Sağlıkçıya Şiddet Akıldan Bile Geçmemeli

Sağlıkçıya Şiddet Akıldan Bile Geçmemeli

Sağlıkçıya Şiddet Akıldan Bile Geçmemeli
22 Kasım 2011 Salı 13:42

 Sağlık personeline yönelik şiddet hakkında Sağlık Sen Genel Sekreteri sayın Semih DURMUŞ'un yazısı;

www.sagliksen.org.tr

Toplumsal ve bireysel şiddet her geçen gün dozunu biraz daha arttırarak kendini hissettirmektedir. Amacı sağlığını kaybetmiş olan insanlara sağlık hizmeti sunmak ve onları sağlıklı bir yaşama kavuşturmak olan sağlık çalışanları şiddetin hiçbir türlüsünü hak etmiyor.
 
Görevin ifasında karşılaşılan sorunlar sağlık çalışanlarının ihmalinden veya ilgisizliğinden değil sağlık hizmetinin sunulduğu kurumların yapısından ve sağlık hizmeti sunan personel yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Türkiye de 100 bin kişiye düşen hemşire sayısı 208, dünya sağlık örgütü Avrupa ortalaması 100 bin kişiye 772. Sorunun çözümündeki en önemli adım hizmet sunucularının sayısını OECD standartlarına getirilmesi ile gerçekleşecektir. Bunu gerçekleştirmediğimiz sürece sonuca ulaşmamız çok zor olacaktır.
 
Sağlık çalışanının şiddete maruz kalmasının sebebi tüm bu sorunlar yumağı içerisinde şiddet uygulama potansiyeline sahip olan bireyle en uç noktada birebir iletiştim halinde olmasındandır. Yanlış olansa şiddete maruz kalan sağlık çalışanı şiddetle mücadelede hep yalnız başına kalmış, kaderine terk edilmiştir.
 
Sorunlara çözüm üretecek olan irade şiddet üretenlerle birebir muhatap olmadığından sorunun mahiyetini anlamaktan o denli uzak.
 
Sağlık-Sen olarak sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti minimize etmek için konunun tüm tarafları ile birlikte hareket etme kararlılığı içerisinde İstanbul’da “emeğe saygı şiddete sıfır tolerans” konulu sempozyum gerçekleştirdik.
 
Bu sempozyum toplumda şiddete karşı duyarlılığı arttırmak için o güne kadar gerçekleştirilmiş en ciddi organizasyon olmuştur.
 
Sağlık Bakanlığının şiddete uğrayan sağlık çalışanlarının kurumsal olarak yanında olma kararını almış olması ve bu kararını sempozyumda deklare etmiş olması şiddetle mücadelede tüm unsurları harekete geçirecek önemeli bir politika değişikliğidir. Meseleye yasal zemindeki haklar penceresinden baktığımızda ek kanuni düzenlemelere ihtiyaç olduğu bir hakikattir. Var olan hakların yeterince kullanılmadığından  söz etmek mümkündür.
 
Kamu yöneticileri ve sağlık çalışanları sorunun çözümü için birlik içerisinde hareket etmelidir. Ortak çözümler üretmeli ve şiddetin şahsi bir mesele gibi lanse edilmesinden kaçınılmalıdır.
 
Bu bağlamda; Devlet memurları kanununun 25. maddesi memur hakkındaki ihbar ve şikâyetlerin yapılan soruşturma neticesinde asılsız çıkması durumunda memurun en büyük amiri ve valilerin şikayet edenler hakkında savcılardan kamu davası açılmasını istemek gibi sorumlulukları vardır. Hatta 4483 sayılı yasaya göre yetkili ve görevli cumhuriyet başsavcılıkları bu kişiler hakkında re’sen soruşturma açılması gerekmektedir.
 
Bilinmesi gereken bir diğer hak ise memurlar haklarında haksız isnatta bulunanlar hakkında tazminat davası açma hakkına sahip olduklarıdır.
 
Ayrıca TCK nın 125. maddesinin 3/a. Fıkrasında da “ hakaret suçunun; kamu görevlisine karşı görevinden dolayı işlenmesi halinde, cezasının alt sınırı bir yıldan az olamayacağına hükmedilmiştir.
 
Tüm bu yasal hükümler göz önünde bulundurulduğunda şiddete karşı takınılacak tutum kamu davası niteliğinde olmalıdır. Şiddete uğrayanlar ve sendikalar tarafından yapılması gereken şiddet uygulayıcılarına karşı kurum amirlerini ve cumhuriyet savcılarını adli ve idari yönden yasal yükümlülüklerini yerine getirmeye zorlamaktır.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.