Sağlık Personeline Mahrumiyet Yeri İkramiyesi Teklif Edildi..

SAĞLIK PERSONELİNE MAHRUMİYET YERİ İKRAMİYESİ TEKLİF EDİLDİ..

Sağlık Personeline Mahrumiyet Yeri İkramiyesi Teklif Edildi..
17 Temmuz 2013 Çarşamba 08:54

Samsun milletvekili Celalettin ŞİMŞEK tarafından, sağlık personelinin genel olarak mali ve sosyal haklarında düzenlemeler yapan kanun teklifi Meclis Başkanlığına sunuldu.

Şimşek’in uzman tabip, tabip, diş hekimi gibi unvanlarda çalışan personelin ek gösterge, özel hizmet tazminatları gibi ödeme kalemlerinin artırılmasını teklif ettiği, ayrıca nöbet ücreti, mahrumiyet yeri ikramiyesi gibi ödemeler ve mesleki gelişim izni, toplu sözleşmeli grev hakkı gibi sosyal haklara ilişkin düzenlemelere yer verdiği kanun teklifinin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

“Sağlık Bakanlığı, Tıp Fakülteleri, kurum hekimlikleri dahil bütün hekimleri kapsayıcı bir biçimde; ek gösterge, özel hizmet tazminatı ve makam tazminatlarına ilişkin düzenlemelerde ücret artışlarını sağlayacak değişiklikler yapılmalıdır. Yanı sıra, sağlık hizmetleri tazminatı ve sağlık personeli mahrumiyet yeri ikramiyesi adı altında yeni düzenlemeler yapılarak hekimlerin ücretlerinin arttırılması gerekmektedir.

Hekimlerin nöbet saat ücretlerinde ise normal mesainin üzerine fazla çalışma olduğundan hareketle üç–beş lira gibi kabul edilemez rakamlar yerine emeklerini gerçekçi bir biçimde karşılayan artışlar yapılmalıdır.

Hekimlerin dinlenme haklarını, makul sürelerde çalışma haklarını ihlal eden ve aynı zamanda hastalara verilen sağlık hizmetinin niteliğini riske atan uzun çalışma saatlerine sınırlama getirilmekte, 40 saatlik haftalık normal mesai süresinin yanında nöbet vb. yollarla fazla çalışma dahil haftada en fazla 56 saat çalıştırılabileceklerine ilişkin düzenleme yapılması gerekmektedir.

Yalnızca hekimlerin değil özelde sağlık çalışanlarının genelde ise bütün kamu çalışanlarının ekonomik ve sosyal haklarını gerçekleştirebilmesi için sendikal hakların tam olarak kullanılmasının olmazsa olmaz olduğunun bilinciyle, Anayasa’nın 18. maddesindeki düzenlemenin toplu sözleşme, toplu pazarlık ve grev hakkını da içerecek bir biçimde düzenlenmesi gereklidir.

Ayrıca sağlık çalışanlarının her türlü taciz ve şiddetten arınmış, sağlıklı, dengeli bir atmosfer ve çevrede çalışma hakkının güvence altına alınması istenmektedir.

Sağlık hizmetine, hastalara ve hekimlere verdiği zararlar, bilimsel çalışmalarla ortaya konulan özel sigortacılığın yerine pek çok dünya ülkesinde olduğu gibi sağlık hizmetlerinde ortaya çıkan zararlara yönelik olarak kamusal bir zarar karşılama sistemi ve bunun için bir kamu kurumu kurulmalıdır.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.