Sağlıkçılar Yemekte Buluşuyor

Sağlık Eğitimcileri Derneği Genel Başkanı İsmet DATLI Yapmış olduğu basın açıklamasında; Sağlık Eğitimcileri Derneğinin düzenleyeceği buluşma ve yemek organizasyonu Ankara Hekim evinde Bu hafta Cumartesi günü 19.00-23.00 saatleri arası yapılacaktır. Yemek organizasyonu sağlık eğitiminin ve sağlık eğitimcisinin önemini vurgulamak , Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının dikkatini çekmek için düzenlenmektedir. Sağlık eğitimi alanında lisans mezunları, formasyonu olan sağlık çalışanları, sağlık eğitimine gönül vermiş formasyon almak isteyen, formasyon eğitimlerine devam eden sağlık çalışanları, sağlık meslek lisesi meslek dersi öğretmenleri, sağlık meslek yüksek okulları, sağlık yüksek okulu, sağlık alanında diğer fakültelerde görev yapan öğretim görevlileri tüm sağlık çalışanlarının yemeğe katılımları beklenmektedir. Yemekle ilgili derneğin sitesinde detaylı bilgilere ulaşılabilir. Katılımın fazla olacağı düşünülmektedir. Yemek sayesinde bir çok sağlık çalışanları ile yakinen tanışma fırsatı yakalamış olacağız. Yemek sayesinde sağlık çalışanları birbirleri ile tanışma fırsatları sağlayacaktır. Çeşitli mesleklerin yemeğe katılımı bizlere yeni vizyonlar katacaktır.

Sağlıkçılar Yemekte Buluşuyor
21 Nisan 2015 Salı 00:11

Ülkenin Sağlık Politikasında Sağlık düzeyinin yükseltilmesi, sağlığın korunması ve geliştirilmesi amaçlanıyorsa ilk olarak “etkili sağlık eğitimi” öncelik olmalıdır. 

 Sağlık Eğitimcileri, Bireyi ve toplumu kendi sağlığını korumaya alıştırmak gibi görev ve sorumlulukları olan profesyonel bir sağlıkçı ve formasyon eğitimi alan eğitimcilerdir.  Sağlık Eğitimcisi topluma ve sağlık çalışanlarına sağlığı korumaya ve geliştirmeye yönelik gerekli sağlık bilgileri vermek ve onları eğitmekle yükümlü formasyonu olan en yetkili ve gerçekçi profesyonellerdir.


Sağlık bilgisine sahip olmak sağlık eğitimi vermeye yeterli değildir. “Sağlık Eğitimi” sistemli, programlı, ilkeli ve kendine has etiği olan ölçümsel bir süreç işidir. Bunu gerçekleştirecek kişiler de gerekli bilgi ve beceriye sahip özellikle formasyon eğitimi almış “Sağlık Eğitim Profesyonelleri’dir.

Özetle sağlık eğitimcisi, eğitimci gözüyle sorunlara yaklaştığı için sorunların temelden çözümü ile ilgilenir ve uygulamalarını bu doğrultuda gerçekleştirir. Bu uygulamalar sonucunda belki de en önemli ilke olan ölçme-değerlendirme işini gerçekleştirir, eksikleri bulup giderme yolunda somut adımlarla eğitimin maksimum seviyede gerçekleşmesini sağlar. Şu konu önemle bilinmelidir ki; hastalıkları tedavi etmektense korumak her yönden daha geçerli ve doğru bir yoldur. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de koruyucu sağlık hizmetleri benimsenmiş ve ön plana çıkmıştır. Burada eğitim konusu tekrar gündeme gelmiş ve sağlık eğitimcilerinin önemi anlaşılmıştır. 

Ülkemizin en büyük halk sağlığı sorunu sağlık eğitimcisi yetiştiren eğitim kurumu bulunmamaktadır. Daha önceleri bu amaçla sağlık eğitimcisi yetiştirilen sağlık eğitim enstitüleri ve sağlık eğitim fakülteleri kapatılmıştır. Sağlık Bakanlığının en büyük eksiği sağlık eğitimcilerine gerekli önemi vermemesidir. Maalesef sağlık bakanlığı, sağlık eğitim enstitüsü, sağlık eğitim fakültesi mezunlarını görevlerinin dışında çalıştırmaya devam etmektedir. 

Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yapan tecrübeli, sağlık alanında en az lisans düzeyinde mezun olan, formasyonu olan tecrübeli sağlık çalışanları sağlık bakanlığında önemsiz olduklarını düşünerek öğretmen olmak için uğraş vermektedir. Hâlbuki sağlık Bakanlığı formasyonu olan sağlık çalışanlarını eğitim birimlerinde görevlendirmelidir. Sağlık Bakanlığı ellerindeki tecrübeye sahip çıkmalıdırlar.

 

Sağlık eğitimi alanın fakülteler, yüksek lisans ve doktora programları olmadığından sağlık meslek liselerinde yetişmiş, tecrübeli öğretmen bulmakta zorlanıldığı gibi bir çok sağlık mesleği ile ilgili bölümler 2 yıllık yüksekokul ve fakülte düzeyine getirildiği için tecrübeli öğretim görevlisi sıkıntıları da yaşanmaktadır.

 

Derneğimiz köklü bir üniversite ile mutabakata vararak sağlık eğitimi alanında yüksek lisans çalışmalarına devam etmektedir. Sağlık eğitimi alanında yüksek lisans, sağlık meslek lisesi meslek dersi öğretmenlerine kendilerini daha iyi geliştirme fırsatı sağlayabileceği gibi sağlık alanında lisans mezunu sağlık çalışanlarına sağlık eğitimi alanında yeni bir bakış açısı kazandıracaktır. Sağlık alanında lisans mezunu tüm sağlık çalışanları inşallah belirli şartlarda sağlık eğitimi alanında yüksek lisans yapma imkanına sahip olacaktır. 

Yemekle ilgili olarak   " www.saglikegitimcileri.org.tr " adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz

Sağlık Eğitimcileri Derneği

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.