SAĞLIK PERSONELİNE MAKAM TAZMİNATI TEKLİFİ..

Kazanılmış hak aylıkları birinci derecede olan ve Eğitim görevlisi, Başasistan, Uzman Tabip, Tabip kadrolarında görev yapan Devlet memurlarının makam tazminatından yararlanmaları amacıyla Kanun Teklifi hazırlandı..

SAĞLIK PERSONELİNE MAKAM TAZMİNATI TEKLİFİ..
17 Ağustos 2015 Pazartesi 09:52

Milletvekili Niyazi Nefi KARA tarafından hazırlanarak Meclis Başkanlığına sunulan “657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu İle 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortaları Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”; kazanılmış hak aylık dereceleri 1 olan ve Eğitim görevlisi, Başasistan, Uzman Tabip, Tabip kadrolarında görev yapan Devlet memurları ile bunların emeklileri hakkında 7000 Makam Tazminatı göstergesi uygulanmasını öngörüyor.

Kanun Teklifinin kabul edilmesi durumunda; Eğitim görevlisi, Başasistan, Uzman Tabip, Tabipler ile bu unvanlarda görev yapıp emekli olmuş Devlet memurlarının 7000 makam tazminatı ve 17000 temsil tazminatı göstergesinden yararlanmaları sağlanmış olacak.

Kamu kurum ve kuruluşlarında Genel Müdür olarak görev yapanlar hakkında da halen bu düzeyde makam ve temsil tazminatı uygulanmaktadır.

DEVLET MEMURLARI KANUNU'NDA VE SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU'NDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1-14/7/1964 tarihli ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun ekinde yer alan IV sayılı Makam Tazminatı Cetveli 'ne 11 Sıra Numarası ile aşağıdaki satır eklenmiştir.

Sıra Numarası       Kadro ve Görev Ünvanı                 Tazminat Göstergeleri

   Kazanılmış hak aylıkları birinci derecede olmak şartıyla;

11                                                                                 7000

    Eğitim görevlisi,             Başasistan,               Uzman tabip,          Tabip

 

MADDE 2: 31/5/2006 tarihli ve 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

"EK MADDE 11- Eğitim Görevlisi, Başasistan, Uzman Tabip veya Tabip olarak görev yapmış olup Sosyal Güvenlik Kanunlarına göre emeklilik veya yaşlılık aylığı almaya hak kazananlara bu Kanun'un 4üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendine tabi olarak çalışmakta olan eğitim görevlisi, başasistan, uzman tabip veya tabibin almakta olduğu makam tazminatı ve buna bağlı olarak temsil veya görev tazminatı tutarı, emeklilik veya yaşlılık aylıklarına ilave edilmek suretiyle ödenir. Bu ek düzenlemenin yürürlük tarihinden önce emeklilik veya yaşlılık aylığı almaya hak kazananlara da bu ilave ödemeler eklenmek suretiyle ödeme yapılır. Bu fıkraya göre tazminat tutarları ödendikçe Hâzineden tahsil edilir."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.