Sağlık Sen, Kuruluş Yıl Dönümünü Kutluyor

Sağlık Sen´in kuruluş yıl dönümünde önemli başarılara imza attıklarını belirten Bilgin, tarihi kazanımların altında kendi sendikalarının imzasının olduğunu ve bunun çok önemli bir başarı olduğunun altını çizdi

Sağlık Sen, Kuruluş Yıl Dönümünü Kutluyor
25 Kasım 2015 Çarşamba 15:15

Sağlık Sen, kuruluş yıl dönümünü kutluyor
 
Sağlık Sen Van Şubesi Başkanı Hikmet Bilgin, 4 Haziran 2011 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname çerçevesinde 30 gün içinde 657 Sayılı Kanunun 4/A maddesine tabi memur kadrosuna geçiş başvurusu yapılabileceğini belirterek, 4/A statüsüne geçmek isteyenler için dilekçe örneklerinin dağıtılmaya başlandığını belirtti.

Sağlık Sen´in kuruluş yıl dönümünde önemli başarılara imza attıklarını belirten Bilgin, tarihi kazanımların altında kendi sendikalarının imzasının olduğunu ve bunun çok önemli bir başarı olduğunun altını çizdi.
 
Sağlık Sen Van Şubesi Başkanı Hikmet Bilgin, kuruluş yıldönümlerini kutladıkları bugünde gösterdikleri mücadeleler sonucu çalışanlar için elde ettikleri yüzlerce kazanımın haklı gururunu yaşadıklarını belirtti.

Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının yegane güven duyduğu yetkili, etkili ve cesur sendikasının hiç şüphesiz Sağlık -Sen olduğunu söyleyen Bilgin, "Bugün, sağlık çalışanlarının sorunları net bir şekilde ortaya konuluyor ve çözüme kavuşturuluyorsa, bu başarı hiç şüphesiz Sağlık -Sen´in başarısıdır." dedi.

Kuruluş yıl dönümü nedeni ile basın açıklaması düzenleyen sendika başkanı Hikmet Bilgin, "Konfederasyonumuzun ve Sağlık -Sen´imizin kamu çalışanları için elde ettiği birçok kazanım hepimizin malumudur.

Yine yoğun çaba gösterdiğimiz ve bilimsel nitelikli çalışmalarla sürekli gündemde tuttuğumuz, yasa değişecekse yasa, anayasa değişecekse anayasa değişmeli diyerek, nihayet 12 Eylül 2010 referandumunda "Evet" denilen anayasa değişikliği ile kazandığımız "Toplu sözleme" hakkı, memur sendikacılığının tarihi kazanımlarından biri olarak kayda geçmiştir. Bilindiği gibi kamuda sözleşmeli olarak istihdam edilen çalışanlar, yıllarca pek çok haktan mahrum bırakılmıştır.

Yıllarca kadro hakkından mahrum kalan sözleşmeli personelin çalışma koşullarında yaşadığı adaletsizlikler, her zaman Memur-Sen ve Sağlık -Sen´in hak mücadelesi içinde çok önemli bir yer tutmuştur. Sağlık -Sen teşkilatı olarak, 400 bini aşan sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının her türlü sorununun takipçisi ve sözcüsüyüz.

Çünkü bizler, Genel merkez yönetimi ile, yönetim kurulu üyelerimizle, ilçe ve işyeri temsilcilerimizle; tüm illerimizde görev yapan sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının derdini dert ediniyoruz.

Bu dertlerin çözümü için de gece-gündüz mücadele ediyoruz. Dün; ülkemizde 4924 sayılı kanuna tabi olan ve 4/B´li sözleşmeli personel olarak kadro hakkı bekleyen 85 bin sözleşmeli personel bulunmaktaydı.

Bu arkadaşlarımızın kadroya geçirilmesi için Sağlık -Sen teşkilatı olarak kadro talebimizi her zaman ve her yerde tekrarladık. Elbette sıkıntı sadece sağlıkta değil, eğitimde, diyanette, tarımda, kısacası kamunun hemen her alanında yaşanmakta idi. Bu nedenle Memur-Sen konfederasyonu olarak toplu sözleşme hakkında olduğu gibi sendikal mücadelemizde olmazsa olmazlarımızdan kabul ettiğimiz sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi talebimiz, nihayet mutlu sona ulaşmıştır. 

Son olarak konfederasyonumuz Memur-Sen Genel Başkanı Sayın Ahmet Gündoğdu´nun 16 Nisan 2011 tarihinde Memur-Sen Genel Kurulunda yaptığı konuşma, sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi için bir dönüm noktası olmuştur.

Sayın Gündoğdu´nun sözleşmeli personele kadro verilmesine ilişkin ortaya koyduğu talebinin ardından kürsüye gelen Başbakanın Memur-Sen Genel Kurulu´nda verdiği kadro sözü sözleşmeli personelin ve ailelerinin duyduğu en güzel müjde olmuştur. Ve bu müjdeli haber, önceki gün itibari ile resmi gazetede yayınlanarak hayata geçmiştir.

Artık 85 bin sözleşmeli sağlık çalışanı şartsız ve koşulsuz, bir dilekçe ile kadrolu memur hüviyetine sahip olacaktır. Artık 200 bini aşan sözleşmeli kamu çalışanı şartsız ve koşulsuz, bir dilekçe ile kadrolu memur olacaktır. Çalışanlarımız; izinler, sosyal yardımlar , tayin ve atamalar konusunda yararlanamadıkları veya kısıtlı olarak yararlandıkları tüm hakları elde etmişlerdir.
 

Sosyal bir yara halini alan parçalanmış aile tabloları artık sona erdirilmiştir. 4 Haziran 2011 tarihli Resmi Gazete´de yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname çerçevesinde 30 gün içinde 657 Sayılı Kanunun 4/A maddesine tabi memur kadrosuna geçiş başvurusu yapılabilecektir. Zaman kaybedilmeksizin; bu konuda sendikamız tarafından hazırlanan dilekçe örneği, sözleşmeli personele dağıtılmaya başlanmıştır.

Düzenlemeye göre, askerlik, doğum, ücretsiz izin veya seçimler nedeniyle görevinden ayrılanlar için başvuru süresi işe dönüş tarihinden itibaren başlayacaktır.

Aile hekimliğinde çalışanlar görevlerinden ayrılmalarına gerek kalmaksızın kadroya geçebileceklerdir. Sözleşmeli olarak geçirdikleri hizmet süreleri,  kazanılmış hak, aylık derece ve kademelerinin tespitinde dikkate alınacaktır." dedi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.