Sağlıkçılara Uygulanan Mobbing İntihara Sürüklüyor..

AKTİF SAĞLIK-SEN BAŞKANI ÜMİT KARATAŞ YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASIYLA, SAĞLIK ÇALIŞANLARINA UYGULANAN MOBBİNGİN İNTİHARA NEDEN OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

Sağlıkçılara Uygulanan Mobbing İntihara Sürüklüyor..
30 Aralık 2013 Pazartesi 21:33

Sağlık kurumlarında; Adalet, eşitlik, hakkaniyet ve gönüllülük esasına değil, Ortaçağ karanlığından kalma baskı ve zorlamaya dayanan, HAKKINI arayanları çıban başı gibi gören, onları hastalıklı, uyumsuz, tembel ve tehlikeli kişiler olarak suçlayan, SUÇ VE CEZAYI temel felsefe kabul eden, kanunları kişiye göre yorumlayıp, kişiye göre uygulayan bir yönetim zihniyeti halen devam etmektedir.
 
Sağlık kurumlarında “Disiplin ve Hukuk Bürosu” adı altında kurulan aslında birkaç kişinin özel amaçlarına hizmet eden birimlerde, Kanunlar negatif yönde ve kişiye göre uygulanmakta, kapalı kapılar arkasında karanlık işler yapılmaktadır.
 
Yapılan iş ve işlemlerin bir çoğu haksız ve hukuksuzdur. Yürütülen idari soruşturmaların bir çoğunun sonucu başından bellidir ve ulu orta dillendirilmektedir.
 
Çünkü soruşturmayı yürüten ve sonuçlarını belirleyenler hep aynı kişilerdir. Yıllardır yetkisiz makamlar disiplin amiri olmadığı halde personelleri sindirmek için haksız ve hukuksuz cezalar vermekte. Bir çoğuda yargıdan geri dönmektedir.
 

 
Son yIllarda Sağlık personeli dar alana sıkıştırılmış ve Yargısal anlamda hak aramada önüne ağır yaptırımlar konulmuş, haklı olsalar bile idarelerin tehdit ve şantajlariyla  Yargıya gitmekten çekinir hale getirilmiştir.
 
Sağlık çalışanlarının psikolojilerinin bozulması ve ruhsal problemler yaşaması konuyu bilmeyen bürokratların yaptıkları baskı ve uyguladıkları şiddetten kaynaklanmaktadir.
 
Kurumlara atanan yöneticilerin bilinçsiz ve baskıcı yaptırımları neticesinde sağlık çalışanları ağır bunalımlar içine girmektedirler.
 
"Sağlık çalışanlarına yapılan şiddet ve mobbing'in kaynağı ehliyetsiz Idarecilerdir"
 
İdareler, adam kayırmacılığı yaparak kurumlarına liyakatı olmayan yöneticiler atamakta, bu kişiler konuları bilmediği için sağlık çalışanını  baskılamaya ve sindirmeye devam etmektedirler.
 
Görevini yaptığı için ceza alan sağlık personelleri bulunmaktadır. İdareciler Sağlık hizmeti sunan  çalışanlarını sağlıksız hale getirmektedirler.
 
AKTİF SAĞLIK-SEN olarak yaptıgımız anket çalışmasında; sağlık çalışanlarının (\% 22'sinin intihara eğimli) olduğu ortaya çıktıgi ve özel hastanelerde muayene olarak resmi kayıtlara adının geçmesini istemedikleri gercegini gördük.
 
Su anda bir sağlık personelimiz  ‘İleri ve aktif depresyon ve intihara eğimlilik' tanısı ile hastaneye yatırılmis bulunmaktadir.
 
Sağlık çalışanları anayasal haklar ve kanunlar çerçevesinde kimsenin köleliğini yapmadan çalışmak istiyor.
 
Sağlık çalısanlarının üzerindeki yük son zamanlarda çok arttı. Beklentiler yükseldi.
 
Buna karşın yaşam kalitelerinin artışını sağlayacak özlük ve sosyal haklarında bir gelişme olmadı.  
 
Çalıştıkları yerlerden ve toplumdan yeterli desteği bulamadılar. Bu da sağlık çalışanında  tükenmişlik sendromu denilen durumun artışına yol açtı.
 
"Bunu kaldıramayan bazı meslektaşlarımız çıkışı intiharda gördüler.”
 
"Hastanelerde, askeriyedekine benzer bir yapı oluşturulmuş ve yemekhaneler bile ayrılmıstır.
 
Hastane içindeki görev değişikliklerine itiraz etme, şikayet bildirme engellenmistir, 
 
Dilekcelere cevap verilmez hale gelmistir. En fazla mobbinge uğrayan kesimlerin başında sağlık çalışanları gelir ama bu bilinmez ve duyulmaz.
 
Yetkililerden sağlık çalısanlarına daha fazla baskı yapmamalarını, personel üzerindeki mobbing ve şiddetin kaldırmasını istiyoruz. 
 
Yüzlerce sağlık personeli korktuğu için psikolojik tedavi alamayarak intihar eğilimine düşüyor.
 
Yurt dışında sağlık alanında çalışanlar düzenli olarak bir psikoloğa  görünmek zorundadırlar. Bu ayda bir olacak şekilde  kendi problemleriyle de baş etmeleri için zorunlu bir uygulamadır. Böyle bir sistem getirilse, saglik calisanlarinin  intiharları minimum sayıya inecektir.
 
Dolayısıyla ülkemizde olan sağlıktaki intiharlar tesadüf değildir. AKTİF SAĞLIK-SEN olarak  Sağlık Çalışanı Polikliniği kurulmasını ve psikolojik destek almasının önünün açılmasını öneriyoruz.
 
Ümit KARATAŞ
Aktif Sağlık-Sen Genel Başkanı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.