Sağlık Sen'in Bakan Akdağ'dan İstedikleri

Sağlık SEN'in Bakan Akdağ'dan İstedikleri

Sağlık Sen'in  Bakan Akdağ'dan İstedikleri
07 Şubat 2012 Salı 00:30

Bakana sunulan ve torba yasa içinde yer almasını istediğimiz talepler şöyle:

1-Döner Sermaye tavan oranlarında yaşanan eşitsizlik giderilmelidir.

Hekim dışı personelin 209 Sayılı Döner Sermaye Kanunun 5. Maddesinde düzenlenen ek ödeme tavan oranları, en az yüzde 250'ye yükseltilmelidir.

2-Araştırmacı kadrosuna geçirilen personelin yeni durum nedeniyle oluşan ek ödeme kayıpları giderilmelidir ve mahsuplaşmada eski kadrosunda performansa bağlı döner sermaye tavan oranı dikkate alınmalıdır.

3- 112 Acil Sağlık Hizmetleri çalışanlarının da ek ödemelerini özellikli birim katsayısından almalıdır.

Sağlık-Sen'in bu konuda açtığı davalar neticesinde yargı 112'lerin özellikli birim olduğu kararı vermektedir. Bakanlık genel bir düzenleme yaparak bu sorunu çözüme kavuşturmalıdır.

4- Döner Sermaye ek ödemelerinden vergi kesintisi kaldırılmalıdır.

Kamuda ek ödeme alan diğer personel, aldıkları ek ödemeden damga vergisi dışında herhangi bir vergi ödememektedir. Ancak Sağlık Personeli, yıllık bazda döner sermaye gelirlerinin en az yüzde 20'sini vergi olarak ödemektedir. Bu adaletsizlik giderilmeli ve ek ödemeden gelir vergisi kesintisi kaldırılmalıdır.

5- Aile Hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının Hizmet Sözleşmelerinden damga vergisi kaldırılmalıdır.

6- Aile Hekimliği çalışanlarına Bakanlıkça veya bağlı kurumlarca yaptırılan ek hizmetlerden doğan fazla çalışmalar için fazla mesai ücreti ödenmelidir.

7- Aile hekimliği ve aile sağlığı çalışanlarının üniversite hastanelerinden de geçişi sağlanmalıdır.

8- Yataklı tedavi kurumlarında çalışan sözleşmeli personelin kadrolularda olduğu gibi yemek hakkından ücretsiz yararlandırılmalıdır. Yataklı tedavi kurumlarında ücretsiz yemek uygulamasının başladığı tarihten bugüne kadar sözleşmeli personele çıkartılan borçtan feragat edilmelidir.

9- Ek ödemeler her ay maaşla birlikte ödenmelidir.

BAKAN AKDAĞ, BAKANLIK ŞUBENİN MASA TENİSİ TURNUVASI ÖDÜL TÖRENİNE KATILDI

Görüşmenin ardından Bakan Akdağ ile Genel Başkan Metin Memiş, Bakanlık Şube'nin düzenlediği masa tenisi turnuvasının ödül törenine katılarak dereceye girenlere ödüllerini verdiler. Ödül töreni öncesinde, Bakan Akdağ, Genel Başkan Metin Memiş ile masa tenisi oynadı.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.