Sağlık Personelleri Emeğinin Karşılığını Alamıyor..

Sağlık emekçileri sendikası tarafından sendika binasında basın açıklaması gerçekleştirildi. SES sendika başkanı Özdemir AYDIN şu açıklamalarda bulundu; “ Asistanından öğretim üyesine, aile hekiminden diş hekimine, hemşiresine, teknisyenine, taşeron işçisine kadar sağlık çalışanlarının iş yükü giderek artarken emeğinin karşılığını alamamaktadır.

Sağlık Personelleri Emeğinin Karşılığını Alamıyor..
27 Şubat 2014 Perşembe 19:33

 Sağlık emekçileri sendikası tarafından sendika binasında basın açıklaması gerçekleştirildi. SES sendika başkanı Özdemir AYDIN şu açıklamalarda bulundu; “Asistanından öğretim üyesine, aile hekiminden diş hekimine, hemşiresine, teknisyenine, taşeron işçisine kadar sağlık çalışanlarının iş yükü giderek artarken emeğinin karşılığını alamamaktadır.

Performans sisteminden dolayı çok sayıda hasta bakmak zorunda kalan sağlık emekçileri nitelikli sağlık hizmeti veremediği gibi şiddet dâhil her türlü olumsuz çalışma koşullarına maruz kalmaktadır. Bugün sağlık emekçilerinin tamamı tükenmişlik sendromu yaşarken geleceklerinden ümitsizdir.

Sağlıkta Dönüşüm programı ile sağlık alanında yapılan değişiklikler, sağlık çalışanları için dayanılmaz çalışma ve yaşama koşullarını dayatmış durumdadır. 36 saat uykusuz kalan bir hekimin hem kendi sağlığına hem de hastanın sağlığına faydası olmayacağı açıktır. Bu nedenlerden dolayıdır ki İzmir'de Kâtip Çelebi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi asistanları 19 Şubat 2014 tarihinden bu yana eğitim hakları, özlük hakları, halkın sağlık hakkı ve gelecekleri için direnişteler.

Tüm Türkiye'deki sağlık emekçilerini İzmirli genç hekimlerimize desteğe çağırıyoruz.” Diyen aydın sözlerini şöyle sürdürdü. “Tanımında birinci basamak sağlık hizmetleri deyip ardından 2. ve 3. basamaktaki acil sağlık hizmetlerini ''EĞİTİM'' gerekçesi ile yürütmek için aile hekimlerini kanun zoruyla ayda en az 8 saat nöbet uygulaması getirerek birinci basamak koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerinin kalitesinin düşeceği, hekim verimliliğinin azalacağı gün gibi ortadadır. Aile sağlığı elemanlarının sözleşmelerinin yenilenmesi aile hekimlerinin inisiyatifine bırakılması, yıllık izinlerini alırken yerlerine eleman bulmak zorunda olmaları ve kayıt işlerinin fazlalığı gibi birçok sorunu bulunmaktadır.”dedi.

 

Gunestv.com

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.