Sağlık Personeli Vergi Mağduru

Sağlık Personeli Vergi Mağduru

Sağlık Personeli Vergi Mağduru
25 Ocak 2012 Çarşamba 23:00

                                                 666  SAYILI KHK SAĞLIK PERSONELİNE YANLIŞ UYGULANIYOR

      666 sayılı Kamu Görevlilerinin Mali Haklarının Düzenlenmesi Amacıyla Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun hükmünde Kararname ve buna bağlı olarak Maliye Bakanlığı Devlet Memurları Kanunu Genel Tebliği  (Seri no 161) (666 sayılı kanun hükmünde kararname hükümlerine ilişkin) ve yine T.C Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 2012/7 Sayılı Genelgesinde Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatında çalışan personellerin  12/5/2006 tarihli ve 26166 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Kurum ve Kuruluşlarında Görevli Personele Döner Sermaye Gelirlerinden Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelik” hükümlerine göre performansa dayalı olarak yapılacak ek ödeme tutarının, 375 sayılı KHK’nın ek 3 üncü maddesi uyarınca kadro ve görev unvanı veya pozisyon unvanı itibarıyla belirlenmiş olan ek ödemenin net tutarından az olmaması gerektiğine ilişkin olarak genel açıklamaların yapıldığı anlaşılmıştır.
   Ancak ilgili yazılar  ve KHK bir bütün olarak incelendiğinde Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatında çalışan personellere kanuna uymayan şekilde vergilendirme yapıldığı anlaşılmaktadır. Şöyle ki:

1-Sağlık Bakanlığı Taşra teşkilatında çalışan maaşa esas değerleri 2. Derece önlisans mezunu olan bir A isimli hemşireyi inceleyelim

   Şubat 2012’ de ödenen Ocak 2012’ye ait döner sermayesini tavandan aldığını düşünelim.

                                       Brüt          Gelir Ver.(%15)   Dam.Ver.              Net 
Hemşirenin Ocak 2012 
Döner Sermayesi            1061,22         159,18                  7                   895,03

        A isimli hemşirenin Ocak 2012 dönemi için 375 sayılı KHK’nın ek 3 üncü maddesi uyarınca kadro ve görev unvanı veya pozisyon unvanı itibarıyla belirlenmiş olan ek ödemenin net tutarı

       597,02 TL dir. (14 günlüğü %72 den 17 günlüğü %115 den)

       666 sayılı Kamu Görevlilerinin Mali Haklarının Düzenlenmesi Amacıyla Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun hükmünde Kararname ve buna göre diğer Bakanlıkların Kamu Kurum ve Kuruluşları ve Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilatında çalışan personelin KHK’nın ek 3 üncü maddesi uyarınca kadro ve görev unvanı veya pozisyon unvanı itibarıyla belirlenmiş olan ek ödemenin net tutarından gelir vergisi kesilmediği gibi A isimli hemşirenin Ocak 2012 Brüt Ek Ödemesinin 597,02 TL lik kısmından Gelir Vergisi kesilmemesi gerekmektedir.  Yani;A isimli hemşirenin Ocak 2012 Dönemi ek ödemesi şöyle olmalıdır.

                             Brüt tutar                            : 1061,22
                             Gelir vergisi matrahı             : 464,20   (1061,22 - 597,02)
                             Gelir Vergisi (%15)              : 69,63
                              Damga Vergisi                    : 7
                              Net                                    : 984,59 TL
olmalıdır.

    159,18 – 69,63 = 89,55 TL fazladan vergi kesilecektir.

2- Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatı  personelinin brüt döner sermayesinin tamamı vergi  matrahına dahil edilmesinden dolayı Maaş ve Ek Ödemeleri diğer Bakanlıkların Kamu Kurum ve Kuruluşları ve Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilatında çalışan personellerinden daha erken dönemlerde  bir üst Vergi Dilimine tabi olacaktır.

3- Bundan dolayı Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatı  personeli diğer Bakanlıkların Kurum ve Kuruluşları ve Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilatında çalışan emsali personellerinden 2012 yılı için  ortalama 1500-2000 TL fazladan Gelir Vergisi ödeyecektir.

Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilatında görevli personelin aldığı ek ödemeden gelir vergisi kesilmemektedir.
Sağlık Bakanlığı Taşra Teşkilatında görevli personelin aldığı döner sermayeden gelir vergisi kesilmektedir.
Biz Sağlık-Sen Ankara 1 Nolu Şube Başkanlığı olarak bu adaletsizliğin giderilmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Taşrada görevli siz değerli Sağlık Personeli arkadaşlarımızda böyle bir önemli konuyu siyasilere taşımaktan çekinmesinler. Başbakanlık İletişim Merkezine (BİMER) de başvurmayı ihmal etmesinler. Lütfen herkes mücadele etmeyi öğrensin.

Not : Yukarıda bahse olan konu çalışma Sağlık-Sen Ankara 1 Nolu Şubenin Döner Sermaye Uygulamaları Hakkında otorite olan üyemize yaptırılmıştır.

Sağlık-Sen Ankara 1 Nolu Şube Başkanlığı
0 312 229 50 92
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.