Sağlık Sorumluluğu Paydaşlarla Geliştirilecek

Sağlık Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığının koordinasyonuyla, ilk aşamada koruyucu sağlık ve sağlığın geliştirilmesi hizmetlerine, ikinci aşamada ise tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerine çok paydaşlı yaklaşıma yönelik ''Çok Paydaşlı Sağlık Sorumluluğunu Geliştirme Programı'' hazırlandı.

Sağlık Sorumluluğu Paydaşlarla Geliştirilecek
23 Aralık 2014 Salı 09:39

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun imzasıyla ''Çok Paydaşlı Sağlık Sorumluluğunu Geliştirme Programı'' konulu Başbakanlık Genelgesi, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Genelgede, hükümet olarak insan merkezli yaklaşımla sağlık sorunlarına zamanında, uygun ve etkili çözümler sunarak dünya standartlarında birey ve toplum sağlığını en üst düzeyde korumak ve sağlıklı yaşam bilincini geliştirmenin temel sağlık politikası olduğu vurgulandı.

Son yıllarda koruyucu sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve bulaşıcı hastalıklarla mücadelede elde edilen başarıların yanı sıra ihtiyaç duyulan insan kaynaklarının geliştirilmesi ve sağlık hizmetlerinin sunumundaki ilerlemeler neticesinde, Sağlık Bakanlığının planlama, uygulama ve denetim işlevlerinde dünyada da örnek gösterilen bir konuma yükseldiği belirtildi.

Bu kapsamda bugüne kadar oluşturulan sağlık politikaları ile geleceğe yönelik program ve hedeflerin, Dünya Sağlık Örgütü tarafından oluşturulan ve Türkiye'nin de taraf olduğu 2020 Sağlık Hedefleri stratejik amaçlarından birisi olan ''Sağlık yönetişiminin iyileştirilmesi, tüm sektörlerdeki kilit aktörler ve karar vericilerin sağlık alanındaki sorumluluklarının ve sağlığın geliştirilmesinde potansiyel rollerinin farkında olmalarının sağlanması'' amacı ile de tam bir uyum içerisinde olduğu ifade edildi.

-''Sağlık hizmetleri çok paydaşlı anlayışla geliştirilecek''

Türkiye'nin son on yıldır kararlılıkla yürütülen Sağlıkta Dönüşüm Programı sayesinde, bebek ve anne ölümlerinin azaltılması, bağışıklama oranlarının yükseltilmesi, beklenen yaşam süresinin uzaması ve tütün kontrolü gibi çok paydaşlı bir çok uygulamada başarılı sonuçlar elde ederek önemli deneyimlere sahip olduğu anımsatıldı.

Onuncu Kalkınma Planı'nda (2014-2018) sağlık politikaları başlığı altında belirtilen hedeflere ulaşılması ve bireylerin bedenen ve ruhen sağlıklı olmaları için koruyucu sağlık hizmetlerinin, bireyle birlikte, sosyal, biyolojik ve fiziki çevreye yönelik çok paydaşlı bir yaklaşımla geliştirilmesinin kararlaştırıldığı belirtilen genelgede, ''Bu yaklaşımda bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, meslek birlikleri, sivil toplum kuruluşları ve ilgili diğer tüm paydaşlar ile vatandaşlarımızın görüş, öneri ve katkıları doğrultusunda hareket edilecektir'' değerlendirmesinde bulunuldu.

Sağlığın geliştirilmesi ve toplum sağlığının üst gelir grubu ülkelerin düzeyine taşınabilmesi için, Sağlık Bakanlığı dışındaki diğer paydaşların görev ve sorumluluklarının da açık bir şekilde tanımlanması ve tam bir işbirliği içerisinde çalışılmasının gerektiğine dikkat çekildi. Devamı için tıklayın.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.