Sağlık-sen Eskişehir Şube Başkanlığı Adayı Açıklandı

SAĞLIK-SEN ESKİŞEHİR ŞUBE BAŞKAN ADAYLIĞI AÇIKLAMASI VE VİZYON TOPLANTISI KONUŞMASI (21.09.2014)

Sağlık-sen Eskişehir Şube Başkanlığı Adayı Açıklandı
22 Eylül 2014 Pazartesi 08:50

ADEM ŞERBETÇİ
SAĞLIK-SEN ESKİŞEHİR ŞUBE BAŞKAN ADAYLIĞI AÇIKLAMASI VE VİZYON TOPLANTISI KONUŞMASI (21.09.2014)

 Sağlık-Sen'in değerli delegeleri, kıymetli misafirler, hanımefendiler,  beyefendiler,  Eskişehir'imizin çok kıymetli basın mensupları
Düzenlemiş olduğumuz başkan adaylığı açıklama ve vizyon toplantısına hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.
Değerli misafirler bildiğiniz gibi Sağlık-Sen 26 Ekim 2014 tarihinde 4, Olağan Genel kurulunu Yapacak Bunun öncesinde geçtiğimiz 1-1,5 ay içerisinde şehrimizdeki bütün sağlık kurumlarında önemli bir delege seçim sürecini hep beraber yaşadık. önümüzdeki 4 yıl yol boyunca kendilerini sendikal anlamda temsil edecek, hak ve menfaatlerin korunması adına gereken mücadeleyi gösterecek sendika başkanını ve yönetimi seçecek birbirinden değerli 150 delege, sağlık çalışanlarının oylarıyla seçildi.

Değerli arkadaşlarım! Yapılan delege seçimleri bizlere göstermiştir ki sağlık çalışanları sendikal anlamda da kendilerini doğru temsil edebilecek donanımlı, her yönüyle sahayı bilen, vizyon sahibi bir yönetim istiyor. Kısaca değerli arkadaşlarım değişim istiyor. Anlayışta, mantalitede değişim istiyor. Kişisel hırsların, Çıkarların, küçük ticari hesapların olmadığı, yalan ve İftiralarla değil bilgiyle Seffaf bir yönetim anlayışıyla kendilerini temsil edebilecek bir sendika yönetimi istiyor. ALAN EL değil VEREN el istiyor.

İşte sevgili kardeşlerim. aynı anlayış ve aynı duygularla aynı talepleri birlikte dillendiren bizler de bu sese ve talebe kayıtsız kalamazdık ve kalmadıkda. Sizlerin, değerli Sağlık Çalışanlarının talebi, teşvikiyle yaptığımız istişareler Sonucunda bu gün burada bu vesileyle huzurunuzda bulunuyorum. Bana bu gururu yaşatan siz değerli dostlarıma ve arkadaşlarıma ayrıca teşekkür ediyorum. 

Ve işte değerli kardeşlerim
Eskişehirden kilometrelerce uzakta Çifteler'de insanüstü bir çabayla ve hızda hastasına müdahale etmeye çalışırken bile hakarete maruz kalan bir ATT arkadaşımla aynı üzüntüyü paylaşan Tıp fakültesi hastanesinde ki bir Yoğun Bakım hemşiremiz adına, Eskişehir Devlet hastanesinin Doğumhanesinde yeni doğan bir bebeğin ilk nefesine şahit olan ebe arkadaşımın duyduğu mutluluğa aynı duygularla ortak olan  halk sağlığındaki aile sağlığı elemanları adına, Sivrihisar da eline enjektör ucu batan sağlık memurunun sancısıni yüreğinin derinliklerinde hisseden Yunusemre Devlet Hastanesi nin acilinde binlerce hastaya hizmet veren nöbetçi memur arkadaşım adina, Gündüzünden Beylikova ya, Seyitgazi den Mihaliccik a, Alpu dan Mahmudiye ye Eskişehir'in her bir köşesinde uzak yakın demeden görev yapan, emeğinin karşılığını almak istemekten başka hiçbir isteği olmayan samimi, vefalı ve fedakâr bütün sağlık çalışanları adına Rabbimin izniyle Saglik-Sen Şube başkanlığına adaylığımı açıklıyorum.  

Değerli dostlar kıymetli delege arkadaşlarım! 
Herşey den önce şunu belirtmek isterim ki oluşturacağımız Sağlık-Sen Eskişehir Şubesi nin yönetiminin yeni vizyonunda kendisi gibi düşünmeyenleri ötekileştirme, karalama yapma, iftira ve çamur atma yoktur. Yıkıcı,  yıpratıcı söylemlere asla yer yoktur. Aksine kucaklayici,  birleştirici ve bütün farklı fikirleri bünyesinde taşıyabilen,  her türlü oneriye açık sahada somut olaylar üzerinden çözüm odaklı ve netice odaklı bir anlayış içerisinde olacağız. LAF DEĞİL ICRAAT URETECEGIZ.


Bu bağlamda; 
Hanımlar Komisyonu, Engelliler Komisyonu gibi komisyonların daha aktif olmasini ve amacına uygun faaliyetler gerceklestirmesini sağlamanın yanı sıra 4 yeni Komisyon kuruyoruz. Olusturdugumuz bu komisyon larda her branşta ve her meslek grubundan en az bir üyemizin olmasını istiyoruz. Bunlardan ilki ÜNİVERSİTE KOMİSYONU: Tıp fakültesi hastanesinde uygulanan adaletsiz döner sermaye sisteminin kökten değiştirilmesi ve yerine çalışanların tümünü kapsayan adaletli bir sistemin getirilmesini sağlayacak, ağır is yükü ve çalışma saatlerinin düzeltilmesi konusunda aktif olarak mücadele edecek ve sürece katkı sağlayacak,  çalışma ortamının  ve fiziksel koşulların düzeltilmesi için gereken çalışmaları yapacak bir komisyon. 

Ikinci Komisyonumuz ÇALIŞAN HAKLARI KOMİSYONU: Hasta hakları ve memnuniyeti olduğu kadar çalışan haklarının da olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle bu komisyonumuzun başkanı ve uyeleri ister kurum idarecilerinden isterse hasta ve hasta yakinlarindan Nerede bir çalışan hakkı ihlali varsa, bunun üzerine gidecek, bir daha tekrarlanmamasi için gereken tedbirleri alacak veya önerilerini sunacak. Bunun içinde gerek hukuki ve gerekse maddi ve manevi sendikanın bütün olanaklarını kullanmasına izin vereceğiz. Ayrıca bütün kurumlarimiz bu komisyonda temsil edilecek.

Üçüncü Komisyonumuz GENÇLİK KOMİSYONU (GENÇ SAĞLIK-SEN): Mesleğe yeni başlayan genç kardeşlerimizle mesleğe uzun yıllarını vermiş tecrübeli ve donanımlı arkadaşlarımız arasında köprü vazifesi yapacak,  yeni nesil bilgiyle tecrubeyi ve bilgi birikimini buluşturacak bir görev üstlenecek. Bunun yanında farklı organizasyonlarla ve etkinliklerle çalışanların moral ve motivasyonunu arttırıcı faaliyetleri olacak. Genç Sağlık-Sen in başkanı ve üyeleri tüm kurumları temsil edecek şekilde oluşturulacak. 

Dördüncü Komisyonumuz ise EĞİTİM VE BİLİM KOMİSYONU : Sağlık çalışanlarının daha iyi koşullarda motivasyonu yüksek şekilde çalışmasına katkı sağlayacak bilimsel çalışmalar yapılacak. Tükenmişlik sendromu, is doyumu,  mobing,  iş yükü analizi gibi çalışanları etkileyen bütün faktörler burada değerlendirilecek. Alanında pedagojik formasyon almış,  yüksek lisans, doktora sahibi veya bunlara aday arkadaşlarımızın görev alacağı bu komisyonda komisyon üyesi arkadaşlarımızın kendilerini geliştirme ve farklı alanlarda görev alma imkanı sağlanmış olacak.

Değerli arkadaşlarım ortaya koyduğumuz önemli bir yenilik de Sağlık çalışanı arkadaşlarımızın 7 gün 24 saat ulsabilecekleri ACİL YARDIM MERKEZİ kuruyoruz. Ve ŞİDDETE DUR diyoruz. Belirlenecek mobil hat sayesinde sağlık çalışanları hangi saatte ve sadece Eskisehir de degil ülkenin neresinde olursa olsun anında ulsabilecekleri bir merkez sayesinde ve sorunları her ne olursa olsun çözüm bulabilecek ve asla kendilerini yanlız hissetmeyecekler. Gerek hukuki ve gerekse maddi anlamda sendikamızın bütün imkanları seferber edilecek. Bu merkezin koordinasyonunu da çalışan hakları Komisyonu üstlenecek. 

Üzerinde titizlikle durduğumuz diğer bir konu da SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN KREŞ meselesidir. Eskişehir Devlet Hastanesi'nde başlattığımız çalışmanın neticelenmesi ve yeterli kapasitede kreş temini önceliklerimiz arasındadır. Eskişehir genelinde bunun mücadelesini somut sonuç alincaya kadar sürdürme kararlılığındayız.

Bir diğer önemli konu ise DÖNER SERMAYELERİN EMEKLİLİĞE YANSITILMASI konusudur. Sağlık çalışanları bu konuda yıllardır bekletiliyor ve her defasında ağızlarına bir parmak bal çalarak mesele otelenmeye çalışılıyor.  Artık bu hak kaybına dur diyecek ve Genel Merkezimizle birlikte ortak hareket ederek yeni dönemde netice alincaya kadar kararlı bir mücadele içersinde olacağız. 

Değerli arkadaşlarım neredeyse bütün meslek gruplarına verilen tazminat hakkı biz sağlık çalışanları icin olmazsa olmaz noktaya gelmiştir.  Eğitimci kardeşlerimizde olduğu gibi SAĞLIK TAZMİNATI HAKKI talebimizi her platformda yüksek sesle haykıracağımızın ve şube yönetimi olarak Genel Merkez nezdinde gereken çalışmaların yapılacağının bilinmesi istiyoruz.

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün çok açık ve net bir genelgesi olmasına rağmen hala özellikle ilçelerde 112 Acil personeli için yemek sorunu çözülememiştir. Allah nasip ederse başkan olarak benim ve yönetim kurulumuzun Eskişehir de öncelik vereceği konulardan biri de budur.

Sahayı biliyoruz. Sağlık çalışanı arkadaşlarımızın uygunsuz ve yetersiz çalışma koşullarının düzeltilmesi,  ayrıca özellikle hekim dışı sağlık personelinin hakettiği mesleki saygınlığı kazanması ve değeri görmesi için hastane ve kurum yöneticileri nezdinde gerekli girişimi derhal başlatacak netice alıncaya kadar takip edeceğiz.

Değerli arkadaşlarım bütün bunları yaparken kesinlikle planlı ve programlı olacağız. Ne yaptığını bilen konusuna hakim, işini takip eden, ayakları yere basan bir anlayışımız olacak. SİSTEMLİ OLACAĞIZ AMA ASLA SİSTEMCİ OLMAYACAĞIZ.  Sistemin çarkına ayak uyduran bir dişli de biz olmayacağız. Sağlık-Sen in rotasını ancak ve ancak sağlık çalışanları çizecek.  Bunun dışındaki hiçbir müdahaleye asla izin vermeyeceğiz. 

Konuşmanın başında değindigim gibi sevgili dostlarım ortak dilimiz SEVGİ DİLİ olacak. Yunus Emre'nin dediği gibi gönül yıkma değil gönül alma peşinde koşacağız. Degerli dostlar! Delege seçimleri bitti. Konuşulan,  söylenenler artık geride kaldı. Dün bitti. Geçti gitti. Bu gün yeni bir gündür. Bu gün renklerin farklarını artık ortadan kaldırdığımız gündür. Artık beyaz yok, kırmızı yok, hiçbir renk yok. Bizim için bu günden itibaren her birimizin ortak paydada buluştuğu tek bir renk var. Hepimiz için ORTAK RENGİMİZ SAĞLIK-SEN.dir. 

Kıymetli misafirler, sevgili konuklar!
Biz Allah'ın izniyle ve büyüklerimizin duasıyla yola çıktık yürüyoruz. Dostlarımızla birlikte yürüyoruz. Kardeşlerimizle birlikte yürüyoruz. Halk Sağlığı ile, ilçelerde görev yapan sağlık çalışanı arkadaşlarımızla,  Diş Hastanesi yle, beraber yürüyoruz. Tıp Fakültesi ile beraber yürüyoruz. 112 Acil Sağlık Hizmetleri çalışanlarıyla,  Sosyal Hizmetlerle beraber yürüyoruz. Yunus Emre Devlet Hastanesi'nde,  Eskişehir Devlet Hastanesi'nde beraber yürüyoruz. Derdi olan, yüreğinde sağlık çalışanları adına olumlu olacak ne varsa bunu kendisine dert edinen tüm arkadaşlarla beraber yürümek istiyoruz. Rengine, fikrine, düşüncesine bakmadan bütün sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımızı bu yürüyüşte birlikte olmaya davet ediyoruz. Bizler aynı dili konuşan, aynı dertle
dertlenen, samimi ve iyi niyetle hareket eden tüm kardeşlerimize birlikte üzerimize düşeni yapıyoruz ve yapacağız. Takdir Yüce Allah'ın, teveccuh değerli çalışanlarımızındır. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyor, katılımınız için sizlere teşekkür ediyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. 

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.