Sağlıkta 2015 Yönetici Sözleşme Dönemi Başlıyor

Yeni Sözleşme Döneminde Bir Koltukta Üç Karpuz dönemi Yaşanmasın

Sağlıkta 2015 Yönetici Sözleşme Dönemi Başlıyor
26 Ekim 2014 Pazar 21:34

 Yeni Sözleşme Döneminde Bir Koltukta Üç Karpuz dönemi Yaşanmasın

2012 yılı Kasım ayında Kamu Hastaneleri Birliğine geçilince sağlık sisteminde bir koltukta üç karpuz dönemi başlamış oldu. Bu uygulama; sağlık sisteminin çöküşünün başlangıcı olarak kabul edildi. 

Sağlık sisteminde çöküş ve kokuşmuşlukun uygulanmaya başlanması;

663 sayılı KHK'nın sağlamış olduğu kıyakla müsteşar yardımcısı, genel müdür, yardımcıları, kurum başkanları, yardımcıları, daire başkanları il müdürleri, müdür yardımcıları, asli görevlerinden ücretsiz izne ayrılarak kendilerine kanunen (!) verilen ücretsiz izne ayrılıp arpalık olarak görülen üretilen Kamu Hastanelerindeki hastanelerdeki yönetici pozisyonlarında birisinden sözleşme imzaladılar. Bu sözleşmeler ile yüksek maaşlar almaya başladılar. Bu üst düzey görevde olupta sözleşme imzalayan bürokratlar sözleşme imzaladıkları yönetici pozisyonlarında da görev yapmayıp kendi kendilerini ücretsiz izne ayırmış oldukları asli kadrolarına görevlendirdiler. Sanki bu görevleri yapacak kimse yokmuş, 663 sayılı KHK'yı sırf bunun için çıkartılmış. Hayatlarında gitmedikleri yerlerin yönetici oldu.

Kağıt üzerinde genel sekreter, hastane yöneticisi, müdür, başhekim, yardımcısı olanların asli görev yerleri bakanlıkta olduğu için bu kez başka kişi genel sekreterlik, başkanlık, hastane yöneticiliği, müdürlük,  hastane başhekimliği, yardımcılığı görevlerini yürütüyor. Onlar da iki koltuğu birden işgal etmiş oluyorlar. Sözleşmen olduğu hastanede görev yapmadan maaş al sonra kurumda kendi hastanene genel sekreterliğinin 663 sayılı KHK’ya göre düzenlenen karnesine not verecek kişi oldu.Yani kendine not verdiler ve halen de vermekteler. Ben yaptım oldu anlayışı bu sonucu doğurdu. Sağlıkta tam bir keşmekeşlik yaşandı yaşanıyor. Kimin asıl yönetici, kimin onun yerine baktığı, kimin kim olduğu adeta bir bulmaca gibi oldu.

Bütün bunlar yetmezmiş gibi eş, dost, damat, gelin, yeğen, kayın bilader, baldız, bacanak, kardeş işsizlerin hiçbir sınav şartı aranmaksızın doğrudan Kamu Hastanelerine bağlı hastanelere yönetici yapılarak sözleşme imzalandı. Nikah masasında damat ve gelinler nikah defterlerini imzalarken balayı hediyesi olarak idareci sözleşmesi imzala(tıl)dılar. Sözleşme imzalayan bu akraba ve taallukatın da öyle çok büyük özellik ve haslete sahip olması gerekmiyordu. Adı üstünde akraba olması yeterli idi. KPSS’ye artık çalışmalarına gerek kalmamıştı. Kayınpeder, baba, anne vb. sağlıkta idareci ise ne gerek var KPSS'ye girmeye. Onların yüksek yerlerde görev yapan dayıları vardı.  Dayıları olmayanlar KPSS sınavlarına girip yüksek puan almalarına rağmen atanmak için sıra bekleye dursunlar...

Gelilen aşamada kokoreççi , simitçi, kahveci, gazozcu, berber, lokantacı vb. sağlık sistemini yönetir oldu. Bunun adını da "profesyonel yöneticilik" denilde. Ballandırıla ballandırıla anlatıldı. Sağlıkta değişim sağlıkta yıkım oldu. Hayatında hastanelere, sağlık tesislerine hasta  olarak veya hasta ziyaretinden başka yolu düşmeyen sağlık sisteminden yönetiminden bir haber olan akrabalar simitçi gazozcu, kokereççiler vb.porofesyonel yöneticilik yapmaya başladılar. Bu kişilerle sağlık sisteminin profesyonelce yönetildiği anlatılmaya algısı oluşturulmaya çalışıldı. Başta bu anlattıklarına Recep Akdağ ve kendi ekibi inanmadı. 

Recep Akdağ  ve ekibi tarafından yapılan 663 sayılı KHK sağlık yönetimini felç etti. Recep Akdağ ve ekibi getirmiş olduğu bu sistemin altında ezildi. Sistem kendilerince beklentilerine karşılık veremedi. Yıkmak kolay olandı. Akdağ eski sistemi yıktı ancak yenisini yapamadı. Asıl olan yıktığınız şeyin yerine daha iyisini yapabilmekti. Akdağ ve ekibi bunu başaramadı başarısız oldu. Başarısızlıklarını kabul etme erdemini sergileyemedi. Akdağ ile birlikte ekibi görevden alındı. 

Sağlık camiasında, yazılı, görsel ve sesli basında çok ağır eleştirilere maruz kalındı.

2012 yılında imzalana kaymak sözleşmelerin sonuna gelindi. Sağlık Bakanlığı sağlık sisteminde yaşanan bu keşmekeşliği bu kamburlardan, adam kayırmaktan, eş dost, gelin, yeğen, dayı simitçi, kahveci, gazozcu yöneticilerden bir koltukta üç karpuz taşıma döneminden kurtulma fırsatı yakalanmış durumda.  Mehmet Müezzinoğlu ve ekibi bu dönemi çok iyi değerlendirmeli sağlık sisteminde hiç ilgisi alakası olmayanları bu sisteme yönetici olarak görevlendirmemeliler. Müezzinoğlu ve ekibi başta müsteşar ve diğer yöneticiler olmak üzere hiç birisi diğerlerinin yaptığı gibi kendileri ve akrabaları için sözleşme imzalamamalı. Bakan bu konuda sağlık camiasındaki beklentileri karşılamalı. Kendisinden habersizce iş çevirecek çevirmeye teşebbüs edecek yöneticileri tavsiye ederek sağlıkta barışı huzuru ikame etmeli.

Sağlık Bakanlığı 2015’te  62. Hükümet programında yer alan restorasyon programına uygun olarak sağlıkta yıkıcı değil yapıcı, kuşatıcı bir sağlık yönetim anlayış geliştirmeli. Yıkılan sağlık yönetim sistemi restore edilerek yeniden kurulmalı.  Başarı bir sağlık hizmetinin sunumunun yapılması için başta sağlık yönetiminin, sevk ve idaresinin yeniden yapılandırılması gerekir. Bunun için 663 sayılı KHK’da ciddi bir değişiklik gerekmektedir.

Bakanlık 62. Hükümet programına uygun bir şekilde hükümetin restorasyon politikalarına ters düşmemek için sistemsel yapısal değişikliklere gitmeli. Sağlık camiası yapısal değişiklik ve restorasyon beklentisinde. Yapılacak olan çalışmaları desteklemekte.

Herkes için sağlık. Eş, dost akraba için kadro değil.

Sağlık Bakanı ve ekibini göreve çağırıyoruz.

Saglikcilar.Net olarak hükümetin restorasyon programının öncelikli olarak sağlıkta başlatılmasını istiyoruz.  Saglikcilar.Net sağlıkta restorasyonu önemsiyoruz takipçisi olacağız. 2015 yılında imzalanacak sözleşmeleri takip edeceğiz, yapılacak doğru uygulamaları destekleyip yanlış uygulamaların karşısında olacağız.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları SAGLİKCİLAR.NET’e aittir
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.