Sağlık Personeline Döner Sermaye Dağıtımı

AYM'nin 14 Ocak'ta karara bağladığı dosyalardan bir tanesine de sağlık personeline döner sermaye dağıtımıdır.

Sağlık Personeline Döner Sermaye Dağıtımı
15 Ocak 2015 Perşembe 11:55

   www.personelsaglikhaber.net // seval sayın // özel haber

Sağlık kurum ve kuruluşlarında Bakanlık tarafından belirlenen hizmet sunum şartları ve kriterleri dikkate alınarak, bu dönemde personelin ünvanı, görevi, performansı,çalışma süresi, tetkik, hizmete katkısı vb unsurlar dikkate alınarak Maliye Bakanlığının görüşü takdirinde Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan yönetmelikle belirlenir.

SAĞLIK PERSONELİNE DÖNER SERMAYE DAĞITIMI

209 sayılı Kanunun 5. maddesinin aşağıda yer alan bendinde yer alan " memurlar ve sözleşmeli" ibaresinin iptali istenmiştir.

"döner sermaye gelirlerinden, döner sermayeli sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan memurlar ve sözleşmeli personel ile açıktan vekil olarak atananlara mesai içi veya mesai dışı ayrımı yapılmaksızın ek ödeme yapılabilir. Sağlık kurum ve kuruluşlarında Bakanlıkça belirlenen hizmet sunum şartları ve kriterleri de dikkate alınmak suretiyle, bu ödemenin oranı ile esas ve usulleri; personelin unvanı, görevi, çalışma şartları ve süresi, hizmete katkısı, performansı, tetkik, eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetleri ile muayene, ameliyat, anestezi, girişimsel işlemler ve özellik arz eden riskli bölümlerde çalışma gibi unsurlar esas alınarak Maliye Bakanlığının uygun görüşü üzerine Sağlık Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle belirlenir"

Anayasa Mahkemesi, bu dosyada esasa geçilmesine karar vermiştir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.