Sağlık Personeline Mobbing’e (psikolojik Şiddet) Son Verilmelidir...

Sağlıkta verimli, huzurlu ve özgür bir çalışma ortamı için Mobbinge Son Verilmelidir.

Sağlık Personeline Mobbing’e (psikolojik Şiddet) Son Verilmelidir...
11 Mart 2013 Pazartesi 21:44

Sağlık çalışanları, tam gün yasasının uygulama konulmasından itibaren başlayan ve artarak devam eden ve son dönemde kamu hastane birliklerine geçişle artık tahammül sınırlarını zorlayan baskıcı yönetim nedeniyle zor bir dönemden geçmektedir.

Anadolu Sağlık-Sen Genel Başkanı Necip TAŞKIN, sağlık çalışanlarına psikolojik baskı (Mobbing) yapılmasının son dönemde artarak devam etmesi nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Sağlık çalışanları, tam gün yasasının uygulama konulmasından itibaren başlayan ve artarak devam eden ve son dönemde kamu hastane birliklerine geçişle artık tahammül sınırlarını zorlayan baskıcı yönetim nedeniyle zor bir dönemden geçtiğini söyledi. Çalışanlarımızda artık moral motivasyon kalmamıştır. Birilerinin üç kuruş daha fazla ek ödeme alsın diye geçici görevlendirmelerle değişik hastanelere gönderilen sağlık personelinin aile bütünlüğünü hiçe sayılmaktadır.Personelin sağa sola gönderilmesi ve kurum içindeki personelin asli görevleri dışında çalıştırılması sonucunda ise kalan personelin iş yükü artmış, yasal hakları olan yıllık izinlerini dahi kullanamaz hale gelmişlerdir. Yapılan geçici görevlendirmeler diğer hastanelerin personel ihtiyacından değil, keyfi uygulamalardan kaynaklanmaktadır” dedi.

Kurum içinde yapılan yer değişikliklerin çalışanları canından bezdirmiştir. Ülkemizde Mobbing (çalışanlara psikolojik baskı) en fazla uğrayan çalışan kesim sağlık çalışanlarıdır. Çalışanlar partilerine, sendikalarına ve vb. ayrıştırıcı unsurlarla ayrıştırılmıştır. Bu durumda Tıbbi hizmetler başkanları, İdari hizmet başkanları, idari ve eğitim sorumlularının, başteknisyen gibi sorumlu kişiler iş yükünün paylaşımı, kişilerin durumlarına ve işi yapabilme kabiliyetlerinden daha çok kişisel tercihlerle çalışmaya zorlanmaktadır.

Her geçen gün sağlıkta yeni süprizlerle karşılandıklarını belirten TAŞKIN “Bilgi işlem, temizlik, güvenlik, yemek, görüntüleme hizmetleri vb. hizmet satın alımlarıyla Devlet hastaneleri özelleştirilmek, kar-zarar hesabıyla işletilir hale gelmiştir. Bir devlet hastanesinde özelleştirilmeyen binaları ve memurları kalmıştır”dedi.

Sağlık çalışanlarının psikolojileri, yöneticilerin baskıcı idaresi ve hastaların sözlü ve fiziksel tacizleri sonucu bozulmuştur. Anadolu Sağlık-Sen olarak tüm sağlık çalışanlarımızın baskıcı olmayan adil bir yönetimle idaresi yanında personel çalışma ve sosyal haklarının da düşünülmesini istiyoruz. Bu olumsuz şartlara rağmen büyük bir özveri ile çalışan arkadaşlarımızı, Anadolu Sağlık-Sen çatısı altında toplanmaya davet ediyoruz. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.