Sağlıkçılar Birleşmek İstiyor

Recep AKDAĞ'ı koltuğundan eden sağlıkta 3 başlı sistem her geçen gün sağlık camiyasına yara vermeye devam ediyor. Sağlık Bakanlığının taşrada 3'e bölünmesi artık sağlık dışındaki kurumlardada dikkatleri çekmeye başladı.

Sağlıkçılar Birleşmek İstiyor
04 Nisan 2014 Cuma 21:32

 Recep AKDAĞ'ı koltuğundan eden sağlıkta 3 başlı sistem her geçen gün sağlık camiyasına yara vermeye devam ediyor. Sağlık Bakanlığının taşrada 3'e bölünmesi artık sağlık dışındaki kurumlardada dikkatleri çekmeye başladı.

Valilikler, belediyeler, mahkemeler ve savcılıklar yanlış kurumlarla yazışmakta zaman ve malzeme israfı hat safada.

Birleşme o kadar saçma bir yapı ki şöyle örnek verelim. A illinin b ilçesindeki hastane A Kamu Hastanesine bağlı bu hastanenin lojmanı toplum sağlığı merkezine bağlı, lojman sahibi ise sağlık müdürlüğü.. İl Sağlık Müdürlüğünün o ilçede hiçbir şekilde temsil eden bir birim olmamasına rağmen lojmanların sahibi sağlık müdürlüğü yapılış ve tüm bakım onarım vb işleri sağlık müdürlüğü yaptırıyor.

Bir başka örnekte ise kamu hastane birliklerindeki israf.

Daha önce hastane müdürü ile başhekimin yaptığı işi genel sekreterliklerde illerin büyüklüğüne göre 30 ila 200 kişi yürütmekte. Genel sekreterlik sisteme sadece ve sadece israf getirmiş oldu.

İlçelerdeki 112 acil hizmetleri ise il halk sağlığı ve kamu hastanelerince verilmekte ve ciddi sıkıntılara yol açmaktadır.

Sağlık yatırımları konusunda ilde yetkili olarak sağlık müdürlüğü belierlenmiş ancak sağlık müdürlüklerinin 112 binası dışında yapacağı bina olmamasına rağmen sağlık müdürlüklerine yeni hastane, sağlık evi ve asm açılışlarında yetkili kılınmış.

Evde bakım hizmetleri kamu hastanelerine ve halk sağlığı müdürlüklerine verilmiş olsada bu hizmetin sorumluğu ilgili komisyonların kurulması ve işleyiş görevi sağlık müdürlüklerine verilmiş.

3'e bölünme ile beraber yapılan ihale sayıları ve personel giderleride 3'e katladı. Halk sağlığı müdürlüğü ve sağlık müdürlükleri ayrı ayrı araç ihaleleri, ilaç ihaleleri ve hizmet alım ihaleleri yapıyor. Yine aynı şekilde elektirik doğalgaz su vb giderler için ayrı ayrı abonelikler ve ödemeler yapılıyor.  Daha önce tek bir yerden hizmet veren müdürlüklerin teknik servisleri bölündü. Müdürlükler kendilerine yeniden internet,elektirik,bilgi işlem oluşturdu.

Daha önce tek elden yapılan 1. basamak otomosyon işlemleri 2 ye bölündü. Aile hekimliği, laboratuvar vb işlemlerin faturalandırılması ile 112 faturalandırma sistemleri ayrıldı. Firmalar hem sağlık müdürlüğüne hem halk sağlığı müdürlüğüne ayrı ayrı işlem yapıp ayrı ayrı faturalar kesip maliyetleri yükselttiler.

Yeni kurullan müdüdürlük ve genel sekreterlikler için ayda trilyonlarca lira kira parası ödenir oldu. Makam aracı ve hizmet aracı sayıları arttı. Temzilik ve bilgi işlem personel sayısı arttı.

Daha önce 2 mutemetle iş yapan müdürlüklerde 4 mutemede gereksinim oldu. personel ve idari mali işler şubelerinde 1 kişinin yaptığı iş 2 müdürlük olması sebebiyle 2 kişilik iş olu verdi. 1 makam şoförü varken 2 makam şoförü oldu. 1 makam arabası için aylı 900 tl kira ödenirken 3 makam ( sağlık,halk sağlı, genel sekreter) için ayda 2700 tl ödeniyor.

İsrafın ve saçmalığın haddi hesabı olmadığı bu sistemden biran önce vazgeçilmelidir. Aksi halde ileride daha da büyük sorunlar çıkacaktır. Bakan MÜEZZİOĞLU'nun bu konuda acele etmesi sonunun AKDAĞ'a benzememesini temenni ederiz. 
 Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.