Sağlık Personelini Taşeronlaştırmanın Tarihi Seyri

Sağlık Personelini Taşeronlaştırmanın Tarihi Seyri

Sağlık Personelini Taşeronlaştırmanın Tarihi Seyri
05 Şubat 2012 Pazar 07:55

Sağlık Personelini Taşeronlaştınmanın Tarihi Seyri aşağıya çıkartılmıştır. Bilgilerinize sunulur...

1. 24.07.2003 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 4924 sayılı yasanın 11 inci maddesi ile ( 11 inci madde için tıklayınız ) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ıncı maddesi III sıra bendi Sağlık Hizmetleri Sınıfına  bir paragraf eklenmiştir.

2. Eklenen paragraf neticesinde Sağlık Bakanlığı 2004 yılında Sağlık ve Yardımcı Sağlık Personeli Tarafından Yerine Getirilmesi Gereken Hizmetlerin Satın Alma Yoluyla Gördürülmesine İlişkin Esas ve Usulleri çıkartmıştır. Esas ve Usuller için lütfen tıklayınız.

3. Denizli ilinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun değişik 36 ıncı maddesi III sıra bendi gereğince Sağlık Personeli hizmeti satın alınmıştır.

4. Taşeron firma kanalıyla hizmet satın alınması yapılan Sağlık Personeli için Denizli Tabip Odası dava açmış dava en son Danıştayın 5 inci Dairesine gelmiş 5 inci Daire değiştirilen bu maddenin Anayasaya aykırı olması savıyla davayı Anayasa Mahkemesine taşımıştır.

5. Anayasa Mahkemesi 2007 yılında verdiği kararla 4924 sayılı Yasanın 11 inci maddesi ile değiştirilen 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ıncı maddesinin III sıra bendinin Anayasaya aykırı olmadığını söylemiştir. Karar için lütfen tıklayınız.

Velhasılı Kelam ;

Sağlık Personeli alımında taşeronlaştırmanın yolu 2003 yılında açılmıştır.

4924 sayılı yasa 2003 yılında çıkmış 2003 yılından 2008 yılına kadar 5 sene toplu görüşmeye katılan zamanın yetkili Sendikası maalesef bu konuyu toplu görüşme masasına getirmemiştir. 2010 yılında Sendikamız konuyu gündeme taşımış gereken ne ise onu yapmaktadır.

Sağlık Personelinin en önemli konusu budur.

Şenol Şahin Sağlık-Sen Ankara 1 Nolu Şube Başkanı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.