Sağlıkçılardan Hemşire, Kreş Ve Hijyen Talebi

Sağlık emekçileri Sendikası (SES) üyeleri tarafından Malatya, Yeni Devlet Hastanesinde, “yoğun çalışan bölümlerde hemşire sayısının yetersiz olduğu, yemeklerin kalitesiz ve hijyen sorunu yaşandığı kreş isteklerinin yerine getirilmediği ” gerekçesi ile eylem düzenlendi.

Sağlıkçılardan Hemşire, Kreş Ve Hijyen Talebi
22 Ağustos 2014 Cuma 11:06

   Sağlık emekçileri Sendikası  (SES) üyeleri tarafından Malatya, Yeni Devlet Hastanesinde, “yoğun çalışan bölümlerde hemşire sayısının yetersiz olduğu, yemeklerin kalitesiz ve hijyen sorunu yaşandığı kreş isteklerinin yerine getirilmediği ” gerekçesi ile eylem düzenlendi.

   Açıklamayı Sendika üyeleri adına Türkan Kavloğan  gerçekleştirdi. Kavloğan, “ Biz Sağlık Emekçileri olarak aşağıdaki sorunlarımızın çözülmesini istiyoruz.  Mart ayının başında kamu hastane birliği genel sekreteri, Malatya devlet hastanesi hastane yöneticisi ve en son otelcilik hizmetleri müdürü ile yaptığımız görüşmelerde bu sorunlarımızı iletmemize rağmen henüz bir çözüm üretilmemiştir.

   Servis sorumlusu, kat sorumlusu, supervizör gibi birçok görevde çok sayıda hemşire görevlendirilmesine rağmen yoğun çalışılan birçok birimde hemşire sıkıntısı yaşanmaktadır.  Hastanede hemşire dağılımının yoğunluk baz alınarak yeniden düzenlenmesini istiyoruz.”

   Yemeklerin kalitesinin düşük olduğu, hijyeni  ve sunumunu konularında yeterli özenin gösterilmediği aşikârdır.  Birçok sağlık emekçisi mesai sırasında yiyeceği yemeği evinden getirmektedir.  Bu sorunumuzun ivedilikle çözülmesini istiyoruz.

   Hasta sayısı ve yoğunluğu açısından benzer olan çevre illere göre çok düşük döner sermaye verilmektedir.   Döner sermaye adaletsizliğinin düzeltilmesini ve mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz.” Dedi.

“İŞ YERLERİMİZDE KREŞ İSTİYORUZ”

   Kavloğan, çalışma saatlerinde çocuklarını Özel bir kreşe yada bakıcıya bırakamadıklarını  söyleyerek yetkililerden kreş talebinde bulundu ve şunları kaydetti ;

   “Daha önce kamu hastaneleri genel sekreteriyle yaptığımız görüşmede işyerlerimize 7-24 hizmet veren kreş isteğimizi iletmiştik. Ancak aradan geçen 5 ay süresince işyerlerimizde kreş çalışmasının başlamadığını gördük. Kaldı ki millieğitime bağlı okullarda tam gün kreş uygulaması kaldırılmıştır. Biz sağlık emekçileri olarak tam gün ve nöbet usulü çalışmamızdan kaynaklı çocuklarımızı ya özel kreşlere yâda evde bakıcılara teslim etmek zorunda bırakılmak istemiyoruz. İşyerimizde 7-24 hizmet veren kreş istiyoruz.

   SES olarak birkaç günde Malatya Devlet Hastanesinde topladığımız taleplerimizi içeren 527 adet    imzayı genel sekreterliğe iletmek için yönetim kurulu olarak buradayız.  Taleplerimiz karşılanmadığı takdirde eylem ve etkinliklerimiz devam edecektir.” dedi . sendika üyeleri daha sonra olaysız dağıldı.
ONAY OZAN  
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.