Sağlık-sen, Vazife Malulleri İçin Çıkarılan Kanunun Uygulanmasını İstedi

SAĞLIK-SEN, Vazife mamülleri için çıkarılan kanunun uygulanmasını istedi

Sağlık-sen, Vazife Malulleri İçin Çıkarılan Kanunun Uygulanmasını İstedi
10 Haziran 2014 Salı 09:41

Memur-Sen Aydın İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı A. Baki Karaer, vazife mamulleri için çıkarılan kanunun uygulanması gerektiğini belirtti.
Sağlık-Sen, vazife malulü olan kişinin kendisine veya hayatını kaybetmesi halinde yakınlarına başta kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam olmak üzere bazı haklar getiren kanunun uygulanması için Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvurdu.
Sağlık-Sen’in Nisan 2013 Kurum İdari Kurulu ve 2013 yılı toplu sözleşmelerinde, ‘görevi esnasında ve görevi sebebiyle malul olanların ya da hayatını kaybedenlerin ailelerinin şehit ailesi ve yakını gibi değerlendirilerek buna ilişkin haklardan yararlanmalarını’ talep etmişti. Bunun üzerine, 02 Ağustos 2013 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 6495 Sayılı Kanun ile vazife malulü olan kişinin kendisine veya hayatını kaybetmesi halinde yakınlarına; başta kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmesi, TOKİ tarafından faizsiz konut kredisi verilmesi, şehir içi ulaşımın ücretsiz sağlanması, elektrik ve su ücretlerinden indirimli faydalanılması, çocuklarına okul yardımı yapılması, maaş bağlanmasının yanı sıra, emeklilikle ilgili bazı haklar verilmişti.
5510 sayılı Kanunun vazife malullüğünü düzenleyen 47. maddesine göre kamu idarelerinin vazife malullüğüne sebep olan olayı, o yer yetkili kolluk kuvvetlerine veya kendi mevzuatına göre yetkili mercilere derhal, kuruma da en geç on beş iş günü içinde bildirmekle yükümlü olduğu hatırlatıldı. Sağlık-Sen’in başvurusunda, kuruma bildirimin, aynı süre içerisinde sigortalılar veya hak sahiplerince de yapılabileceği belirtilerek, vazife malullüğüne sebep olan olaydan kamu idarelerinin yetkili mercilerinin haberdar edilmemiş olması hali dışında; ilgililerin bildirimi, kamu idarelerinin bildirim sorumluluğunu ortadan kaldırmayacağına dikkat çekildi. Kanun, 'süresi içerisinde bildirimde bulunulan vazife malullüğü aylıkları, sigortalının ölüm ya da malûliyeti sebebiyle göreviyle ilişiğinin kesildiği tarihi takip eden aybaşından itibaren bağlanır’ hükmünü içeriyor.
Sağlık-Sen söz konusu kanun hükümlerinin uygulanması ve gerekli bildirimlerin bakanlıkların bağlı kurum ve kuruluşları tarafından ivedilikle ilgili makamlara yapılması için Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvurdu.
Söz konusu başvuru hakkında bilgiler veren Sağlık-Sen Aydın Şube Başkanı Baki Karaer, “Bu doğrultuda yapılan düzenlemelerde kurum ve kişilerin özellikle bildirimle ilgili sorumlulukları olduğundan, konu hakkında bilgilendirilmeleri önemlidir. 6495 sayılı Kanun ve mezkûr Yönetmelik kapsamında Bakanlığınızca gerekli çalışmalar yapılarak Bakanlığa bağlı kurum ve kuruluşlara konu hakkında bilgi verilmesi hususunda gereğinin yapılmasını istiyoruz” dedi.
KANUNDA NELER YER ALIYOR?
Kanunun içeriği hakkında da bilgiler veren Karaer, “Söz konusu kanunda, 5510 sayılı Kanunun 47. maddesine göre vazife malulü olan kişinin kendisine veya hayatını kaybedenlerin dul ve yetimleri için bir konut ile sınırlı olmak üzere, öncelikle dul eşine, eşi hayatta değilse veya evlenmişse kredi kullanacak çocuklardan en az birisinin yetim aylığı almakta olması kaydıyla aylık bağlanma koşullarına bakılmaksızın talepte bulunan çocuklarına müştereken, bu kişiler bulunmadığı takdirde de öncelikle anaya olmak üzere ana veya babasına konut sahibi yapmak amacıyla Toplu Konut İdaresince faizsiz olarak kredi verileceği ifade ediliyor. Bir başka hak ise, kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam hakkı verilmesine yönelik. Kanunda, vazife malulü olanların kendileri veya eş ve çocuklarından birisi, eşi veya çocuğu yoksa kendileri veya kardeşlerinden birisi; hayatını kaybedenlerin ise eş veya çocuklarından birisi, eşi veya çocuğu yoksa kardeşlerinden birisi olmak üzere toplam bir kişi kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edileceği yer alıyor. Aynı kanunda, vazife malullerinin yakınlarına ücretsiz şehir içi seyahat hakkı da getiriliyor. Bu haktan yararlanacaklar ise, vazife malulü sayılarak aylık bağlananların kendileri, eşleri, evli olmayan ve yirmi beş yaşını doldurmamış olan çocukları, anne ve babaları; vazife malulü sayılacak şekilde hayatını kaybedenlerin ya da aynı kapsamda aylık almaktayken hayatını kaybedenlerin eşleri, evli olmayan ve yirmi beş yaşını doldurmamış olan çocukları, anne ve babaları” diye konuştu.  Haberin Devamı İçin TIKLAYINIZ
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.