Sağlık Tek Sen Kuruldu...

Sağlık Tek Sen Kuruldu

Sağlık Tek Sen Kuruldu...
08 Ocak 2013 Salı 10:55

Sağlık Tek Sen olarak yeni kurulmuş bir sendikayız. Sloganımız Sağlıkta Tek Kalanların sesi olmaktır. Sendikamız ilk olarak yine sağlıkta tek kalmış birimlerden biri olan teknik ekibin sesini duyurmak istemektedir. Yeni yapılanmada teknik ekibin yok sayılmasına ve önemsiz bir birimmiş muamelesi görmesine dikkatleri çekmek istiyoruz.

Sağlıkta 663 sayılı KHK ile gelen yeni yapılanmada teknik ekip yok sayılmaktadır. Kararname’de ve sonra gelen Yönerge ve Yönetmeliklerde teknik birimlere (Mühendislik, Teknik Atölyeler, İnşaat, Yapı İşleri) değinilmemiş ve teknikle ilgilisi olmayanlar teknik ekibin sorumlusu gösterilmektedir.
Sağlık Bakanlığı ve bağlı sağlık kuruluşlarının yeniden yapılandırılması bilindiği gibi 663 sayılı kanun hükmünde kararname gereği yapılmaktadır. Bu yapılandırmada tıbbi, idari ve mali yapılanmanın yanında, teknik yapılanmaya ikincil mevzuatlar da dahil yer verilmemesi, hastanelerin gizli kahramanları olan mühendisleri,mimarları, teknikerleri, teknisyenleri ve teknik konularda hastanede hizmet veren çalışanları üzmüş ve çalışma şevklerini de kırmıştır.

Hastalıkların teşhis ve tedavisinde tıbbi cihazların ve tıbbi sistemlerin ne kadar etkili olduğunu bilmeyen yoktur. Binlerce tıbbi cihazların ve tıbbi sistemlerin bakımlarının, tamirlerinin, kalibrasyonlarının zamanında ve standartlara uygun şekilde programlanıp yapılmasını, hastane otomasyonunun oluşturulması ve denetimini, milyonluk hijyenik klimaların, merkezi klima sistemlerinin ve diğer klimaların bakımlarının, tamirlerinin, standartlara uygunluğunun testlerinin programlanıp yapılmasını, ısıtma ve sıcak su sistemlerinin bakım, onarımlarının ve işletmesinin yapılmasını, milyonlarca liralık mevcut binaların bakım ve onarımlarının yapılmasını, elektrik ve su sistemlerinin kesintisiz bir şekilde kullanıcılara iletilmesinin sağlanmasını v.s. işleri en iyi şekilde yapmaya çalışan teknik elemanlardır.
Yukarıda kısaca belirtmeye çalıştığımız işlerin yanında yapım ve tadilat işlerinin takibi ve kabulünün yapılmasında, sağlık çalışanlarının, hasta ve yakınlarının konforlarının sağlanması, verilen hizmetin kalitesinin ve niceliğinin artırılması adına Sağlık Bakanlığınca kurulması planlanan kampus hastanelerinin yaptırılması, işletilmesi için binlerce değişik işleri de yapanlar, şimdiye kadar olduğu gibi, yine teknik elemanlar olacaklardır.

Yasal zorunluluk haline gelmiş olan, İş ve işçi güvenliğinden, çalışan güvenliğinden, enerji verimliliği adına enerji yöneticiliğinden, çevreden, hastanelere enerji sağlayan trafolardan ve jeneratörlerden, asansörlerden sorumlu olanlarda teknik elemanlardır.
Misyonu; Hastalıkların teşhis ve tedavisinin en iyi şekilde, en iyi şartlarda, en ekonomik şekilde yapılabilmesi için ortam oluşturmak olan biz teknik elemanlara da, değerli doktorlarımızın, hemşirelerimizin, laboratuar çalışanlarımızın, idari, mali konularda çalışan sağlık çalışanlarımızın yanında ihtiyaç olduğu açıktır.

Teknolojinin, bilimin ön plana çıktığı çağımızda, teknolojiyi üretip, insanlığın hizmetine sunan teknik elemanların, sağlıktaki temsilcilerinin yok sayılması, aşağılanması, maddi- manevi hırpalanması, her kademedeki idareciler tarafından itilip kakılabilecek konuma sokulması kabul edilebilir bir durum değildir.
Teknik elemanların yok sayılması, geri plana atılması, teknolojinin, konforun, enerjinin verimli kullanılmasının öneminin olmadığı anlamına geldiğinden, ülke kaynaklarının da heba edilmesi anlamına geleceği kesindir.
Teknik işler, teknik elemanların işidir. Sağlık tesislerindeki teknik işler de yok sayılamayacak, hafife alınamayacak kadar çok önemli ve büyüktür.

Sendikamızın çalışmalarına www.saglikteksen.org adresinden ulaşabilirsiniz. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.