Sağlık Personeline Şiddet

Toplum sağlığını korumak için gece gündüz demeden 24 saat hizmet anlayışıyla çalışan sağlık çalışanları hasta yakınları tarafından kimi zaman sözlü hakaretler,kimi zamanda fiziki saldırılara maruz kalıyor...

Sağlık Personeline Şiddet
20 Kasım 2015 Cuma 08:24

Konya'da bir doktor, kendisini darbettiğini iddia ettiği hasta yakını hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu.
Edinilen bilgiye göre, Mehmet Akif Mahallesi Seferihisar Caddesi'ndeki 62 No'lu sağlık ocağında hasta yakını tarafından darbedildiği iddia edilen doktor Mehmet Bülüç, görev yaptığı sağlık ocağının önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, sağlık ocağına gelen bir hasta ve yakınlarının kendileriyle ilgilenilmediği gerekçesiyle sağlık memuru arkadaşlarıyla tartışmaya başladığını söyledi.

Tartışmayı yatıştırmaya çalışırken hasta yakınlarından birinin sol gözüne yumruk attığını belirten Bülüç, ''Gözüm morardı. Daha kötü şeyler de olabilirdi. Meslek hayatında 21 yılını doldurmuş bir doktor olarak yapılanı yadırgıyorum. Adli makamlara gerekli başvuruları yaptım'' dedi.

Bülüç, Konya Numune Hastanesinden darbedildiğine ilişkin rapor aldığını, Konya Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

Konya Sağlık Müdürü Hasan Küçükkendirci, kamu görevini yapmaya çalışan bir doktora yapılan saldırıyı kınadıklarını bildirdi.
--------------------------------------------------------------------------------------------
 
Konya Sağlık-Sen;

   Toplum sağlığını korumak için gece gündüz demeden 24 saat hizmet anlayışıyla çalışan sağlık çalışanları hasta yakınları tarafından kimi zaman sözlü hakaretler,kimi zamanda fiziki saldırılara maruz kalıyor.Hemen her gün şiddete uğrayan bir doktorun veya sağlık çalışanının  kan revan içindeki görüntüsü medyaya yansıyor.Sağlık kurumlarında şiddet öyle bir boyuta ulaştıki artık Başhekimler, sorumlu tabibler dahi makam odalarında tehdit ediliyor,hatta saldırıya uğruyorlar.Hasta yakınları tarafından şiddete maruz kalan sağlık çalışanları neredeyse kelle koltukta görev yapmayı kanıksamış durumda. Sağlık çalışanlarının çoğu bir  sonuç alınamayacağı düşüncesiyle mahkemeye bile baş vurmuyor.

Selçuklu ilçesi eski Sağlık Grup Başkanımız olan şimdi ise Selçuklu 62 nolu Aile Sağlığı Merkezinde görev yapan Dr. Mehmet BÜLÜÇ’e hasta yakınları tarafından fiili saldırıda bulunulmuş olup diğer sağlık personellerimizede   sinkaflı sözlü saldırıda bulunulmuştur.Bu saldırıyı yapanları şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Merhamet ve şifa elini uzatan bu çalışanlarımıza böyle fiili ve sözlü saldırıda bulunan bu insanları tarif etmekte zorlanıyoruz.

Değerli basın mensupları

Her hastahanede ve her koridorda hasta hakları ile ilgili yazılara rastlanır olmuştur. Vatandaş; hekimler konusundaki her türlü şikayetini telefon ya da internet aracılığıyla SABİM’e iletebilir hale gelmiştir. Sayın Başbakan’ın ve Sağlık Bakanı’nın medyadaki söylemlerine inanan vatandaş yüksek bir beklenti ile sağlık kurumlarına başvurmakta gerçeklerle yüz yüze gelip, beklentisi karşılanmadığında bunun sorumlusu olarak da hekimleri görmektedir. Sağlık Bakanı’nın hekimler hakkındaki basına yansıyan olumsuz söylemleri de vatandaşı etkilemekte, bunun sonucunda her türlü olumsuz koşula rağmen hastanın sağlığı için canla başla çalışan hekimler ve diğer sağlık personeli, hasta ve yakınlarının, ruhsal ve fiziksel şiddetine maruz kalamaktadır.

Hasta ile sağlık çalışanını karşı karşıya getiren bu sağlık sistemi Sağlık Bakanlığı tarafından yeniden gözden geçirilmelidir. Hükümet her fırsatta sağlıkta yapılan değişimi ve gelişimi anlatarak, bunun üzerinden siyaset üretirken  bu hizmeti veren ve üreten vefakar ,cefakar  sağlık çalışanları sağlık Bakanlığı tarafından adeta görmezlikten geliniyor.Aile hekimliğinde bir  çok alt yapı yetersizliğine rağmen dünya standartlarının çok üzerinde bir hasta yüküne karşın hekimlerimiz büyük bir gayretle  ve öz veri ile bu sistemi oturtmaya çalışırken böyle olayların yaşanması sağlık çalışanlarımızı ümitsizliğe ve tedirginliğe itmektedir.

Siyasilerin hekimlere karşı saygısız ve hürmetsiz tutumu , Sağlık Bakanı’nın davranış ve söylemleri sağlık çalışanlarına  şiddet uygulayan saldırganları cesaretlendirmektedir. Tıbbi bir gerekliliği olsun yada olmasın hasta yakınlarınca talep edilen her şeyi, istendiği anda ve istendiği şekilde gerçekleştirmeyen her hekimin ve sağlık çalışanının  her an saldırıya uğrayabileceği bir sağlık ortamı yaratılmıştır. Sağlık çalışanları kaygılıdır. İyi hekimlik yapmak için çaba sarf etmek, hastalara gereken zamanı ayırarak ilgilenmek ne yazık ki tehlikeli bir hal almıştır.
Hiç bir sağlık kurumunda tek bir şiddet ve saldırı olayının yaşanmadığı, hekimler, hastaların tedavilerini düzenlerken, tıbbi ihtiyaçları ve nitelikli sağlık hizmetinin gereklilikleri dışında bir baskı hissetmedikleri, hastaların, hasta yakınlarının ve hekimi ile birlikte ekip hizmetini sunan tüm sağlık çalışanlarının huzurlu bir biçimde hizmet sundukları bir sağlık ortamı istiyoruz.

 62 Nolu Aile sağlığı merkezinde yaşanan bu talihsiz saldırının bir daha yaşanmaması için yetkililerimiz tarafından  en kısa zamanda gerekli tedbirlerin alınmasını ve bu saldırının  peşini bırakmayacağımızı Konya Sağlık Sen olarak  bir kez daha belirtiyoruz.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.