Sağlık Sen'den Rektör Adayalarına Ziyaret

Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Gökhan Budak'ın ölümü sonrası rektörlük seçimi sürecinin başlaması sebebiyle,

Sağlık Sen'den Rektör Adayalarına Ziyaret
25 Şubat 2013 Pazartesi 12:06

                             Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Gökhan Budak'ın ölümü sonrası rektörlük seçimi sürecinin başlaması sebebiyle, rektör adaylarından   Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Selçuk Coşkun ve Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Şükür Kılıç  sendikamızı ziyaret ettiler.

                          Sendika Binasında Sağlık-Sen Başkanı Fikret LÖKOĞLU,Sağlık-Sen Basın Yayın Sekreteri Eda ŞARA ve  sendika üyelerinin hazır bulunduğu ortamda sendika üyelerine seslenen    Rektör adaylarından Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selçuk Coşkun; yakın  çevre, eş-dost ve Üniversite ki öğretim üyelerinden  gelen ısrar üzerine bu göreve talip olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: ” ilk önce yakın zamanda vefat eden Rektörümüz Sayın Gökhan Budak hocamı rahmetle anıyorum.  Arkadaşlarım beni arayarak, Türkiye’de yaklaşık 160’a yakın üniversite var, fakat bir tane ilahiyatçı rektör bulunmadığını ifade ettiler. Bende bu temenniler karşısında, bu kutsal görevde taşın altına elimi sokmam gerektiğine karar verdim ve Bayburt’uma hizmet konusunda Rektörlük adayına başvurdum” dedi.
                   Bayburt Üniversitesi’nde ki yetersizlikleri Çoşkun, şu şekilde açıkladı” Öğretim üyesinin sayısı azlığı,  fiziki mekan yetersizliği, öğrenci sayısı azlığı, öğrenci ve öğretim görevlilerinin barınma sorunu. Şimdi soracaksınız; bunlardan hangisine daha öncelik vereceksiniz? Önce nerden başlayacaksınız? Hepsine önem vereceğiz. Biri önce biri sonra olmaz bu işin. Bir yandan kampus inşaatı devam ederken, bir yandan öğrencilere yönelik barınma yerlerinin hazırlanması gerekir.
             Üniversiteyle ilgili ne gibi projelerimiz var? Fiziki mekan itibariyle her fakültenin kendi binasının olması lazım. Bizden önceki dönmede rahmetli Gökhan hocam,  Demirözü yolu üzerindeki kampusa karar verdi ve onun mastır planlarını yaptırıyor idi. Hatta bizler kendi fakültemize ait fizibilite çalışmalarına başlamıştık bile. Kaç tane dershaneye ,kaç tane salona ihtiyacımız var diye.  Nasıl bir bina istiyoruz diye, hatta ben planını bile çizdirmiştim.  Osmanlı, Selçuklu tarzı binalar. Kampus biraz daha oturaklı, Türkiye’de örnek olabilecek, otantik tarzda binalar düşünüyorduk.  Bu çalışmaları yaptık ama hocamın ömrü yetmedi. Durum böyle olunca, üniversitede ki öğretim üyeleri üniversiteyi tanıyan biri olarak benim bu görevi üstlenmemi istediler. Bu yüzden adaylık sürecine katıldım.
               Geçmişte neye ihtiyacımız var, gelecekte neye ihtiyacımız vardır. Bunların bilincindeyiz. Üniversitemizde bir onkoloji merkezi oluşturmayı hedefliyoruz. Bayburt’ta dışarıdan gelen insanlar genellikle yaşlı kısım. Onların rahat etmesi, büyük şehirlerde gördükleri imkanları memleketlerinde yaşamaları için, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi oluşturmayı hedefliyoruz. Bunun yanı sıra Sağlık Bilimleri Fakültesi oluşturmayı planlıyoruz. Var olan kampusları sağlık bilimleri merkezine dönüştürerek Bayburt’umuza hizmet etmeyi amaçlıyoruz. Diş hekimliği, veterinerlik fakültesi gibi düşüncelerimiz de mevcut. Hedefimiz hangi bölüm daha çok Bayburt’a öğrenci çekecekse, o bölümleri oluşturmaktır.
                 Bazı yapılacak yatırımların kalemleri, Üniversite bütçesiyle yapılamayacak boyuttadır. Bunu da oluşturulacak Üniversite Vakfı sayesinde çözerek, bütçemizi genişletip, hedeflerimizi daha ileriye götürmeliyiz.
                  Ayrıca Bayburt’ta araştırma merkezi kurarak, mirasımıza bilimsel olarak sahip çıkarmak istiyoruz. Baburt’lu , Şair Zihni’yi, Dede Korkut’u bilimsel olarak gelecek nesillere aktarmak istiyoruz “ dedi.

 
             Diğer Rektör adayı ise; Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamdi Şükür Kılıç.  kendisini bu göreve yönelten sebepleri şöyle sıraladı: “Ben özünde bir Bayburtlu olarak Bayburt'ta bir üniversitenin açılmasından çok mutlu oldum. Bu manada buraya gelerek bir şeyler yapamamak beni çok üzdü. Rektör değişikliği sonrası ben yine buraya geldim ve Gökhan beyle görüştüm ve bir şeyler yapmaya karar verdik, ama Rektör Bey’in rahmetli olması bizleri çok üzdü. Bu şartlar altında Bayburt’taki tanıdık olan herkes neden Bayburt’a hizmet etmiyorsunuz diye sitem ediyorlardı. Bu durum sadece arkadaşlarımızın sitemiyle kalmıyordu. Vicdani sorumluluklarımızda bizi hizmet etmeye mecbur tutmuştur. Bu nedenle benim Bayburt'a olan sevgim ve Bayburtluluk aşkım beni Konya'da daha fazla tutmayacağı duygusu hakim oldu ve beni Bayburt üniversitesi Rektörlüğü adaylığına kadar getirdi" dedi.
            Bayburt Üniversitesi’nde, günümüzde çokça kabul gören Nanoteknoloji getirmeyi hedefleyen Kılıç, bu süreci şöyle açıkladı: ‘     Nanoteknoloji maddeyi atomik ve moleküler seviyede kontrol etme bilimidir. Genel olarak 100 nm ve daha küçük boyutta malzeme, aygıt geliştirmekle ilgilidir. Burada sağlık ve teknoloji alanlarında nanoteknolojiyi Bayburt’a getirebiliriz. Sağlıkta ABD 20 milyon dolar yatırım yapıyor, Türkiye de ise, bu komik sayılacak bir rakamda yatırım yapılıyor. Bu teknolojide Sanayi- Üniversite, işadamı, sivil toplum kuruluşları, belediye ve valilikle işbirliğiyle entegre yapılarak, bu yapı bir formata dökülmelidir. Bu çerçevede hükümetimiz tarafından bütün üniversitelere kullanma hakkı verdiği Araştırma-Geliştirme ödeneklerini etkin bir şekilde kullanılarak kurulacak bilim merkezinde bölgemizin, ülkemizin ve dünyanın taleplerine uygun ileri teknoloji ürünü malzemeler (özellikle nakliye maliyeti olmayan) üretilecektir. Böylelikle dünya piyasasına sunulmak üzere üniversite sanayi işbirliğine odaklanarak hem Bayburt hem de ülke ekonomisine doğrudan katkı sağlayacak Bilim ve Teknoloji merkezi kurulacak ve üniversitemizin pozitif bilim tabanlı teknoloji üretimine doğrudan katkı sağlanacaktır.
       Bayburt Üniversitesinin diğer bir sorunu rektör; sosyalcimi, fencimi bir rektör olacak. Ben görev alırsam Fen Bilimleri ağırlıklı bir Üniversite oluşturmak istiyorum. Tabi sosyal bilimlerle de akademik zinciri tamamlamak istiyorum. Öğretim görevlilerini çok iyi tespit edip, öğrenci sayısını artırmayı hedefleyip, öğrenci ve akademisyenlerin üniversitemizi tercih etmeleri, bilinç ve farkında lığın artırılması için her türlü tanıtım ve aktive tiler düzenlenerek, üniversitenin hedeflerini büyütmeliyizdir. Sonuç olarak sloganımız ‘ 365 gün 7 saat’ çalışmaya devam.
            

            Daha sonra söz alan Sağlık-Sen Şube Başkanı Fikret LÖKOĞLU, bu anlamlı ziyaretlerinden dolayı Çoşkun ve Kılıç’a teşekkür etti. Bayburt’un geleceği için yola çıkmış bütün adaylara başarılar dileyen LÖKOĞLU, " Bu kutlu yolda bize ve sendikamıza ne düşüyorsa, taşın altına elimiz sokmamız gerekiyorsa,  Bayburt için her şeye var olduklarını belirtti.   Adaylar noktasında ise;  adayların herhangi biri için taraf ve karşıt olma gibi bir lüksleri olmadığını ifade eden LÖKOĞLU, "Kapımız bütün adaylarımıza açıktır. Ziyaret etmelerinden memnuniyet duyduğumu belirtir, adaylık sürecinde hepsine başarılar diler, aday olan bütün arkadaşlara adaylığı sürecinde hayırlı çalışmalar dilerim" dedi.

Fikret LÖKOĞLU
Sağlık-Sen Bayburt Şube Başkanı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.