Sağlık Sen Başkanı Özdemir,Hemşirelerin Sorunlarını Sıraladı ..

Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, psikolojik sorunlar ve motivasyon kaybı yaşayan hemşirelerin % 70'inin mesleğini bırakmak istediğini söyledi.

Sağlık Sen Başkanı Özdemir,Hemşirelerin Sorunlarını Sıraladı ..

Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir, gece gündüz demeden, fedakarca çalışan hemşire ve ebelerin sorunlarını ve çözüm önerilerine açıkladı. Sağlıktaki hizmet kalitesinin artmasında hemşire ve ebelerin büyük payı olduğunu belirten Özdemir, “Hemşire ve ebelerin ağır iş yükü, stres, ücret yetersizliği, kreş sorunu, angarya görevler nedeniyle mağdur olmaktadırlar. Sağlık hizmetinin vazgeçilmez parçası olan gece gündüz fedakarca çalışan hemşire ve ebelerin sorunları acil olarak çözülmelidir” diye konuştu. Özdemir, hemşire ve ebelerin sorunlarını ve sorunlarını çözecek altı maddelik reçeteyi açıkladı.

“BİR HEMŞİRE İKİ HEMŞİRENİN İŞİNİ YAPIYOR”

Ekrem Özdemir, “Ülkemizde 130 bin hemşire çalışmasına karşın, en az 100 bin daha hemşire alımı yapılmalıdır. Sağlık Bakanlığı her seferinde '100 bin hemşireye ihtiyaç var' demesine rağmen her yıl 5-10 bin arasında hemşire alınmaktadır. Bu da çok yetersiz bir sayıdır. Bir hemşire iki hemşirenin işini yapıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'na her yıl 50 bin atama yapılırken, Sağlık Bakanlığı'nda atama sayısı 10 binde sınırlı kalmaktadır” dedi.

“% 70'İ MESLEK DEĞİŞTİRMEK İSTİYOR”

Hastanelerde hemşirelerin aşırı iş yükü ve nöbetler nedeniyle psikolojik bozukluk ve motivasyon kaybı yaşadıklarına dikkat çeken Özdemir, “Bir hemşire nöbetinde 30 yataklı servise tek başına bakmaktadır. Bu kadar aşırı ve yoğun çalışmaya rağmen hemşireler hak ettikleri ücreti alamamaktadır. Ek ödemelerin yetersiz olması hemşireleri mesleğinden soğutmaktadır. Özellikle eğitim ve araştırma hastanelerinde döner sermaye gelirlerinin büyük bölümü asistan ve uzman doktorlara dağıtılmaktadır. Musluğun son damlaları hekim dışı personele dağıtılmaktadır. Yeni, adil bir döner sermaye sistemi acil olarak oluşturulup hayata geçirilmelidir. Yapılan anketlere göre hemşirelerin yüzde 70'i mesleğini değiştirmek istiyor” diye konuştu.“NÖBET ÜCRETLERİ ARTIRILMALI”

Dünyanın tüm ülkelerinde mesai dışı çalışmanın karşılığında nöbet ücretinin normal mesaiden fazla olduğuna dikkat çeken Özdemir, “Sağlık çalışanlarına nöbet ücreti olarak normal mesainin yarısı ödenmektedir. Nöbet ücretleri yetersizdir. Yeni hemşire alımı, yeni hastanelerde hemşire istihdam edilmesi, emeklilik, hamilelik, nöbet tutmama gibi nedenlerden dolayı, iş yükünü hafifletmemektedir. Hemşirenin asli görevi serviste çalışmaktır. Hemşireler memurların yapması gereken masa başı işleri yapıyorlar. Bu hemşirelerin hastanelerdeki görev yerlerine dönmesi sağlanarak sisteme dahil edilmelidirler. Hastanelerde nöbet tutması gerekten hemşireler de pasif konuma çekilmektedir. Hemşire kayıt yapıyor, depoculuk, arşiv görevlisi olarak görev yapıyor. Bir çok hemşire pasif görevlerde çalıştırılıyor. Tüm bunlar hemşire ihtiyacını daha da artırmaktadır” dedi.

“HASTA MEMNUNİYETİ ARTTI, ÇALIŞANLARIN DÜŞTÜ”

“Sağlıkta Dönüşümün mimarları olan sağlık çalışanlarının katkısıyla hasta memnyet oranı yüzde 39'dan 76'lara çıkmasına rağmen çalışanların memnuniyet oranı düşmüştür” diyen Özdemir, polikliniklerde sekreter dahi bulunmadığına dikkat çekerek “Yeni açılan hastane, ASM'ler ve poliklinikler var. Bu hizmetler aynı personel sayısı ile geçici görevlendirilmeler yapılarak sürdürülmek isteniyor. Hastanelerdeki polikliniklerde sekreter dahi bulunmuyor. Doktorlar hasta kayıt ve girişlerini kendileri yapıyor. Öte yandan mezun olan binlerce tıbbi sekreter kadro bekliyor” ifadesini kullandı.

“GENELGE VAR, AMA KREŞ AÇMIYOR”

Sağlık Bakanlığı genelgesiyle hastanelerde kreş açılması gerekmektiğinin altını çizen Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Ekrem Özdemir “Ancak hastaneler ve kurumlar bu konuda gerekli adımları atmamaktadır. Düşünün ki bir hemşire ayda 10 nöbet tutuyor. Eğer eşi de nöbet usulü çalışan bir sağlık personeli ise bu durumda aile bütünlüğü bozulmaktadır. Eşler ayda sadece 7-8 gün birbirlerine görebilmektedir” ifadesini kullandı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması