Sağlık-sen: Aile Hekimlerinin Kimlikleri Güçlendirilmeli..

Sağlık-Sen’in düzenlediği Aile Hekimleri Çalıştayı’ndan, aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarının mesleki tanımlarının, görev ve yetkilerinin netleştirilerek kimliklerinin güçlendirilmesi sonucu çıktı. Sağlık-Sen Genel Başkanı...

Sağlık-sen: Aile Hekimlerinin Kimlikleri Güçlendirilmeli..
13 Ekim 2013 Pazar 16:05

Sağlık-Sen’in düzenlediği Aile Hekimleri Çalıştayı’ndan, aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarının mesleki tanımlarının, görev ve yetkilerinin netleştirilerek kimliklerinin güçlendirilmesi sonucu çıktı. 

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, etkinlikle ilgili açıklamasında, aile hekimliği sisteminin her yönüyle ele alındığı çalıştayda aile hekimlerinin nöbet sorunu başta olmak üzere diğer sorunlarının geniş bir şekilde ele alındığını söyledi. Çalıştayda, Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği Taslağı’nın da katılımcılar tarafından değerlendirildiğini belirten Metin Memiş, taslakla ilgili ortaya çıkan görüşleri bir rapor olarak hazırladıklarını ve istedikleri değişikliğin yapılması için Sağlık Bakanlığı ile Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı’na sunacaklarını ifade etti.

"AİLE HEKİMİ VE AİLE SAĞLIĞI ÇALIŞANLARININ KİMLİKLERİ GÜÇLENDİRİLMELİ"

Metin Memiş, düzenledikleri çalıştaya Halk Sağlığı Kurumu, Sağlık Bakanlığı, Aile Sağlığı Mensupları Derneği’ndan yetkililerin yanı sıra aile hekimleri, şube müdürleri, aile sağlığı çalışanı ve kamu dışı aile sağlığı çalışanlarıyla Sağlık-Sen genel merkez yönetim kurulu üyelerinin katıldığını belirtti. Çalıştayda en çok aile hekimi ile aile sağlığı çalışanlarının sorunlarının çözülmesi ve görev tanımlarının net olarak ortaya konması talebinin gündeme geldiğini ifade eden Memiş, buna bağlı olarak da aile hekiminin iş güvencesinin korunması ile kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına iş güvencesinin sağlanması gerektiği sonucunun çıktığını vurguladı.

“NÖBET, BEKLENEN HİZMETLERİN BAŞARISIZ OLMASINA YOL AÇABİLİR”

Çalıştay raporunda, aile hekimlerine nöbet konusunun son günlerde kamuoyunda geniş yer tuttuğu ve aile hekimleri arasında huzursuzluğa yol açtığı da hatırlatılarak, aile hekimlerine ikinci ve üçüncü basamak sağlık tesislerinde nöbet tutturulmasının, aile hekimliğinden beklenen hizmetlerin başarısında olumsuz sonuçlar doğurabileceği belirtildi.

"YÖNETMELİK TASLAĞI MADDE MADDE İNCELENDİ"

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.