Sağlık teknikeri lisans tamamlayınca alacağı ek gösterge.

Sağlık teknikeri lisans tamamlayınca alacağı ek gösterge.

Sağlık teknikeri lisans tamamlayınca alacağı ek gösterge.
23 Ekim 2015 Cuma 09:57

Soru

İyi günler.

 

Bir kamu kurumunda sağlık hizmetleri sınıfında 2 yıllık üniversite mezunu sağlık teknikeri olarak çalışmaktayım. 2013 yılında yine sağlık hizmetleri sınıfında bir üst öğrenim olan bir bölümü bitirdim. Geçici mezuniyet belgesini alır almaz dilekçe ile kurumuma ibraz ettim. Dilekçeme ek olarak Maliye Bakanlığının "Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği" de yer alan

E- Uygulamaya İlişkin Ortak Açıklamalar madde 3: Kararın 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde de belirtildiği üzere, kadroları teknik ve sağlık hizmetleri sınıflarında bulunan personelden, bulundukları hizmet sınıflarına atanılabilecek mesleki bir üst öğrenimi bitirerek, diploma veya çıkış belgelerini kurumlarına ibraz edenlere, intibak işlemlerinin yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın, belgelerin kuruma ibrazını takip eden ay başından geçerli olmak üzere, ita amirlerinden alınacak ödeme onayı ile, cetvellerde ayrıca belirtilen istisnai durumlar hariç olmak üzere bitirilen aynı sınıfla ilgili mesleki üst öğrenimin karşılığı olan zam ve tazminatlar ödenecek, bunlar için ayrıca yıl içinde kontrol işlemi yapılmayacaktır. Denilmektedir..

Sorum şu ben üst öğrenimin yan ödemelerini alıyorum fakat ek göstergem 6/2 si olduğum için 0 (sıfır) görünüyor. Maaşımda bundan dolayı düşük. 
Bunu neden almadığımı sorduğumda sen bu kadroda değilsin diye yanıt veriliyor. Almam gerekmez mi bilen kişiler olarak size sorayım dedim. 
Cevabınız bekliyorum. Teşekkür ederim.

Cevap

Ek göstergeleri düzenleyen 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 43 üncü maddesi hükmü şu şekildedir:

"Bu Kanuna tabi kurumların kadrolarında bulunan personelin aylıkları; hizmet sınıfları, görev türleri ve aylık alınan dereceler dikkate alınarak bu kanuna ekli I ve II sayılı cetvellerde gösterilen ek gösterge rakamlarının eklenmesi suretiyle hesaplanır. II sayılı cetvelde yer alan unvanlarda değişiklik yapmaya ve yeni unvanlar ilave etmeye Bakanlar Kurulu yetkilidir.
Bu ek göstergeler, ilgililerin belirtilen sınıf ve görevlerde bulundukları sürece ödemelere esas alınıp, terfi bakımından kazanılmış hak sayılmaz. Kurumların 1, 2, 3 ve 4 üncü dereceli kadrolarına atananlara uygulanacak ek göstergeler, ilgililerin daha önce bulunmuş oldukları kariyerleri ile ilgili sınıf veya ekli I sayılı Cetvelin Genel İdare Hizmetleri Sınıfı (g) bölümünde belirtilen görevlerde kazanılmış hak aylık derecelerine göre alabilecekleri ek göstergelerden düşük olamaz.

Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu Başkan ve Üyelikleri, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkan ve üyelikleri, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yüksek Fen Kurulu Başkan ve Üyelikleri, Müşavir ve 1'inci dereceden uzman ünvanlı kadrolara atananlara bu kadrolarda bulundukları sürece daha önce almış oldukları en yüksek ek gösterge üzerinden ödeme yapılır.
Kadroları Milli İstihbarat Hizmetleri Sınıfına dahil olanlara, bu maddede gösterilen emsallerini geçmemek üzere Başbakan tarafından tespit edilecek ek gösterge rakamları uygulanır."

CETVELLERDEKİ EK GÖSTERGE DÜZENLEMESİ

Ek göstergeler; 43 maddenin (B) bendinin 1 inci fıkrası hükmü uyarınca Kanuna ekli I ve II sayılı ek Gösterge cetvelleri ile düzenlenmiş bulunmaktadır.

I sayılı Cetvelde memurların hizmet sınıfları, görevleri ve derecelerine göre ek göstergeler düzenlenmiş olup bu cetvelde değişiklik yapılması ancak yasal düzenleme ile yapılabilmektedir.

II sayılı cetvelde ise memurların çalıştıkları kurum, Görev ve dereceleri göz önüne alınmak suretiyle tespit edilmiş olup bu cetvelin kapsamında değişiklik yapılması bakanlar kurulu kararı ile mümkün olabilmektedir.

Ek göstergelerde sorunlu konular dosyası

Daha önce bazı unvanları elde eden fakat o kadrolara atanmayanlara mahkeme kararları gereğince ödenen ek göstergeler Danıştay İçtihatları Birleştirme Kurulunun 7/12/2007 tarih ve Esas No: 2005/2 Karar No: 2007/1 Kararı ile kadroya bağlı olarak ödenmeye başlamıştır.

I sayılı ek gösterge cetvelinin

III- SAĞLIK HİZMETLERİ SINIFI bölümünün (a) bendinde

"a) Uzman Tabip, Tabip, Diş Hekimi, Uzman Veteriner Hekim, Veteriner Hekim, Eczacı, Biyolog, Tıpta Uzmanlık Tüzüğünde belirtilen dallarda uzmanlık belgesi alanlar veya bu dallarda uzmanlık unvanını doktora aşaması ile kazanmış bulunanlar" hükmü ile unvanlar sayılmış olup, bunlara 1-8 nci dereceler itibariyle ödenecek olan ek göstergeler belirtilmiştir.

III- SAĞLIK HİZMETLERİ SINIFI bölümünün (b) bendinde ise

"b) Diğer sağlık bilimleri lisansiyerleri" denilmek suretiyle a bendinde sayılmayan sağlık bilimleri lisansiyerlerine 1-8 nci dereceler itibariyle ödenecek ek göstergeler belirlenmiştir.
I sayılı ek gösterge cetvelinin

III- SAĞLIK HİZMETLERİ SINIFI bölümünün

c) Kadroları bu sınıfa dahil olup da yukarıda sayılanlar dışında kalanlardan;" 1. Yüksek öğrenim görenler için 1-4 üncü dereceler ve 2. Diğerleri içinde 1-4 itibariyle belirlenen ek göstergelerden faydalanmaları öngörülmüştür.

Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar uyarınca; sağlık teknikeri kadrosunda görevli olup lisans tamamlayan devlet memurunun ek göstergesinin Danıştay İçtihatları Birleştirme Kurulunun 7/12/2007 tarih ve Esas No: 2005/2 Karar No: 2007/1 Kararı ve 657 sayılı Kanununa ekli I sayılı ek gösterge cetvelinin

III- SAĞLIK HİZMETLERİ SINIFI bölümünün

c) Kadroları bu sınıfa dahil olup da yukarıda sayılanlar dışında kalanlardan;" 1. Yüksek öğrenim görenler için belirlenen 1-4 üncü derece ek göstergesinden faydalanması mümkün olduğu değerlendirilmektedir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.