Sağlık Personelini Gelecekte Neler Bekliyor?...

Sağlık Personelini Gelecekte Neler Bekliyor?

Sağlık Personelini Gelecekte Neler Bekliyor?...
06 Aralık 2012 Perşembe 09:15

Sağlık Personellerinin Geleceğine Dair Öngörüler Atama, Nakil, Görevde Yükselme konuları hakkında gelecekte sağlık personellerini neleri bekliyor.

Bilindiği üzere geçtiğimiz ay Kamu Hastane Birlikleri kurularak hastane ve İllerin Üst yönetimlerinde köklü değişikliklerle yeni atamalar yapılmış ve yeni ekipler yönetici olarak görevlerine başlamışlardır. Bu vesile ile yeni yönetimde görev alanlara görevlerinde başarılar dileriz. Kamu hastaneleri sistemine geçmeden önce 5.000 civarındaki hastane müdürü, yardımcısı, başhekim ve yardımcısının yerine 2.000 civarında yönetici atanmıştır. Bu durum yeni sistemin daha esnek, yüksek tempoda ve aktif olarak çalışmayı gerektireceğini göstermektedir. Bu kapsamda sağlık kurumlarının üst yönetimlerinin çalışma sistemi ve görev tanımları hem yasal olarak hem de pratikte netleşerek bu uygulama başlatıldı. Ancak 600 bin civarındaki (sağlık istatistik yıllığı, 2011) doktor, hemşire, teknisyen ve diğer sağlık personelinin bu yeni düzenlemede hangi koşullarda nasıl çalışacağı, ya da onlar açısından bu yeni yapılanmanın neler getireceği henüz belirlenmedi. Bu yazımda bunları ele almaya çalışacağım.

Yukarıda da belirttiğim üzere hastanelerde görev yapacak üst yönetimlerin görevleri, maaşları ve özlük hakları ile ilgili durum net olarak ortaya koyulmasına rağmen yüzbinlerce sağlık personelinin gelecek süreçte nasıl bir uygulamayla karşılaşacakları henüz ortaya koyulmadı. Bizde sağlıkpersoneli.net olarak bu yazımızda yaptığımız araştırmalar doğrultusunda sağlık personelleri için potansiyel gelecek uygulamaları aşağıda ele almaya çalıştık.

Yeni yapılanmanın sağlık personellerine getireceği muhtemel olumsuzluklar;

* Kurum içi yer değişikliği (atama, nakil): Mevcut uygulamada sağlık personelleri yılın belirli dönemlerinde açılan atamalarla hizmet puanlarına ve belirli kriterlere (hizmet bölgesi vb.) göre başka bir ile ve hastaneye atanabilmektedirler. Ancak yeni yapılanmada bu durum değişebilir. Çünkü yeni yapılanmada personel hareketleri konusunda il sekreterlerinin yetkisi söz konusu. Şuan herhangi bir kısıtlama gözükmese de kısa sürede il içi ve il dışı tayinlerde il sekreterlerinin muvafakat ve onayının alınması muhtemel bir durumdur. Çünkü yeni yapılanmada hastane yöneticileri ve il sekreterleri yüksek performansa ulaşabilmek için istedikleri, fakat sayıca az; etkinliği, başarısı yüksek personelle çalışmak isteyeceklerdir. Bu noktada eğer ihtiyaçları yoksa merkezi atama ile gelecek personelin onların işlerine yaramayacağı bu nedenle doğal olarak kendi çalışacakları personeli seçme yoluna gideceklerdir. Aksi takdirde sayıca fazla üretken olmayan bir personelle başarıyı yakalayamazlar. Özetle gelecekte il içi ve il dışı atamaları şimdi yapıldığı gibi yapılmayacaktır. İlgili yöneticilerin onayına ihtiyaç duyulacaktır.

* Görevde Yükselme Durumu: Mevcut uygulamada kısıtlıda olsa bazı kadrolarda (müdür yrd. vb.) görevde yükselme sınavı yapılmaktaydı. Ancak kamu hastane birlik sekreterleri kendi ekibini kendi inisiyatifi ile seçtiği için görevde yükselme sınavı yapılmayacak gibi gözükmektedir. Ancak bize göre bu durum doğru değildir. Mutlaka yetenekli, genç, dinamik sağlık personellerin hakkaniyetli ve liyakatli bir sistemle görevde yükselmeye tabi tutulmaları gerekir. Aksi takdirde başarılı ve üst pozisyonlarda görev almayı bekleyen sağlık personellerinde içine kapanma, yabancılaşma ve diğer kurumlara geçme eğilimi olacaktır.

* Performans Baskısı: Yeni sistem tamamen yüksek performans ve kalite odaklı oluşturulmuştur. Bu noktada bütün sağlık personellerinden işlerini daha kalitede ve yüksek performansla yapmaları beklenecektir. Bu durum özellikle yıllarca düşük tempoda, sorumluluk almamış kişilerde baskı yaratacaktır.

Yeni yapılanmanın sağlık personellerine getireceği muhtemel pozitif çıktılar.

* Yeni yapılanma, kendine güveni olan, liderlik özellikleri gelişmiş, iletişim kabiliyeti yüksek, başarıyı isteyen, sorumluluk alabilen sağlık personellerine çeşitli avantajlar sağlayacaktır. Çünkü yeni sistem yöneticileri, başarıyı yakalayabilmek için kadrolarına bu yukarıda saydığım karakterdeki kişileri alma eğilimdedirler.

* Yeni yapılanmadan toplamda bütün sağlık sistemin olumlu sonuçlar elde edeceği, daha dinamik, esnek, şeffaf performans ve kalite odaklı bir yapının oluşacağı beklenen ve muhtemel bir durumdur. Bu doğrultuda gelecekte daha iyi sağlık kurumları ve sisteminin oluşacağı, yüksek verimlilik ve başarı odaklı çalışma koşullarının ortaya çıkacağı bundan dolayı sağlık personellerinin hem çalışma koşullarında hem de ücretlerinde önemli iyileştirmeler elde edecekleri öngörülerimiz arasındadır.

www.sağlıkpersoneli.net
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.