Sağlıkla Alakası Olmayanlar Acil Tıp Teknikeri Olamazlar..

Aktif Sağlık-Sen İl Başkanı Ümit KARATAŞ yaptığı basın açıklamasıyla; "Sağlıkla alakası olmayan Meslek Lisesi Mezunlarına Acil Tıp Teknikerliği Bölümüne sınavsız geçiş hakkı verilmesini ATT' lere yapılmış en büyük haksızlık olarak gördüğünü ve bu konuda Sendika olarak gerekli mücadeleyi yapacaklarını" belirtti.

Sağlıkla Alakası Olmayanlar Acil Tıp Teknikeri Olamazlar..
20 Şubat 2014 Perşembe 18:35

Başkan KARATAŞ sözlerine şöyle devam etti;

 Sağlık Meslek Liselerinin Acil Tıp Teknisyenliği Bölümünü bitiren meslektaşlarımız , bir üst bölüm olan Acil TıpTeknikerliği  bölümüne sınavsız geçiş yaparak, 2 yıllık Ön lisans  okuyarak Acil Tıp Teknikeri  ünvanı ile görev alıyorlardı.

Yeni çıkan Torba Yasa ile  2 yıllık  Acil Tıp Teknikerliği bölümüne sınavsız  geciş hakkı ;  Sağlıkla ve bu meslekle alakası olmayan; Tarım Liselerinin Veterinerlik, Çocuk Gelişimi ve Laborantlık Hizmetleri Bölümü ile  bazı meslek liselerinin  hasta-yaşlı bakım hizmetleri gibi bölümlerine de verildi.

Acil Tıp Teknikerliği Bölümüne geçiş, sınavsız bir şekilde diploma puanı ile yapılmaktadır. Geçiş hakkı tanınan diğer bölümlerin derslerinin kolay olması nedeniyle  diploma puanları daha yüksek olmaktadır.

Bu durum Sağlık Meslek Liselerinde okuyan Acil Tıp Teknisyeni öğrencilerinin fırsat eşitsizlğine ve üst bölüme geçiş de haksızlığa neden olmaktadır.

Acil Tıp Teknisyenliği gibi  diğer Anestezi, Radyoloji ve Laboratuvar v.b. Bölümlerinin  Lisans düzeyinde olmaması da ayrı bir adaletsizlik ve mağduriyet oluşturmaktadır.

Aynı zamanda Acil Tıp Teknisyenliğinin tek üst bölümü bulunduğu için bu bölüme diğer sağlıkla ve bu bölümle alakası olmayan bölümlerden öğrencilere geciş hakkı verilmesi Acil Tıp Teknisyenlerinin haklarının gasp edilmesi anlamına gelmektedir.

Sağlık Meslek Lisesinde 4 yıl teorik ve pratik eğitim almış  Acil Tıp Teknisyeni mezunu dururken, Sağlıkla alakası olmayan diğer bölümlerin bu geçiş hakkından yararalandırılmaları ve Sağlıkçılarla aynı kefeye konulmaları kabul edilecek bir durum değildir.

 AKTİF SAĞLIK-SEN olarak; 2 yıllık Acil Tıp Teknikerliği Bölümüne sınavsız geçiş hakkının  sadece Sağlık Meslek Liselerinin Acil Tıp Teknisyenliği programını tamamlayan nitelikli mezunlara verilmesini istiyoruz.

Sendika Genel  Merkezimiz konu ile ilgili gerekli girişimlerde bulunmuş ve bu mağduriyetin son bulması noktasında Sendika olarak sonuna kadar Acil Tıp Teknisyenlerinin yanında dün olduğumuz gibi bugünde olmaya devam edecegiz " dedi.

            ÜMİT KARATAŞ
AKTİF SAĞLIK-SEN İL BAŞKANI

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.