Sağlık-sen Ankara 1 Nolu Şube “sağlık Ekip İşidir Ve Tüm Ekip Düşünülmelidir“

Sağlık Bakanımız Sn. Prof. Dr. Recep Akdağ bir gazetemizin muhabiri ile yaptığı röportajında emekli olan hekimlerimize çok az maaş verildiğini ve bu konuda Sn Başbakanımız ile görüştüklerini beyan etmiştir.

Sağlık-sen Ankara 1 Nolu Şube “sağlık Ekip İşidir Ve Tüm Ekip Düşünülmelidir“
18 Ocak 2012 Çarşamba 16:41

Sağlık Bakanımız Sn. Prof. Dr. Recep Akdağ bir gazetemizin muhabiri ile yaptığı röportajında emekli olan hekimlerimize çok az maaş verildiğini ve bu konuda Sn Başbakanımız ile görüştüklerini beyan etmiştir.
Bu konuda Sn. Bakanımızın açıklaması aynen şöyle….

“”25 yıllık hekim, emekli olunca ayda 1.500 lira alıyor. Yeterli mi?
Çok düşük. Bu hususta eksiğimiz var. Doktorlarla beraber kamuda belli bir düzeyin üzerinde kazanan bütün memurlar için bunu düzeltmemiz gerektiğine inanıyorum. Yüksek ücret alıp emekliliği düşük olan kişilerin başında doktorlar geliyor. Performans ödemelerinde emeklilik için kesinti yapılmayınca emeklilik maaşı düşük kalıyor. Bunu Sayın Başbakanımızla paylaştım. Maliye Bakanımız ile çalışmamızı söyledi.
Sadece hekimlerle ilgili bir düzenleme yapamıyoruz,   ama bu hususta hekimleri çok haklı buluyorum. Ücretlendirme politikaları konusunu geliştireceğiz. Daha iyi kazanacak”””
Şimdi ; 1.Sınıf bir Hakim çalışırken 6800 TL, emekli olduğunda 3800 TL maaş alıyor, emekli olan bir uzman hekimimiz ise çalışırken ortalama 2000 TL ve 1100 TL’de tam gün yasasından gelen ücret (son 1,5 yıldır) alırken emekli olduğunda sadece 1500 TL maaş almaktadır.
Sağlık Bakanlığının geçen yıl değiştirdiği döner sermaye yönetmeliğinden sonra ise aşağıdaki tablo ortaya çıkmıştır.
Sağlık bakanlığımızda görevli 3. dereceden maaş alan bir sağlık personelimiz  bundan 4 ay önce 1200 TL Maaş ve 750 TL döner sermaye geliri varken , Şu anda 1300 + 520 TL (ocak ayı olduğundan vergi kesintisi olmadan , enflasyon farkı dahil)   döner sermaye payı almaktadır. Yani vergi kesintilerini dahil ettiğimizde yaklaşık 300 TL döner sermaye gelirinde azalma olmuştur. Üstelikte bu kesinti Bakanlığımız Merkez Teşkilatında uygulanmazken sadece taşra teşkilatında uygulanmaktadır.
 Riskli birim ve komisyon farkı ile birlikte 4 ay önce ile şu an alınan ele geçen maaş + döner sermaye farkı yaklaşık 450 TL olmuştur.
İmamlar,  Polisler ve Yargı mensupları Maliyeden söke söke maaş artışı alabiliyor iken biz neden alamıyoruz?
Bu ücretlerdeki düşme sonucu ortaya çıkan fark, özellikle Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde Klinik Şef ve yardımcılarına Döner Sermayede Artış olarak yansıtılmıştır.
Elbette ki doktorlarımızın aldığı  ücret gerçek anlamda komik bir rakam. Maaş anlamında almaları gereken ücret en az 5750 TL olması gerekiyor. Tabip dışı Sağlık Personelinin ise minumum 2800 TL maaşı olması lazım. Ancak gelin görün ki Sağlık Bakanlığı bu konuda çok duyarsız ve ilgisiz.
Sağlık Sen Ankara 1 nolu Şube olarak diyoruz ki; SADECE HEKİMLERİN EMEKLİ ÜCRETLERİNDE BİR DÜZENLEME yapılması zaten olmayan ADALET’i iyice yok edecektir.
Tüm doktorlarımıza Sn. Savcı ve Hakimlerimize verildiği gibi emekli maaşı verilsin. Bunun yanında çalışırken de hak ettikleri ücreti alsınlar ve almaları gerekiyor.
Şimdi bakın; 1989 da bir Uzman Dr. 650 TL maaş alırken bir Öğretmen 240 TL maaş alıyordu. 2009 da ise bir Öğretmen 1500 TL maaş alırken bir Uzman Dr. 1700 TL maaş alıyordu. 20 sene zarfında Öğretmenin maaşı 7,5 kat artmışken Uzman Dr. Maaşı 2,5 kat artmıştır. İşte size ADALET….
Unutulmaması gereken Sağlık Hizmeti ekip işidir. Sağlık sektöründe hiç bir kimse tek başına hiç bir iş yapamaz.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.