Sağlık Personeli Üst Dereceli Kadrolara Atanamayacak...

Sağlıkta kamu özel işbirliğini düzenleyen ve 9 Mart 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 6428 sayılı Kanunda yer alan 6 madde ile memurları ilgilendiren konularda değişiklik yapılmıştır.

Sağlık Personeli Üst Dereceli Kadrolara Atanamayacak...
11 Mart 2013 Pazartesi 16:24

Yapılan yeni düzenleme hükmü şu şekildedir:
 
"14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68 inci maddesinin (B) bendinin birinci paragrafında yer alan "Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı" ibaresi "Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfı ile Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı" şeklinde değiştirilmiştir."
 
Bu maddenin atıfta bulunduğu 657'nin 68/B maddesi ise şu şekildedir:
 
"B) Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı hariç, sınıfların 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerindeki kadrolarına, derece yükselmesindeki süre kaydı aranmaksızın, atanmasındaki usule göre daha aşağıdaki derecelerden atama yapılabilir.
Ancak, bu şekilde bir atamanın yapılabilmesi için ilgilinin;
a) 1 inci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300 ve daha yukarıda olanlar için en az 12 yıl,
b) 1 inci ve 2 nci dereceli kadrolardan ek göstergesi 5300’den az olanlar için en az 10 yıl,
c) 3 üncü ve 4 üncü dereceli kadrolar için en az 8 yıl,
hizmetinin bulunması ve yükseköğrenim görmüş olması şarttır. Dört yıldan az süreli yükseköğrenim görenler için bu sürelere iki yıl ilave edilir. Bu sürelerin hesabında; 8/6/1984 tarihli ve 217 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 2 nci maddesi kapsamına dâhil kurumlarda fiilen çalışılan süreler ile Yasama Organı Üyeliğinde, belediye başkanlığında, belediye ve il genel meclisi üyeliğinde, kanunlarla kurulan fonlarda, muvazzaf askerlikte, okul devresi dâhil yedek subaylıkta ve uluslararası kuruluşlarda geçen sürelerin tamamı ile yükseköğrenim gördükten sonra özel kurumlarda veya serbest olarak çalıştıkları sürenin; Başbakanlık ve bakanlıkların bağlı ve ilgili kuruluşlarının müsteşar ve müsteşar yardımcıları ile en üst yönetici konumundaki genel müdür ve başkan kadrolarına atanacaklar için tamamı, diğer kadrolara atanacaklar için altı yılı geçmemek üzere dörtte üçü dikkate alınır.
Bu bent hükümlerine göre atananlar atandıkları kadronun aylık (Ek gösterge dahil) ve diğer haklarından yararlanırlar. Bu suretle üst dereceye atananların bu kadrolarda geçirdikleri her yıl kademe ilerlemesi ve her "3" yıl derece yükselmesi sayılmak suretiyle kazanılmış hak ve emeklilik keseneğine esas aylık derecelerinin yükselmesinde gözönüne alınır. Ancak atandıkları kadro aylıkları, başka görevlere atanma halinde kazanılmış hak sayılmaz."
 
YAPILAN DÜZENLEMENİN ANLAMI
 
Yeni derece düzenlemesi şu şekildedir:
 
- Baştabip, Baştabip Yardımcısı, Eğitim Görevlisi, Uzman (TUTG), Uzman Tabip, Başasistan ve Uzman Diş Tabibi unvanlı olanların dereceleri (1-7); 
- Asistan, Tabip, Diş Tabibi, Veteriner Hekim, Eczacı, Psikolog, Biyolog, Fizyoterapist, Sağlık Fizikçisi, Diyetisyen, Çocuk Gelişimcisi, İş ve Uğraşı Terapisti (Ergoterapist), Perfüzyonist, Dil ve Konuşma Terapisti, Antropolog, Odyolog ve Sosyal Çalışmacı unvanlı olanların dereceleri (1-8); 
- Tıbbi Teknolog unvanlı olanların dereceleri (1-9); 
- Sağlık Teknikeri unvanlı olanların dereceleri (1-10); 
- Ebe, Hemşire ve Sağlık Memuru unvanlı olanların dereceleri (1-12); 
- Sağlık Teknisyeni, Diş Protez Teknisyeni ve Laborant unvanlı olanların dereceleri (3-12) ve 
- Hemşire Yardımcısı unvanlı olanların dereceleri (5-12)
 
9 Mart 2013 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 6428 sayılı Kanunda önemli bir düzenleme yapılmıştır. Buna göre sağlık personeli için kadrolarda derece değişikliğini ortadan kaldıran çok önemli teknik bir düzenleme yapılmıştır. Yapılan düzenleme sayesinde, Kars ilindeki bir hemşirenin 6. dereceden 5. dereceye yükselmesi için Bakanlar Kurulu Kararına ihtiyaç olmayacaktır. Fakat, bunun hayata geçirilmesi, derecelerdeki insiyatifin kuruma verilmesi ile olmuştur.
 
Ancak bu düzenleme yapılırken artık derece değişikliği için onaya ihtiyaç olmadığından, Sağlık Bakanlığının örneğin hemşire kadrolarının çoğunu 2 veya 3 olarak belirlemesi ve sonrasında 68/B'de sayılan hizmet sürelerini taşıyanları bu kadrolara ataması mümkündü. Bunun önüne geçebilmek için, torba kadro uygulaması kaldırılmıştır.
 
Şuanki yasal düzenlemeye göre bir memurun bir derece atlayabilmesi için 3 yıl geçmesi gerekmektedir. Önceki düzenlemede Bakanlık, 10 yıllık hizmeti olan bir doktoru 1. dereceli boş bir kadro var ise, takdir hakkını kullanarak, daha yüksek ücret verebilmek için bu kadroya atayabilmekteydi. Şuanki yeni düzenlemeye göre ise sağlık personeli üst dereceli kadrolara atanabilmek için normal terfisini bekleyecektir. Doktor veya hemşire 10 yıl hizmeti olduğu gerekçesiyle 1, 2, 3 veya 4. dereceli boş kadroya artık atanamayacaktır.
 
Diğer taraftan, kanuna geçici bir madde konulmuş ve 68/B'ye göre daha önce atananların haklarının korunduğu hüküm altına alınmıştır.
 
Özetle, 9 mart 2013'ten itibaren sağlık personeli, torba kadro düzenlemesine dayanılarak 1, 2, 3 veya 4. dereceli kadroya atanamayacak. Bu kadrolara ancak normal terfisine göre atanacaktır.
 
Kaynak: Memurlar.net

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.