Sağlıklı Yaşam İçin Temiz Eller Şart...

Günümüzde toplumda hijyen uygulamalarının yaygınlastırılması önem

Sağlıklı Yaşam İçin Temiz Eller Şart...
01 Şubat 2014 Cumartesi 11:56

Günümüzde toplumda hijyen uygulamalarının yaygınlastırılması önemli bir koruyucu saglık hizmeti olarak degerlendirilmektedir. Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Aslıhan Demirel; el hijyeninin, içinde bulundugumuz kıs aylarında sıkça rastlanılan viral enfeksiyonlardan korunmada yapılabilecek en basit, ucuz ve son derece etkili bir yöntem oldugunu söylüyor. 

DOGRU ZAMAN ÖNEMLI 
Hijyen; saglıklı ortamın korunması amacıyla her türlü hastalık etkeninin ortamdan uzaklastırılmasıdır. El hijyenini saglamada en temel kural, ellerin dogru yöntem ile ve dogru zamanda yıkanmasıdır. El yıkama, günlük yasantı içinde her seyden önce kisinin kendi saglıgı için önemliyken; çalısma ortamında, diger kisilerin saglıgı için de önemlidir. Basta saglık sektörü olmak üzere birçok is kolunda, çalısanların el yıkamasındaki aksaklıklar, hızla toplumu tehdit eden ciddi saglık sorunlarına yol açabilmektedir. 

NEDEN YIKANMALI? 
Ellerimiz, çevre ile her türlü baglantıyı saglayan, bu nedenle de en fazla bakteri barındıran organımızdır. Çok sıradan ve günlük bir is olması nedeniyle el yıkama genellikle ihmal edilen bir konudur. Ellerimiz yoluyla tasınan bakteriler basit bir soguk algınlıgından hepatit A, Influenza gibi ciddi birçok hastalıgın gelisimine neden olabilir. El hijyeni toplumda enfeksiyonların yayılmaması için çok önemli oldugu gibi hastanelerde saglık personelinin elleriyle, mikroorganizmaların hastadan hastaya yayılmasında önemli bir rol oynamaktadır. Hastaneye yatan hastalarda yüzde 5-15 oranında hastane enfeksiyonu gözlenmektedir. Yetersiz el hijyeni, hastane enfeksiyonlarına neden olan baslıca etmenler arasındadır. Sadece el hijyeni uygulamalarının yaygınlastırılıp gelistirilmesiyle yüksek morbidite, mortalite ve tedavi maliyetine neden olan bu enfeksiyonlardan belirgin korunma saglanabilmektedir. Dogru el hijyeni uygulaması; aynı zamanda besin kaynaklı hastalıkların, gastroenteritlerin, dıskı ile bulasan hastalıkların önlenmesinde de basit ancak en etkili koruma yöntemidir. 

NASIL YIKANMALI?
El temizliginde su ve sabun kullanılması gerekmektedir. Sadece su ile yıkandıgında, mekanik etki ile görünür kir uzaklastırılmakta ancak tam bir hijyen saglanamamaktadır. Katı sabunlar; bulunduruldukları ortamlardan ve kullanan kisilerin kullanımdan sonra genellikle sabunları temizlemeden yerine koymalarından dolayı, kir kaynagı olabilmektedir. Bu nedenle, özellikle toplu yasanan yerlerde el temizliginde sıvı sabunların kullanımı tercih edilmelidir. Sadece 30 saniyede uygulanabilecek dogru el yıkama teknigi ile, bulasıcı ve salgın pek çok hastalıga karsı önlem alınabilir ve toplum saglıgına katkıda bulunabilirsiniz. Gün içerisinde ellerinizi asagıda belirtilen yöntemle sık sık yıkayın: 
* Ellerinizi su ile ıslatın ve sabunu ellerinizin bütün yüzeylerine dagıtarak iyice köpürtün. 
* Ellerinizin her yerini (bilekler, avuç içleri, parmaklar, parmak araları, el sırtı ve tırnak içleri) en az 30 saniye kuvvetlice ovalayın. 
* Ellerinizi sabun ile ovaladıktan sonra iyice durulayın. 
* Özellikle halka açık yerlerde tek kullanımlık havlu kagıt ile ellerinizi kurulayın. 
* Ellerinizi kurutmak için kullandıgınız kagıt havluyu muslugu kapatmak için kullanın ve çöp kutusuna atın. 
TIKLAYINIZ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.