Sağlıkçılar 21 Aralıkta Grevde

SES ve TTB 21 Aralıkta Grevde

Sağlıkçılar 21 Aralıkta Grevde
19 Aralık 2011 Pazartesi 13:40

Yoksulların ve düşük gelir gruplarının sağlık hizmetlerine erişimi gittikçe zorlaşıyor. AKP hükümetinin, “sağlıkta dönüşüm” diye süslü laflarla

Türkiye’ye yutturmaya çalıştığı sistemde reklam dönemi bitti. Şimdi asıl film oynamaya başlıyor. Sağlık sistemi daha fazla piyasa malına dönüştürülüyor. Tıpkı Başbakanın dediği gibi, “ne kadar para o kadar köfte” yani paran kadar sağlık dönemi başladı.Şimdiki durumda hastalandığımızda ne ödediğimize bakalım;

 ·          Devlet hastanelerinde muayene için katılım payı 8 TL

·          Özel hastanelerde muayene için katılım payı 15 TL

·          Yazılan reçetenin toplam fiyatının %20 si alınıyor.

·          Önemli bir hastalığımız geliştiyse, hastalığın teşhisinden emin olmak ya da kafalarınızdaki soru işaretini gidermek için 5 gün içinde aynı dalda farklı bir doktora gidersen 5 TL fazladan ödeme.

·          Bazı özel hastaneler muayene farkı olarak 100.-TL’ye kadar ve daha fazla ödeme istemektedir. Her türlü tahlil ve tetkikte SGK’nın yaptığı ödemeyi yeterli görmemekte fark ücreti almaktadır.

Durum bu iken; yoksulların, dar gelirlilerin sağlığa erişimi bu kadar zorlaşmışken Hükümet sağlıktaki piyasalaştırmayı yeterli görmüyor olacak ki;

TBMM ihtisas komisyonlarında görüşülmeye başlanan TC Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın 6. maddesi ile 5510 sayılı kanunun 68. maddesinin 2. fıkrası değiştirilerek muayene ve ilaç alımı ile ilgili yeni değişiklikler getirmektedir. Tabii bu değişikliklerle halkın cebine biraz daha fazla el uzatılmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz ödemeler yetmiyor olacak ki;

·          1 Basamak (aile hekimliği) hekim ve diş hekimi (ADSM) muayenelerinde 2 TL katılım payı alınacak (Daha önce sendikamız tarafından açılan davada benzer hüküm iptal edilmişti).

·          Ayakta tedavilerde yazılan reçete de yer alan her ilaç kalemi için ayrı ayrı 3TL katılım payı alınacak. Böylece vatandaş hem ilaca %10 ile %20 arası katkı payı ödeyecek, hem de 2. bir vergi anlamına gelen ilaç başı 3 TL katılım payı ödeyecek. Bu duruma “deli dumrul vergisi” mi dersiniz, “ayakbastı parası” mı dersiniz, “kelle vergisi” mi dersiniz, artık ne derseniz deyin AKP icraatlarına yeni bir vergi daha kattı. Vatandaşlarımıza hayırlı olsun!..

Bunlar da yetmeyecektir.

2012’den itibaren yeşil kart uygulaması bitiyor. Asgari ücretin üçte birinden fazla gelir sahibi olanlar SGK primini ödeyemese muayene olamayacak. Bu ülkedeki 5 milyon güvencesi olmayanlara, yeni 5 milyon kişi eklenecek. Güvencesi olanlarda katkı-kalım payı ve ilave ücretlerden muayene ve tedavi olamayacak ya da zorlanacak. 

Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri hizmeti hem üreten ve sunan hem de alan kesimdir. Dolayısıyla halkın kendisidir. İşte bu nedenle sağlık emekçilerinin mücadelesi aynı zamanda halkın sağlık hakkı mücadelesidir.

Bu güne kadar sağlık ve sosyal hizmet alanında örgütlü kurumlarla birçok uyarılar, eylemler yaptık. 21 Aralık 2011 Çarşamba günü yapacağımız GREV’in temel taleplerinden bir tanesi “Ücretsiz, nitelikli, erişilebilir toplumcu bir sağlık sistemi” dir. Mümkün olduğunu da biliyoruz. Halkımızın o gün muayene olmak veya hizmet almak için sağlık ve sosyal hizmet kuruluşlarına başvurmamasını, kuracağımız sağlık meclislerinde sözünü söyleyerek gücümüze güç, SES’imize SES katmaya davet ediyoruz. 17 Aralık 2011

                                                                                                                                                   SES GENEL MERKEZİ 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.