Sağlıkçılar Da 3600 Ek Gösterge Neden Önemli

Ek göstergenin 3000 veya 3600 olması ne anlama geliyor. Öğretmenlere ve sağlık çalışanlarına ne gibi getirisi olduğunu örneklendirecek olursak; Yazarımız Ahmet Ünlü; köşe yazısında “Derece ve kademesi 1/4 olan ve 25 yıllık hizmeti olan bir öğretmenin veye sağlık çalışanının 3000 ek gösterge üzerinden alacağı emekli aylığı 1.441,58 TL ve emekli ikramiyesi 46.204,53 TL iken, bu öğretmenin 3600 ek gösterge üzerinden emekli olması halinde ise; 1.804,42 TL emekli aylığı ve 57.833,85 TL emekli ikramiyesi alması mümkün olacağını” belirtmektedir.

Sağlıkçılar Da 3600 Ek Gösterge Neden Önemli
07 Eylül 2014 Pazar 20:15

Sağlık Eğitimcileri Derneği Avukatı Burak IŞIK yapmış olduğu basın açıklamasında;

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun Ek-1 Sayılı cetveline göre   mesleği ile ilgili lisans mezunu (Mühendis, mimar, şehir plancısı ve bölge plancısı, biyolog vb.) meslek grupları 1.derecede 3600 ek gösterge alıyor.

Sağlık Eğitimcileri Derneği olarak Lisans/yüksek lisans/doktora mezunu, Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan öğretmenlerin, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kurum ve kuruluşlarda görev yapan (psikolog, sosyolog, tıbbi teknolog, hemşire, ebe, sağlık memuru, FTR, sosyal çalışmacı ve diğer sağlık çalışanları, teknik hizmetlerde görev yapan, diğer çalışanların 1.derecede 3000 ek gösterge almasının adilane olmadığını, defalarca bu konuda basın açıklamalarımızda belirttik bu konuyu yetkili makamlara iletmemize rağmen herhangi olumlu bir gelişme yaşanmamıştır.

Peki ek göstergenin 3000 veya 3600 olması ne anlama geliyor. Öğretmenlere ve sağlık çalışanlarına ne gibi getirisi olduğunu örneklendirecek olursak; Yazarımız Ahmet Ünlü; köşe yazısında “Derece ve kademesi 1/4 olan ve 25 yıllık hizmeti olan bir öğretmenin veye sağlık çalışanının 3000 ek gösterge üzerinden alacağı emekli aylığı 1.441,58 TL ve emekli ikramiyesi 46.204,53 TL iken, bu öğretmenin 3600 ek gösterge üzerinden emekli olması halinde ise; 1.804,42 TL emekli aylığı ve 57.833,85 TL emekli ikramiyesi alması mümkün olacağını” belirtmektedir.

Başka bir haber sitesinin haberine göre;  “Ortalama memuriyette 30 Yılını doldurmuş 1.derecede emekli olmadan çalışırken ortalama 1.derecede ki maaşınızın 27-30 TL azaldığını, fakat emekli maaşınızın ortalama 400-405 TL arttığını, emeklilik ikramiyesinde ortalama 14.000-15.000 TL ilave olarak arttığı belirtilmektedir.

Görüldüğü üzere lisans mezunu (Mühendis, mimar, şehir plancısı ve bölge plancısı, biyolog vb.) meslek grupları 1.derecede 3600 ek gösterge alırken, sizler lisans/yükseklisans/doktora bitiriyorsunuz 1.derecede 3000 ek gösterge alıyorsunuz bunun  adaletsizlik olduğunu düşünüyoruz.  3600 Ek gösterge alan (Mühendis, mimar, şehir plancısı ve bölge plancısı, biyolog vb.) meslek grupları elbette bu ek göstergeyi fazlasıyla hak ediyorlar. Bu konuya itirazımız yoktur. Bu konu yanlış anlaşılmasın.

Peki bu kadar çok önemli mağduriyet var iken bu konuda gönül verdiğiniz, aidat olarak madden desteklediğiniz sendikalarınız, dernekleriniz neden bu çok önemli konuda herhangi bir girişimde bulunmuyorlar? Neden bu konuyu gündemde tutmuyorlar. Asıl gündeme tutulması ve mücadele verilmesi gereken en önemli konulardan birisi ek gösterge sorunudur.

Sağlık Eğitimcileri Derneği olarak lisans/yüksek lisans/doktora mezunu, Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan öğretmenlerin, 1.derecede 3000 ek gösterge alan sağlık çalışanlarının 1.derecede ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi için basın açıklamaları da dahil yetkili makamlara yazılı olarak gerekli taleplerde bulunuldu. Artık bu konuda hukuki mücadele başlatıyoruz. Dernek olarak elimizi taşın altına koyuyoruz. Biz sonuna kadar bu konunun takipcisi olacağız. Bizler sözde değil özde hak mücadelesi vermeye devam edeceğiz.

Bu konuyu sizlerle beraber yargıya taşıyacağız. Gerçekten bu mağduriyetin haksız olduğunu, haksızlık yapıldığını, düşünüyorsanız ve bu konuda mücadele vermeniz gerektiğine inanıyorsanız, bireysel olarak dava açabilirsiniz.

Bu çok önemli  mücadelede davayı kaybettiğiniz zaman en fazla 1500 TL kaybınız olmaktadır. 1500 TL kaybetmemek için lütfen bu haksızlık karşısında sesiz kalmayın. Mücadele vermeden hiçbir kazanım olmaz o yüzden Milli Eğitim Bakanlığında ki öğretmen arkadaşlar, Sağlık Bakanlığında görev yapan sağlık çalışanları bir an önce dava açarak hak aramaya başlamalıdırlar. Bu konuda ne kadar çok dava açılırsa bu konu ayrıca o kadar dikkat çekecektir.

Derneğimiz üyelerimize bu konuda ücretiz hukuki hizmet verilecektir. Üyemiz olmayanlara derneğimize başvuru yaptıkları takdirde belirli şartlarda sonuna kadar hukuki hizmet verilecektir. Mücadele yasal zeminde sürdürülürse önem kazanır.

Sağlık Eğitimcileri Derneği Link:

http://www.saglikegitimcileri.org.tr/?pnum=17&pt=Hukuki+Yard%C4%B1m

                                                                                         Av.Burak IŞIK

                                                                          Sağlık Eğitimcileri Derneği Avukatı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.