Sağlık-sen'den Ege Üniversitesi'ne Kınama..

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası İzmir Şube Başkanı Op. Dr. Recep Atçı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde sendika odası açma taleplerini 3 yıldır gerçekleştirmeyen üniversite yönetimini, kınadığını bildirdi.

Sağlık-sen'den Ege Üniversitesi'ne Kınama..
12 Nisan 2014 Cumartesi 22:16

Atçı, konuya ilişkin yaptığı açıklamasında Sağlık-Sen'in Türkiye'de genel yetkili sendika olduğunu İzmir'de 6 bin üyesi bulunduğunu ve 17 hastanede yetkili olduğunu hatırlattı.
Buna karşılık Ege Üniversitesi yönetiminin Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sendika odası açma taleplerine olumsuz yaklaştığını ifade eden Atçı, bu durumu kınadıklarını bildirdi.
Atçı, Ege Üniversitesi Hastanesi'nde diğer sendikaların işyeri temsilciliği odalarının bulunmasına karşılık, Türkiye'nin En büyük sivil toplum kuruluşlarından olan ve Türkiye genelinde yetkiyi elinde bulunduran Sağlık-Sen'in odasının bulunmamasının üniversite yönetiminin bir ayıbı olduğunu kaydetti. 
 
Ege Üniversitesi Rektörünün, Tıp Fakültesi dekanının ve üniversite hastanesi başhekimin Sendika işyeri temsilciliği odası için yaptıkları müraacatlara kayıtsız kaldığını belirten Atçı, sendikalar arasında haksız rekabete yol açan bu durumun bir an önce düzeltilmesi çağrısında bulundu.
 
Atçı, şöyle konuştu:
"Maalesef ki Ege Üniversitesi yönetimi sendikalar arasında ayrımcılık yapmakta ve haksız rekabet ortamı oluşturmaktadır. Sağlık-Sen'in Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 300'den fazla üyesi bulunmaktadır. Sendikamız İzmir'de 6 bin üyesi olan 17 hastanede yetkili sendikadır. Bu büyük camia Türkiye genelinde sağlık ve sosyal hizmet alanında da genel yetkiyi elinde bulunduran en büyük sendikadır. Böylesine büyük bir camianın talebini 3 yıldır gerçekleştirmemek neyle izah edilebilir? Diğer sendikalar kendilerine tahsis edilen odalarında rahatlıkla sendikal çalışma yapabilirken, bizim arkadaşlarımız çantacı sendikacılık yapmak zorunda bırakılmaktadır. Bu demokrasi kültürüne de ters olan bir durumdur. Biz yasal çerçevede hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Biz şimdiye kadar üniversite yönetimi ile diyalogla çözmeye çalıştığımız sendika odası sorununu bundan böyle hukuki zeminde çözeceğiz. Sağlık-Sen'in üniversite hastanesinde temsilcilik açmasını engellemek demokrasi düşmanlığıdır. Demokrasiyi içine sindirmiş hiçbir yönetim böylesi bir haksız rekabet ortamına müsaade etmez. Ege Üniversitesi rektörü başta olmak üzere diğer yetkililer derhal bu yanlışlıktan dönmeli ve antidemokratik haksız rekabet ortamına bir son vermelidir." 
Sağlık-Sen'in İzmir'de de yetkili sendika olmak için adım adım ilerlediğini belirten Atçı, bunu başarmalarını engellemeye çalışanlara müsaade etmeyeceklerini de sözlerine ekledi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.