"sağlıkçılar Şiddet Kurbanı Olmasın"

Sağlık çalışanları şiddete kurban edilmesin!

01 Ekim 2014 Çarşamba 13:14

  Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı, Kurban Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, sağlıktaki şiddet olaylarına dikkat çekerek, “Sağlık çalışanları şiddete kurban edilmesin” dedi. 
Başta sağlık çalışanları olmak üzere bütün İslam Aleminin mübarek Kurban Bayramını kutlayan Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Mehmet Ali Arayıcı,  bayramın tüm dünyaya huzur ve barış getirmesini diledi. Arayıcı, Kurban Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarının uğradığı şiddet olaylarına da vurgu yaparak, “Kurban Bayramı bizim en kutsal günlerimizdendir. Bu kutsal günümüzde, kutsal bir görevi yerine getiren sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin son bulmasını, bu konudaki tedbirlerin caydırıcı hale getirilmesini diliyorum” şeklinde konuştu. 

ŞİDDET HASTA HAKKI OLAMAZ

   Sağlıkta şiddetin çok farklı nedenleri olduğunu ifade eden Sağlık-Sen Gaziantep Şube Başkanı Arayıcı, şöyle devam etti: 
“Sağlık ve şiddet kelimeleri yanyana gelmemesi gereken kavramlardır. Ancak ne yazık ki son yıllarda sağlıkta şiddet olayları çalışma hayatının bir parçası haline geldi. Sağlık-Sen olarak diyoruz ki; şiddet hiçbir şekilde hasta hakkı olamaz. Bu nedenle sağlıkta şiddet olaylarının önüne geçilmesi için, sağlık personeline şiddet uygulayan hasta ve hasta yakınlarına sıfır tolerans gösterilmeli ve caydırıcı düzenlemeler yapılmalıdır.”

CAYDIRICI TEDBİRLER ALINMALI 

   Sağlık Bakanlığının, sağlıkta şiddet olaylarını önlemeye yönelik gayretlerinin son derece sevindirici olduğunu da söyleyen Başkan Arayıcı, “Bakanlığımız, şiddet olaylarının önüne geçmek için son yıllarda önemli düzenlemeler yaptı ve yapmaya da devam ediyor. Sağlıkta şiddetin Bakanlığın önemli gündem maddelerinden birini oluşturması güzel. Ancak, bu konuda alınması gereken daha çok mesafe olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle de sağlık çalışanlarının yaralanmasına, sakat kalmasına, hatta ölümüne yol açan şiddet olaylarının önüne geçilmesini bekliyoruz” diye konuştu. 

PERFORMANS KURBANIYIZ

   Arayıcı, sağlık çalışanlarının şiddetin yanında performans sisteminin de kurbanı olduğunu ileri sürerken, şunları söyledi:

   “Performans ile daha fazla puan, daha fazla gelir adına sistemde çarpık uygulamalar dikkat çekmeye başlamıştır. Sistemde niteliğe değil niceliğe bakıldığından hizmetin sonuçları üzerinde çok durulmamakta, tamamen yapılan işleme odaklanılmakta, hastaya değil puana önem verilmektedir. Performans sistemiyle hekimlerin kendi aralarında ve diğer çalışanlarla arasında ciddi bir gelir dengesizliği oluşmuştur. Bu durum da, tüm sağlık çalışanlarını olumsuz etkilemiştir. Mevcut performans sistemi ömrünü tamamlamıştır. Artık daha adil, daha insani ve çalışma barışını sağlayacak bir ödeme yönetmeliğine ihtiyaç bulunmaktadır.”
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.