Sağlıkçılar Dolandırıcılara Karşı Tek Tip Kıyafet Kullanacak

Sağlık Bakanlığı, kendisini sağlık personeli olarak tanıtarak vatandaşları dolandırmaya çalışanlara karşı, evde sağlık hizmetlerinde tek tip elbiseye geçti.

Sağlıkçılar Dolandırıcılara Karşı Tek Tip Kıyafet Kullanacak
12 Şubat 2012 Pazar 12:59

Sağlık Bakanlığı, kendisini sağlık personeli olarak tanıtarak vatandaşları dolandırmaya çalışanlara karşı, evde sağlık hizmetlerinde tek tip elbiseye geçti. Bakanlık, evde sağlık hizmetlerinde kullanılacak hasta nakil araçlarının standartlarını da belirledi.Sağlık Bakanlığı, bakanlıkta görevli olduklarını söyleyen bazı kişilerin tıbbi cihaz, demirbaş malzeme veya hizmet pazarlamaya çalıştıkları konusunda hastaları uyarmıştı. Bakanlık şimdi de vatandaşların bu tür olaylardan maddi ve manevi zarar görmesini önlemek için evde sağlık hizmetlerinde görevli personelin tanınmasını sağlayacak bir uygulama getirdi. Örnek kıyafet tasarımı yapıp pilot olarak uygulayan bakanlık, uygulamayı Türkiye geneline yaygınlaştırıyor. Mevcut kıyafetler ise süresi bitene kadar kullanılmaya devam edilecek.

Bakanlık, Evde Sağlık Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönerge'de değişiklik yaptı. Buna göre, evde sağlık hizmetinde görevli personel, mevsimine göre turkuaz rengi montgomer, kışlık yelek, kışlık pantolon, yazlık pantolon ve yağmurluk giyecek. Yine mevsimine göre beyaz renkte kazak, uzun kollu penye, kısa kollu penye, ayakkabı ve çorap kullanacak. Kıyafetlerin üzerinde yazının bulunduğu şerit, gümüş gri renkte olacak.

Evde sağlık hizmetlerinde hasta nakil aracı olarak kullanılacak araçlarda yön bulmayı kolaylaştırmak için navigasyon cihazı bulunacak. Belirlenmiş gerekli teknik şartları taşıyacak araçlar, üzerinde Sağlık Bakanlığı logosu, evde sağlık hizmetleri logosu, evde sağlık hizmetleri başvuru numarası (444 3 833) ve 'evde sağlık hizmetleri hasta nakil aracı' ibaresi bulunacak şekilde giydirilecek.

--------
T.C. 
SAĞLIK BAKANLIĞI 
Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Sayı : B.10.0.THG.0.10.00.01-020 
Konu : Sağlık Bakanlığınca Sunulan Evde Sağlık Hizmetlerinin Uygulama 
Usul ve Esasları Hakkında Yönerge

DOSYA

Bakanlığımıza ait sağlık kurum ve kuruluşları tarafından evde sağlık hizmeti sunulması amacıyla hazırlanan "Sağlık Bakanlığınca Sunulan Evde Sağlık Hizmetlerinin Uygulama Usul Ve Esasları Hakkında Yönerge" 01.02.2010 tarihinde 3895 sayılı Makam Onayı ile yürürlüğe girmiştir.

Yönergenin "Ulaşım araçlarının tahsisi" başlıklı 9 uncu maddesi 1 inci bendi ile "Evde sağlık hizmeti vermek üzere görevlendirilen ekibin ulaşımı için uygun bir mobil araç, hastaların evden sağlık kurumuna veya sağlık kurumundan eve nakli için gerektiğinde kullanılmak üzere bir hasta nakil aracı tahsisi yapılır. Acil durumlardaki hasta nakli için 112 ambulans hizmetlerinden yararlanılır" hükmü getirilmiştir. İlgili hüküm gereği evde sağlık hizmetlerinde kullanılan hasta nakil araçlarının standart ve nitelikleri belirlenmiş olup Yönerge Ek-4'de evde sağlık hizmetleri hasta nakil aracı olarak kullanılacak araçların taşıt olarak özellikleri, Ek-5'de ise evde sağlık hizmetleri hasta nakil aracında bulundurulacak asgari tıbbi cihaz, araç-gereç ve malzemelerin nitelik ve miktarları tanımlanmıştır.

Evde Sağlık Hizmetleri kurum dışında verilen bir hizmettir. Dolayısı ile yaz ve kış şartlarında sağlık personelinin mevcut kıyafetlerini giymesi soğuğa ve sıcağa karşı maruz kalmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda Bakanlığımıza gelen ihbar ve şikâyetlerden Evde Sağlık Hizmetleri ile ilgisi olmayan bazı özel firmalar veya şahıslar tarafından telefonla veya bizzat hizmet alan hastalarımıza ulaşıldığı, Sağlık Bakanlığından görevli oldukları söylenerek tıbbi cihaz, demirbaş malzeme veya hizmet pazarlamaya çalıştıkları anlaşılmıştır. Hastalara hizmet amacı ve iyi niyet taşımadığı açık olan bu tür girişim ve uygulamalardan vatandaşlarımızın maddi ve manevi zarar görmesini önlemek maksadıyla Evde Sağlık Hizmetlerinde görevli personelin hizmet sunumu sırasında tanınmasını sağlayacak; hizmete özgü tek tip kıyafet giymesi konusunda standart bir uygulama getirilmesi amaçlanmıştır. Hizmet verilen hastaları ve personellerimizi korumaya yönelik örnek bir kıyafet tasarımı yapılarak pilot olarak uygulanmış ve Yönergede tanımlanmak suretiyle ülke çapında evde sağlık hizmetlerinde görev yapan tüm personel tarafından giyilmesi yararlı görülmüştür.

Ancak bu Yönerge değişikliği tarihinden önce kurumlarınca belirlenen ve temin edilerek ilgili personel tarafından halen kullanılmakta olan mevcut kıyafetlerin ilgili mevzuatında belirtilen kullanma süresi bitimine kadar kulanımına devam edilmesi gerekmektedir.

Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda evde sağlık hizmetlerinde hasta nakil araçları olarak kullanılan taşıtların taşıması gereken özelliklerin belirlenmesi ve evde sağlık hizmetlerinde görevli personelin hizmet sırasında tek tip kıyafet giymesi konusunda standart bir uygulama getirilmesi amacıyla hazırlanan ve 18.01.2012 tarih ve 2620 sayılı Makam Onayı ile değişik "Sağlık Bakanlığınca Sunulan Evde Sağlık Hizmetlerinin Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönerge" ve ekleri Bakanlığımız internet sitesinde yer almaktadır.

Gereğini bilgilerinize arz/rica ederim. 
Prof. Dr. İrfan ŞENCAN 
Bakan a. 
Genel Müdür V. 
DAĞITIM: 
A Planı 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.