Sağlıkçılar Dava Bombardımanına Maruz Kalabilir

Sağlık çalışanları dava bombardımanına maruz kalabilir

Sağlıkçılar Dava Bombardımanına Maruz Kalabilir
31 Aralık 2011 Cumartesi 10:12

Düzce Barosu Avukatlarından Yıldıray Sayar, 2 Kasım 2011 tarihinde yürürlüğe giren 663 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname dolayısıyla sağlık çalışanlarının dava bombardımanına maruz kalacağını savundu.

Düzce Barosu ticaret hukuku avukatlarından, sağlık hukuku sertifikası sahibi Yıldıray Sayar, 2011 yılının, doktorların ve sağlık çalışanlarının kayıp yılı olduğunu iddia etti. Sayar,"2 Kasım 2011 tarihinde yürürlüğe girmiş olan 663 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ve 1 Ekim 2011 tarihinde yürürlüğe girmiş bulunan 6100 Sayılı HMK, hekim ve sağlık çalışanlarını, aleyhlerine birçok davaya mahkum bırakacaktır" dedi. Yıldıray Sayar şunları aktardı:

"Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve kabul edilen uluslararası sözleşmelere göre sağlık temel bir haktır. Sağlığın aynı zamanda sosyal bir hak olması nedeniyle sağlık konusunda devletin de düzenleme ve denetim görevi vardır. 663 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile sağlık hizmetlerini güncel anlamda yürütmek için Sağlık Bakanlığı'na doğrudan bir görev tanımı yapılmamıştır. Ancak afetler ve felaketler gibi acil hallerde yürütme görevi verilmiştir. Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının statüleri, Türk Tabipler

Birliği'nin etik ve disiplin alanındaki yetki ve görevleri adeta ortadan kaldırılmıştır. Türk Tabipler Birliği, hekimlerin hak ve sorumlulukları anlamında kamu görevi ifa edemez hale gelecektir. 663 Sayılı KHK'nin 23. maddesi ile meslek mensuplarının mesleki yeterlilik ve eğitimi ile hasta hakları eğitimine tabi tutulmasına ve eğitimlerinin süresine ve müfredatına karar vermek üzere 'Sağlık Meslekleri Kurulu' oluşturulmuştur. Bu kurulun geçici veya sürekli olarak meslekten men etmeye karar vermek yetkisi

vardır. Meslek icrası ile ilgili olarak ortaya çıkabilecek yetersiz ve özensizliklerden dolayı ölüm ya da uzuv kaybına bağlı olarak herhangi bir idari ya da soruşturma olmadan hekimlerin ya da sağlık çalışanlarının meslekten sürekli ya da devamlı men cezası alması mümkün hale gelmiştir."

Çıkarılan kanunla sağlık çalışanları aleyhine dava açmanın kolaylaşacağını öne süren Sayar, "1 Ekim 2011 tarihinde yürürlüğe giren 6100 sayılı HMK 3. maddesi ile zaten doktorlar ve sağlık çalışanlarına dava açmak kolaylaşmıştır. 663 Sayılı KHK'nın yürürlüğe girmesiyle hekim ve sağlık çalışanları hakkında ihbar soruşturmalar yoğun olarak başlayacaktır, adeta dava bombardımanı başlayacaktır. Yürürlükteki sistemde sağlık hukuku alanında sağlık çalışanlarının bilgilenme ve iletişim eksiklikleri vardır.

Malpraktis davalarının yüzde 75'i bilgilenme ve iletişim eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Sağlık hukuku alanında yetişmiş çok fazla sayıda hekim ve hukukçu olmamasından dolayı son düzenlemeler çerçevesinde hekimler ve sağlık çalışanları aleyhine açılacak davalar artacaktır, bundan dolayı hekimler ve sağlık meslek mensupları yıpranacaktır" diye konuştu.Kaynak : http://www.haber3.com/saglik-calisanlari-dava-bombardimanina-maruz-kalacak-1133817h.htm?interstitial=true#ixzz1i68V1sRr 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.