Sağlıkçıları Şiddetten Korumak İçin Bu Önlemler Alınacak...

Sağlıkçıları Şiddetten Korumak İçin Bu Önlemler Alınacak

Sağlıkçıları Şiddetten Korumak İçin Bu Önlemler Alınacak...
24 Aralık 2012 Pazartesi 08:55

Sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarını araştırma komisyonu reklam, film ve dizilerde sağlık çalışanları konusunda doğru mesajların verilmesi konusunda gerekli girişimlerin yapılmasını istedi.

Sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarını araştırma komisyonu reklam, film ve dizilerde sağlık çalışanları konusunda doğru mesajların verilmesi konusunda gerekli girişimlerin yapılmasını istedi.

Başkanlığını Ak Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar’ın yaptığı Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddet Olaylarının Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, 17 üyenin imzası ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a bazı öneriler sundu. Gönderilen yazıda komisyonun 19 Haziran’da çalışmalarına başladığı hatırlatılarak, “Komisyonumuz çalışmalarına devam etmekte ve rapor yazım aşamasında bulunmaktadır. Ancak konunun önemine binaen belirtilen hususların sizinle paylaşılması uygun görülmüştür.” denildi.

Komisyon’un sıraladığı önerilerden bazıları şöyle:

-Sağlık hizmeti sunumu sırasında veya bu görevlerden dolayı personele karşı işlenen suçların cezalarının arttırılması ve daha caydırıcı hale getirilmesi, ayrıca özel hukuk tüzel kişileri ile gerçek kişilere ait sağlık kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen personele karşı hizmet dolayısı ile işlenen suçların da kamu görevlilerine karşı işlenen suçlar gibi cezalandırılması amacıyla 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nda gerekli değişikliklerin yapılmasına yönelik çalışmaların başlatılması.

-Sağlık çalışanlarına yönelik işlenen suçların yargılanması sonucunda verilen mahkumiyet kararlarının medya yoluyla halka duyurulması.

-Sağlık çalışanlarının saygınlığının ve şiddete karşı toplumsal bilincin artırılmasına yönelik olarak, toplumca sevilen ve saygı duyulan isimlerin rol aldığı kamu spotlarının hazırlanması; reklam, film ve dizilerde sağlık çalışanları konusunda doğru mesajların verilmesi konusunda gerekli girişimlerin yapılması.

-İlköğretimden başlayarak eğitim ve öğretimin her kademesinde sağlık çalışanları ile sağlık kurum ve kuruluşlarının işleyişine yönelik eğitimlerin verilmesine ilişkin çalışmaların yapılması.

-Bütün sağlık kurum ve kuruluşlarında söz konusu kurum veya kuruluşun güvenlik kameralarıyla izlendiğine ilişkin uyarıcı yazılara yer verilmesi hususunda gerekli çalışmaların yapılması.

-Hastanelerde görevli güvenlik görevlilerine iletişim eğitimi gibi gerekli hizmet içi eğitimlerin verilmesinin temini.

-Maruz kaldığı şiddet nedeniyle iş göremeyen sağlık çalışanlarının uğradıkları maddi kayıpların telafi edilebilmesi amacıyla mevzuatta gerekli düzenlemelerin yapılması.

-Sağlık çalışanlarına yönelik olarak görsel ve yazılı medyada yer alan yanıltıcı haberlere ilişkin cevap ve düzeltme hakkının etkin kullanımının sağlanması.

-Sağlık kurum ve kuruluşlarında yer alan hasta haklarına ilişkin bilgilendirici yazıların yanında hasta ve hasta yakınlarının sorumluluklarına ilişkin bilgilendirici yazılara yer verilmesi. 


DÜNYA BÜLTENİ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.