Sağlık Personellerine Önemli Duyuru!

Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu kararı doğrultusunda Ebola hastalığına karşı vaka tanımları, korunma, numune alma ve seyahatle ilgili önlemler belirlendi.

Sağlık Personellerine Önemli Duyuru!
27 Ağustos 2014 Çarşamba 01:42

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından, sağlık personellerini ilgilendiren önemli bir duyuru yayımlanıp, 88 il genel sekreterliğine gönderildi.
 
Dr. Muhammed Bayram imzalı gönderide, Ebola Virüsü Hastalığı hakkında açıklamalara yer verilirken, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu tarafından oluşturulan bilim kurulunca hazırlanan 'Ebola Virüs Hastalığı Vaka Yönetimi' çalışmasının, tüm sağlık çalışanlarına ulaştırılması istendi.

Sağlık personelinin hastalıkla ilgili bilgilendirilmesi amacıyla Ebola hakkında açıklamalar, vaka tanımları, korunma, numune alma ve seyahatle ilgili önlemler yer alıyor.

Buna göre, Ebola taşıyan hastalar, belirtiler ortaya çıkmadan önce hastalığı bulaştırmıyor, ateş içeren belirtilerin başlamasından itibaren hastalığı bulaştırmaya başlıyor.

Bir başka ifadeyle ateş ve diğer bulguların gelişimi öncesinde hastalar başkalarına virüsü bulaştırmıyor.

Belirtilerin ortaya çıkışını takip eden 14. günü geçiren hastaların yaşama şansı daha yüksek oluyor.

Hastalarda bulguların gelişiminden itibaren ölene kadar virüs miktarı artıyor. Ölüm, sıklıkla klinik bulguların

gelişimini takiben 9 ile 10. günler sonrasında görülüyor.

-Hasta nakli sırasında alınacak önlemler

Bakanlığın yayımladığı çalışmada, hasta nakli sırasında alınması gereken önlemlere de yer verildi.

Buna göre ambulanslarda şüpheli vakaların nakli için sıvı geçirmez önlük ve tulum, koruyucu gözlük, yüz kalkanı/siperi, N95 maske, cerrahi maske, su geçirmez ayak koruyucu, alkol bazlı el dezenfektanı hazır bulundurulacak.

Hastayla temas edecek veya karşılayacak personel çift eldiven, sıvı dirençli ya da sıvı önlük, göz koruması için gözlük ve yüz siperi, tek kullanımlık ayakkabı koruyucu, N95 maske, sıvı dirençli ayak koruyucu kullanacak.

Hasta sedyesinde ve naklinde sıvı geçirimsiz koruyucu örtü kullanılacak.

-Seyahat önlemleri

Sağlık Bakanlığının hazırladığı çalışmaya göre, Dünya Sağlık Örgütü, Ebola görülen bölgelere veya bu bölgelerden yapılacak seyahatlere bir yasaklama getirmedi.

Bu kararın iş veya turistik sey virüsün bulaşma riskinin çok düşük olması nedeniyle verildiği anımsatıldı.

Bununla birlikte, ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi tarafından yapılan değerlendirmede, Ebola olanlarla temas edenlere seyahat kısıtlaması getirildiğine dikkat çekildi.

Bu karara göre, temas öyküsü olanların son temastan 21 gün geçtikten sonra sivil veya ticari uçaklarla veya toplu taşım araçlarıyla seyahat edebileceği belirtildi.

Hastalığın görüldüğü ülkelerin, uluslararası çıkış kapılarında Ebola hastalığını düşündürecek, açıklanamayan ateşi olan kişileri taramakla yükümlü olduğu anımsatılarak, bu bağlamda ülkeye yapılacak yolculuk öncesinde tüm yolcuların tarama işleminden geçmesinin, ateşi tespit edilenlerin doktor veya sağlık otoritesinden seyahat edebilir belgesi alması durumunda yolculuğuna izin verilmesinin uygun olacağı bildirildi.

Ayrıca yolcuların Ebola vakasıyla temas öyküsünün sorgulanması, bu teması tespit edilenlerin 21 gün sonra seyahatine izin verilmesi önerildi.

Uçakta şüpheli vaka tespit edilirse bununla tek bir kabin memuru ilgilenecek ve bu görevli başka bir hizmette görev almayacak. Kabin personeli de tıpkı sağlık personeli gibi koruyucu malzemeler kullanacak, kalın iki eldiven takarak yolcuyla temas edecek.

Şüpheliyle ilgilenen uçuş görevlisi koruyucu ekipmanla uçak içinde dolaşmayacak, sadece hasta yolcuyla temas ederek yanında bulanacak. Bir yolcunun yardımı gerekiyorsa aynı önlemler onun için de alınacak.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.