Sağlık-sen “askerlikte Geçen Süre Emekliliğe Ücretsiz Yansıtılsın“

Bildiğiniz gibi "Bedelli Askerlik Yasası " adı altında bir yasa çıktı. "Yaş ve cüzdan şartları uyan" her vatandaş "askerlik yapmak istemiyorum parasını ödeyeceğim" diyerek askerlik görevinden muaf olabiliyor.

Sağlık-sen “askerlikte Geçen Süre Emekliliğe Ücretsiz Yansıtılsın“
04 Ocak 2012 Çarşamba 14:05


    Değerli basın mensupları ve haksızlıklar karşısında susmamayı ilke edinmiş değerli arkadaşlarım.
    
    
    Bildiğiniz gibi "Bedelli Askerlik Yasası " adı altında bir yasa çıktı.  "Yaş ve cüzdan şartları uyan" her vatandaş "askerlik yapmak istemiyorum parasını ödeyeceğim" diyerek askerlik görevinden muaf olabiliyor.
    
    Diğer taraftan en çok ve en ağır bedelleri ödeyenler hem askerlik görevini yapıyor hem de SGK ya borçlandırılarak para cezasına çarptırılıyor.

    Yine bildiğiniz gibi kamuda ya da özel sektörde çalışan hiçbir vatandaş SGK' dan  yani sosyal güvenlikten mahrum bırakılamaz, kayıt dışı tutulamaz ama ülkemizde askerlik görevini yapanlar anlaşılamaz bir nedenle SGK kapsamı dışında tutulmaktadır.

    Değerli arkadaşlar "bedelli askerlik yasası”n dan yararlanmak isteyenler ile askerlik görevini yapanların harcama ve kazançlarını kısaca özetleyeceğim.Dikkatle dinlediğinizde "adalet bunun neresinde" diyeceksiniz.

   Bedelli askerlik yapanın aylık kazancının 2000 TL olduğunu varsayalım. Onbeş aylık askerlik görevini yapmadığı için hem kazanç kaybına uğramayacak hem SGK primlerinde aksaması olmayacak yani SGK ya borçlu duruma düşmeyecek hem de  askerlik görevi sırasında yapılabilecek masraflardan kurtulmuş olacaktır.

   Özetle bu vatandaşımız bedelli askerlik yaparak hem maddi kazanç sağlar hem de askerlikten muaf olur. On beş ay için 30 bin liralık gelirini korumuş olan vatandaşımız SGK ya da 5 bin lira borçlanmaktan da kurtulmuş olur. Ayrıca askerlik yapsaydı yaklaşık 5 bin lira da harçlık kullanacaktı, bundan da kurtulmuş olur. Bedelli askerlik yapan özetle 15 bin lira kazançlı duruma gelir. Emeklilik için gerekli prim gün sayısı açısından da bir kayba uğramaz.

   Ya askerliğini yapan vatandaşımızın durumu nedir.Onbeş aylık askerlik görevine giden röntgen teknisyeni,laborant, sağlık memuru ve diğer arkadaşlarımız hem askerlik yapmaktadırlar hem maaşlarından olmaktadır,hem para harcamaktadırlar hem de SGK dan mahrum edilerek askerlik dönüşü SGK ya 5 bin lira borçlanmış duruma düşürülmektedir.
 
   Aylık geliri 1800 lira olan sağlık personeli arkadaşlarımızın durumu ise özetle şöyledir.On beş aylık askerlik süresinde yaklaşık 27 bin lira maaş kaybına uğrar,ortalama 5 bin lira askerlik süresinde harçlık kullanır,askerlik bitiminde de emeklilik prim gün sayısını dengelemek içinde SGK ya 5 bin lira borçlanır.Böylece askerliğin mali bedeli sağlık personeli için 37 bin lira olur.
  
  Askerlik yapanın 37 bin lira para mali kayba uğradığı, yapmayanın ise en az 10 bin lira kazançta olduğu bir sistem sizce adil midir !

  Elbette adil değildir değerli arkadaşlar !

  Vatan görevinin kutsallığı elbette ki mutlaktır. Karşı çıktığımız  büyük fedakarlıklarla askerlik görevini ifa eden sağlık personelinin askerlik süresinin hizmetten sayılmamasına ve emeklilik süresinde de dikkate alınmamasınadır.
    Askerlik süresinin hizmete sayılması için SGK ya en az 5 Bin Lira ödemek zorunda bırakılması diğer bir deyişle "mağdem vatan görevini yaptın cezalısın ver 5 bin lira SGK ya " denilmektedir.Askerlik görevini yapanların adeta cezalandırıldığı bu anlayışa karşı çıkıyor adaletli bulmuyoruz.

    Askerlikte geçen sürenin SGK kapsamına alınmasını ve bu sürenin emeklilik prim gün sayısına eklenmesini sağlayacak yasal düzenlemelerin geciktirilmeden yapılarak "vatan borcu ödeyenlerin cezalandırıldığı bu ayıbın" ortadan kaldırılması gerektiğine inanıyoruz.
  
                                                                                                                                 Şenol ŞAHİN
                                                                                                                                  SAĞLIK-SEN
                                                                                                                     Ankara  1 nolu Şube Başkanı

  


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.