Sağlık Personeli Sendikaya Güvenmiyor

SAĞLIK PERSONELİ SENDİKALARA NEDEN GÜVENMİYOR?

Sağlık Personeli Sendikaya Güvenmiyor
04 Kasım 2014 Salı 13:11

 

      Saygıdeğer Basın Mensupları; En popüler tanımıyla Sendika; Çalışanların ortak hak ve çıkarlarını korumak, onların sorunlarını çözmek için kurulmuş ekonomik unsurlar içeren, devlet, siyasi parti ve iktidarlardan uzak duran bağımsız ve sivil toplum örgütleridir. Peki ülkemizdeki mevcut durum bu tanıma ne kadar uymaktadır?

Yaptığımız bir saha taramasında Sağlık Çalışanlarının % 70’inin Sendikalara güvenmediğini, sendikaların bağımsızlığına ve sivil toplum örgütü olduklarına inanmadıklarını ve % 30’unun bu sebeple sendikalara üye olmadıklarını tespit ettik. Çalışanlarından aldığımız cevaplar ülkemiz sendikacılığı açısından kayda değer ve dikkat çekicidir. Bu cevapları ve elde ettiğimiz sonuçları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

   Yaptığımız araştırmada, çalışanların sendikalara bilinçsiz şekilde veya şeklen üye olduklarını üzülerek gördük. Aslında üye olanların veya üye olduğunu ifade edenlerin birçoğu hangi sendikaya üye olduklarını dahi bilmiyordu. Hangi sendikaya üyesiniz? Sorusuna karşılık çalışanların birçoğu, Ahmet’in, Mehmet’in, Erdal’ın veya Serdar’ın sendikasına üye olduklarını ifade ederken, ankete katılanların önemli bir kısmı kurumlarında gördüğü baskı ve zorunluluk üzerine sendikalara üye olduklarını ya da mesai arkadaşlarının hatırına sendikalara üye olduklarını ifade etmektedir. Yani çalışanların falan abisinin, falan ablasının, falan idarecinin baskısı ya da bir makama gelmek için sendikalara üye olduklarını gördük. Her yıl üye tespit ve sayım dönemlerinde sendikalardan istifa edenlerin hangi sendikaya üye olduklarını bilmediklerini gördük. Yıllardır X sendikasına üye olduğunu sananların aslında başka bir sendikaya üye olduğunu veya hiçbir sendikaya üye olmadıklarını dahi gördük. Bu araştırmanın ilginç bir sonucunda; Sağlık çalışanlarının % 14’ünün Sendika Aidatı Alabilmek için sendikalara üye olduklarını gördük.
 
 Ülkemizde sağlık çalışanları arasında hangi sendikaya üye olduğunu bilmeyenlerin oranı % 65 dolayındadır. Ankete katılanların yarısına yakını hangi sendikaya üye olduğunu bilmediklerini açıkça beyan ederken, bir o kadarı da sanırım falan sendikaya üyeyim! Tam olarak bilmiyorum ama! Falanca arkadaşımın sendikasına üyeydim! Galiba şeklinde cevaplar vermiştir

Bazı çalışanlar ise hiçbir sendikaya üye olmadıklarını söylerken bilgisi olmadan bir sendikaya üye yapıldıklarını sonradan öğrendiğini beyan etmiştir. Özellikle memuriyete ilk başlayanlara iş başı yapılırken sendika üyelik formlarının imzalatıldığını, ayrıca zorla üyeliklerinin alındığını söyleyenlerin ise bir hayli fazla olduğunu gördük. Neden yasal yollara başvurmadınız sorusuna karşılık “idarelerle karşı karşıya kalmamak için ve başımıza daha kötü şeyler gelmesinden çekindiğimiz için” cevaplarını aldık.

Diğer yandan, aslında sağlık çalışanlarının haklarını aramak için kurulan sendikaların hiçte demokratik olmayan bir şekilde örgütlendiğini, delege seçimi veya başkanlık seçimlerinin antidemokratik yöntemlerle yapıldığını, çalışanların seçme ve özgürlük haklarının nasılda ellerinden alındığını, dayatmacı bir zihniyetle sendikalara üyelikler yapıldığını daha işin başındayken baskıcı bir zihniyetle anayasal hakların ihlal edildiğini gördük.

SAĞLIK İŞ KOLUNDA SENDİKALARA BAKIŞ AÇISI VE SAHA TARAMA ANKETİ

     Ankete katılanlar sendikal sıkıntılarını ilk kez bu kadar net şekilde ifade ettiklerini söylerken çok ilginç bir şekilde yinede güçlünün yanında kalarak veya susarak zulme ortaklık ediyorlardı. Bir yandan sendikalara güvenmediklerini beyan ederken sürgün veya yer değişikliğinden korktukları için istifa etmekten nasıl korktuklarını ama eleştiriye gelince mangalda kül bırakılmadığını gördük. Gelin anket sonuçlarını birlikte inceleyelim.

Sağlık çalışanlarının 2/3’ü sendikalara güvenmediğini beyan ederken, nedeni olarak sendikaların siyaset yapmalarını göstermişlerdir. Sendikaya üye sağlık çalışanlarının birçoğu ise sendikaların yetkili organlarında görev almadığını veya görev almak istemediklerini beyan etmektedir. Sebep olarak zor bir uğraş veya vakitlerinin olmadığını, bir kısmı ise kendini yeterli donanımda görmediğini beyan etmektedir.

 

Sağlık çalışanları genel olarak örgütlü mücadele gerektiğini beyan etmekte, sendikaların siyasallaşması, sürekli siyaset yapılmasından hoşlanmadıklarını, sendika temsilcisi veya yetkililerine güvenmediklerini gerekçe göstererek sendikalara üye olmak istemediğini bildirmiştir.

 

Saha tarama anketinin belirli bölümlerini sitemizde yayınladık özellikle sendikalara ilişkin sorulara karşılık verilen cevaplar çok ilginçti. Bu cevaplar ülkemizdeki kamu sendikacılığının ne boyutta olduğunu gözler önüne sermektedir. Sendikacılık bağımsız ve siyasetten uzak şekilde yapılması gerekirken ülkemizde nasıl siyasallaştığını gördük. Halende görüyoruz. Bu anlayışın bir müddet daha süreceğini düşünüyoruz.

 

 

AKTİF SAĞLIK-SEN OLARAK; ÇALIŞANLAR ÜZERİNDE BASKI KURAN DEĞİL! HERKESLE ORTAK ÇALIŞAN VE ORTAK SORUNLAR ÜZERİNDE ÇÖZÜMLER ÜRETEN BİR SENDİKACILIĞI BENİMSİYORUZ. HİÇ BİR İDARENİN VEYA SİYASİ PARTİNİN YANINDA YA DA KARŞISINDA OLMADAN KANUNİ YOLLARLA SORUNLARIMIZI ÇÖZÜME KAVUŞTURMAK TEMEL İLKELERİMİZDEN BİRİSİDİR. HER ZAMAN DİK DURACAĞIZ AMA DİKLENMEYECEĞİZ.

 

Sendika olarak “Mesele Çalışanların Özlük Haklarıdır, Gerisi Teferruattır.” ilkesine bağlı kalarak ortak sorunlara çözüm üretmek asli görevimizdir.

 Hüseyin AYHAN
Aktif Sağlık Sen Genel Başkanı

 

 

 

 

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.