Sağlık Personeli Resen Atama Mağduru...

Sağlık Personeli Resen Atama Mağduru

Sağlık Personeli Resen Atama Mağduru...
21 Aralık 2012 Cuma 20:25

Sağlık çalışanları son dönemlerde sürpriz kararlarla mağdur ediliyor. 20 Aralık 2012 günü alınan sürpriz bir kararla; Sağlık Müdürlükleri ve Halk Sağlığı Müdürlüklerinde görev yapan yaklaşık 7 bin ebe, hemşire, sağlık memuru, tıbbi teknolog ve tıbbi sekreterlik gibi görevlerde çalışan sağlık personellerinin bugün çalıştıkları yerden alınıp re’sen yerleri değiştirilmiştir

Anadolu Sağlık-Sen Genel Başkanı Necip TAŞKIN; Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı İl Müdürlüklerinde yıllarca görev yapmış hekim, ebe, hemşire, tıbbi sekreter, sağlık memuru, memur gibi kadrolardaki sağlık çalışanlarının yerlerinin bilgi dahi verilmeden re’sen değiştirilmesi kabul edilemez, çalışan hakları açısından bir yıkım olarak değerlendirdi.

Bakanlık yetkililerinin yaptığı açıklamalardan; Atamaların illerde Sağlık Müdürlükleri, Halk Sağlığı Müdürlükleri ve Kamu Hastane Birlikleri tarafından oluşturulan devir komisyonlarınca hazırlanan teklif yazıları gereği yapıldığı belirtilmiştir.

Sağlık çalışanları; istek dışı bu tayinlerle mağdur olmuşlardır. Kurumlar arasında gerçekleştirilen bu nakiller hukuka aykırıdır. Bu istek dışı kabul edilemez tayinler bir günde oldu bittiye getirilmiştir. Tamamıyla haksız ve hukuksuz olan bu işlemde zahmet edip çalışanlara haber bile verilmemiştir. Ne talepleri alınmıştır. Ne de tayin edileceksiniz denilmiştir. Sabah gittikleri kurumlarında artık oranın çalışanı olmadıklarını öğrenmişlerdir.

Sağlık çalışanlarını böyle bir keyfi ve çalışma refahını bozan, baskıcı bir yöntemle zorlamak hiç kimsenin hakkı değildir. 2010 yılı Şubat ayında, Tam gün yasası ile başlayan özellikle yardımcı sağlık personeli özlük haklarını kuşa çeviren bu keyfi uygulamaların biran önce vazgeçilmelidir. Hiç kimse kafasına estiği gibi çalışanın hakkıyla hukuku ile oynayamaz. Sağlık çalışanlarına keyfe keder yaptırımlarla çile çektirmeye hiç kimsenin hakkı yoktur.

Anadolu Sağlık-Sen olarak haksızlık karşısında suskun kalmayacağız. Sağlık çalışanlarımızın haklarını sonuna kadar korumaya ve geliştirmeye devam edeceğiz. Her şeye rağmen doğru bildiğimiz yoldan ayrılmayacağız. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.