Sağlık Muhabirine Güvenlik Kıskacına Kınama Geldi

Tepecik Hastanesi'nden sonra Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi'nde sağlık muhabiri güvenlik kıskacına alındı. Sağlık Muhabirleri Derneği Genel Başkanı Yusuf Ziya Eraslan, sağlık muhabirlerine yapılanları kınadı.

Sağlık Muhabirine Güvenlik Kıskacına Kınama Geldi
23 Ağustos 2014 Cumartesi 14:22

Tepecik Hastanesi'nden sonra Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi'nde sağlık muhabiri güvenlik kıskacına alındı. Sağlık Muhabirleri Derneği Genel Başkanı Yusuf Ziya Eraslan, sağlık muhabirlerine yapılanları kınadı. 
SAĞLIK MUHABİRLİĞİ KUTSAL BİR MESLEK, KALİTELİ SAĞLIK HİZMETİ İÇİN ÇABA GÖSTERİYORUZ
SMD Başkanı Yusuf Ziya Erasylan, şu mesajı yayınlandı.
Sağlık muhabirleri gazetecilik mesleğinin en kutsal alanlarından biridir. Hastanelerde haber kovalayan sağlık muhabirleri, halkın kaliteli ve iyi şartlarda sağlık hizmeti alması için çaba gösterir. Ayrıca meslektaşlarımız kaliteli sağlık hizmetinin vazgeçilmezi sağlık çalışanlarının haklarını da savunmaktadır.
Bu kadar önemli görevleri üstlenen basın emekçilerine, kamu ve özel sağlık kuruluşları yöneticiler ve çalışanlar da yardımcı olmalıdır. Ancak gerek Sağlık Bakanlığı gerekse, illerdeki sağlık müdürlükleri, halk sağlığı müdürlükleri ve kamu hastane birlikleri yöneticilerinden bu konuda yeterli desteği ve katkıyı görememekteyiz.
SAĞLIK SKANDALLARININ ORTAYA ÇIKMASI 71 MİLYONUN YARARINADIR
Unutmayalım ki sağlıktaki her sorunun yazılması, skandalların ortaya çıkartılması, Türkiye'deki 71 milyon vatandaşımızın yararınadır. Bu açıdan baktığımızda sağlık muhabirlerine yardımcı olmak, doğru ve zamanında bilgi akışını sağlamak kamu erkinin görevidir.
Ne yazık ki sağlık muhabiri arkadaşlarımız çoğu zaman, haberlerini araştırırken kamunun şeffaf davranmaması veya hastanedeki güvenlik görevlilerinin baskıları nedeniyle görevlerini tam olarak ifa edememektedirler.
 
ARKADAŞLAR GÖREVLERİNİ YERİNE GETİREMEDİ
Geçtiğimiz günlerde İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi'nde sağlık muhabirleri arkadaşlarımız, güvenliğin baskısı nedeniyle görevlerini yerine getirememişlerdir. Tepecik Hastanesi'nde bir basın açıklamasına giden bayan bir sağlık muhabiri arkadaşımızın iki güvenlik görevlisin takibine maruz kalması olayın vehametini ortaya koymaktadır.
Sağlık Muhabiri arkadaşımızı rahatsız edenleri kınıyor, sorumlu yöneticileri görevlerini yerine getirmeye davet ediyorum.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
Yusuf Ziya ERARSLAN
SMD Genel Başkanı
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.