Sağlık Personeli Sorunlarına Çözüm Bekliyor...

Bu tıp bayramının da buruk kutlanmaması için sağlık bakanlığının çözüm bekleyen sorunlara bir an evvel el atması gerekmektedir.

Sağlık Personeli Sorunlarına Çözüm Bekliyor...
15 Mart 2013 Cuma 14:22

Anadolu Sağlık-Sen Genel Başkanı Necip TAŞKIN, 14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle sağlıkta çözüm bekleyen sorunları anlatmak üzere bir basın açıklaması yaptı.

TAŞKIN; 14 Mart tıp bayramı nedeniyle tüm sağlık çalışanlarının tıp bayramı kutladı. Bu tıp bayramının da buruk kutlanmaması için sağlık bakanlığının çözüm bekleyen sorunlara bir an evvel el atması gerektiğini istedi.

Sağlık çalışanları artık mutsuz, isteksiz ve motivasyonları düşüktür.Sağlık çalışanlarının maaşlarında düzenlemeler yapılmalıdır.
Yeni çıkan ek ödeme yönetmeliği tam bir hayal kırıklığı yaratmış, eskisinden daha kötü ve daha geriye giden bir yönetmelik çıkmış, buda birçok çalışanın hak kaybına neden olmuştur. Daha adil bir döner sermaye yönetmeliği çıkarılmalıdır. Çalışan tüm sağlık çalışanlarının risk altında olması nedeniyle riskli birimler tekrar tanımlanmalıdır.Sağlık çalışanlarının maaşlarında düzenlemeler yapılmalıdır. Döner sermaye tavan oranlarının arttırılması ve döner sermaye gelirlerinin emekliliğe yansıtılması gerekmektedir.
Sağlık çalışanları için şiddet konusunda ciddi bir yasal düzenleme ve can güvenliği konusunda tedbirler alınması, mağduriyetlerin giderilmesi konusunda ciddi önlemler alınmalıdır.
Sağlık Bakanlığı teşkilatlanmasında adam kayırmanın bitirilmesi yönetici kadrolarına getirilenlerin dar anlamda partizanca yaklaşımlarla seçildiği görevlendirilmelerine son verilmelidir. Son dönemde kamu hastaneleri sekreterliklerine yapılan uzman personel ve büro elemanı alımında yaşanan ilan süreci öncesi listelerin hazırlanması gibi konulara açıklık getirilmelidir.
Tam gün yasası revize edilmeli ve alanında uzman olan hekimlerin kamu hastanelerine dönüşünün sağlanması gerekir.
5947 sayılı Tamgün Yasasının 9. maddesi ile 3153 sayılıRadyoloji Kanunu’na eklenen ek 1. madde ile radyoloji çalışanlarının haftalık çalışma süresinin 35 saat olduğu belirtilmiş, ancak bu sürenin çıkarılacak yönetmelikte düzenlenecek radyasyon doz limitleri dikkate alınarak yeniden düzenlenebileceği belirtilmişti. Bu düzenlemeler gözden geçirilmeli çalışma saatleri yeniden düzenlenmelidir. Birçok radyoloji servisinde çalışanlar ruhsatnameye uygun olmayan radyoloji servislerinde yüksek dozda radyasyona ve iyonize havaya maruz kalarak çalıştırılmaktadır. Hasta yoğunluğu fazla olan ve fiziki şartları uygun olmayan radyoloji birimlerinde çalışma saatleri tekrar haftalık 25 saat olarak revize edilmelidir.
Sağlık Çalışanları son mezuniyet durumlarına göre son eğitim ünvanlarıyla istihdam şansı için acilen unvan değişikliği ve görevde yükselme sınavı yapılmasını istiyor, görevde yükselme ve unvan değişikliği hakkının her dönemde yapılacak sınavlarla olması sağlanmalıdır.
Yardımcı sağlık personeline lisans tamamlama hakkı verilmelidir. Hemşirelerin verimli çalışması için branşlaşma getirilmelidir.
7 gün 24 saat zor şartlarda hizmet veren olan ama hala giyim ve yemek sorunları yaşayan Riskli birim 112 sağlık çalışanlarının sorunları artık çözüme kavuşturulmalıdır.
4a, 4b, 4c.657 gibi kadroların tek bir çatı altında toplanmalıdır. Su an sistemde yer alan vekil ebe ve hemşire istihdamını kaldırılmalı, Kamuda çalışan sözleşmeli sağlık çalışanlarına kadro verilmelidir.
Hastanelere sağlık çalışanları için sosyal tesisler yapılmalı ve 24 saat çalışan kreşler açılmalıdır. Eski ve alan açısından yetersiz olan Kamu hastaneleri için yeni ve modern yapılar yapılarak kademeli olarak yenilenmelidir.
Ağır çalışma koşullarına rağmen büyük bir özveri örneği sergileyen sağlık çalışanlarına yıpranma hakkı verilmelidir. 14 Mart tıp bayramı vesilesiyle bu konuları sağlık bakanlığı yetkililerine iletiyoruz. Tüm çalışanlarımızın tıp bayramını kutluyorum.
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.