Sağlıkta Bilinç Gelişti, Harcama Arttı...

Sağlıkta bilinç gelişti, harcama arttı

Sağlıkta Bilinç Gelişti, Harcama Arttı...
03 Aralık 2012 Pazartesi 11:44

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sağlık harcamalarının irrasyonellik ve israftan kaynaklandığını söyledi.

İlaç harcamalarının son 3 yılda düşüş eğiliminde olduğunu belirten Çelik, “Gayri Safi Milli Hasıla’da ilacın payı 2011’de yüzde 1.23 olarak gerçekleşmiş, 2012 sonunda ise yüzde 1.05 olarak gerçekleşeceği tahmin edilmektedir” dedi. 2011’de kamu sağlık harcamalarının 2002’ye göre reel olarak yaklaşık yüzde 99.1, ilaç harcamalarının da yüzde 33 artış gösterdiğini açıklayan Çelik, MHP’li Ali Öz’ün sağlık sistemiyle ilgili sorularına şu yanıtları verdi:

“Genel Sağlık Sigortası ile birlikte 2002’de yıllık 2.1 olan hekime müracaat sayısı 2011 yılında 7.3 olarak gerçekleşti. Tüm vatandaşların sağlık güvencesi altına alınması ve yıllar itibariyle hekime müracaat sayılarındaki artışlar kamu sağlık harcamalarının artışındaki ana unsurlardır. Ayrıca vatandaşların sağlık bilincinin gelişmesi, sağlık alanında yeni teknolojilerin gelişmesi, sağlık hizmetindeki artışlar da harcamaların artışındaki nedenler arasındadır. Tetkik sayısındaki artışlar doğrudan sağlık harcamalarını artırıcı etki göstermemektedir. Ayrıca adli bir vakanın araştırılması, tespiti, kanıtı veya adli açıdan tıbbi görüş verilmesi gibi medikolegal kapsamında verilen hizmetler de SGK harcamaları kapsamına dahil değildir.

İSRAF VE İRRASYONELLİK

Sağlık alanında gelişen hızlı teknolojik gelişimin ve yeni ürünlerin sağlık hizmetine sunumunun harcamalar üzerinde artırıcı etki yaptığı bilinmektedir. Performansa dayalı ekonomik gelir temininin özellikle ilaç giderlerini ciddi derecede arttırdığı söylenmektedir. Ancak reçetelenen ilacın içeriği hekimin performans ödemesini doğrudan etkilememektedir. ” 


HÜRRİYET
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.