayısının 10'a yükseldiği ve   tüm devlet hastanelerinde otomasyon sisteminin kurulduğundan haberleri olmuş mudur?


Şimdi Sayın Müdür, siz “Çağ Atlatmayı” taahhüt ettiğiniz ilinizin, göreve geldiğinizde çağın neresinde olduğunu biliyor muydunuz ki geçen 1,5 yıllık süre içinde bu atlamayı gerçekleştiresiniz? 

Sağlık Korosu kurmak ve saatlerce şarkı söylemekse sizin atlatacağınız çağ, biz sağlık çalışanları olarak, dertlerimizi dinleyen çözümler üreten, heyecan ve şevkle vatandaşa sağlık hizmeti sunmanın aşkını taşıyan idarecilerle yönetilmek istiyoruz.Çağ atlatmaktan kastınız bu mu Müdür Bey?Mehmet Ali ARAYICISağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.