Sağlık Meslek Liseleri “sağlıksız” Büyüyor

Sağlık Meslek Liseleri “Sağlıksız” Büyüyor

Sağlık Meslek Liseleri “sağlıksız” Büyüyor
08 Eylül 2014 Pazartesi 12:38

Türkiye’de sağlık sektöründeki sağlık personeli açığını gidermek için yürürlüğe giren Özel Sağlık Meslek Liseleri muammaya dönüştü. Mevzuatta sürekli değişiklik yapılması okulları zor duruma sokarken, Özel Sağlık Meslek Liselerindeki kriterlerin yerine getirilmemesi ve yeterli denetimin olmaması sağlık personeli yetiştirmenin ötesinde yeni sağlık skandallarına davetiye çıkartacağa benziyor.
Özel Sağlık Liselerinin artması üzerine Sağlık Bakanlığının çıkarttığı son değişiklik ile bundan sonra hemşire ya da teknisyen olarak yetişen elemanlara yardımcılık sıfatının verilmesi hem öğrenci velileri hem de Özel Sağlık Meslek Lisesi yönetimi tarafından tepki çekiyor.
 
 “Özel” sağlık liselerinin sayısı giderek artarken bu okullara gösterilen ilgi de aynı şekilde büyüyor. İşsizlik sorununun yaşandığı Türkiye’de aileler iş bulma garantisi vaadiyle çocuklarını özel sağlık meslek liselerine gönderiyor. Kimi aileler evini, arabasını satıp elde avuçta ne varsa çocuklarının geleceğine yatırıyor. Ancak özel okulların sayısı ile birlikte artan rekabet ve yoğun ilgi ileride patlak vereceğe benziyor. Sektörde kalifiyeli eleman ihtiyacı oldukça fazla ancak yapılan bir değişiklik kafaları karıştırmış durumda. Değişikliğe göre geçtiğimiz yıla kadar sağlık meslek lisesine başvuranlar teknisyen, hemşire, radyolog, tıbbi sekreter vb. olarak yetiştirilirken, bu yıl itibarı ile kayıt yaptıran öğrenciler sektöre “yardımcı” olarak girecek. Yani bu yıl itibarı ile sağlık meslek lisesine başvuran öğrenciler mezun olduklarında hemşire olarak değil yardımcı hemşire sıfatı taşıyacak. Bu tanımlama bütün alanlarda geçerli olacak. Sorun olarak görülen bir başka durum ise ticarete dönüşen okullarda “sağlıksız” eleman yetiştirildiği iddiası. Kimi okulların rekabet uğruna öğrencilerin notunu yükselttiği ileri sürülüyor.
 
“KAŞ YAPARKEN GÖZ ÇIKARIYORLAR”
Şanlıurfa’da özel bir sağlık meslek lisesi sahibi olan Celal Çiftçi, mevzuatların sürekli değiştirilmesini doğru bulmadığını söylüyor. Çiftçi’ye göre sektördeki en büyük sıkıntı da sık sık mevzuatla oynanması. “Akşam yatıyoruz farklı, sabah kalkıyoruz farklı bir mevzuat” diyen Çiftçi, “Artık biz yeni mevzuatlara yetiştiremiyoruz” diye sitem etti. Özel sağlık meslek liselerindeki sıkıntı elbette sadece mevzuat değil. Okulların taşıdığı kriterler de büyük önem taşıyor. Çiftçi, bazı sağlık liselerinde kimi derslerin okutulmadığını belirterek “Okullarda rehber anlamında denetimin arttırılması lazım” diye uyarıda bulundu. 
 
“SAĞLIK ONLARA EMANET OLACAK”
Okullara bazı kriterlerin getirilmesi gerektiğini ifade eden Çiftçi, “Sağlık meslek liseleri bizim için çok önemlidir. Onların DNA’sı ile oynamamamız ve rehber anlamında bunları denetlememiz lazım. Sıkıntılı okullar varsa da gerekli işlemlerin yapılması gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığının yoğunluğu nedeniyle pek ilgi gösterdiklerini sanmıyorum. Türkiye genelindeki profile baktığımızda birçok şubesi olan okulların bu işi para için yaptıkları ortada. Kimi okullarda gerçekten eğitim anlamında yapıyor bu işi. Kendi kendimizi emanet edebileceğimiz sağlıklı nesiller yetiştirebilmemiz lazım” diyerek bakanlığı göreve çağırdı.
 
Sektördeki bir diğer isim olan Dr. İbrahim Halil Baysal’a göre ise özel sağlık meslek liselerinde okuyan öğrencileri bekleyen en büyük sıkıntılardan birisi stajyerlik için yeterli hastane olmaması.  “Bu çocuklar yarın üç ve dördüncü sınıflara geçtiğinde büyük bir sıkıntı ile karşılaşacağız” diyen Baysal, okulların ciddi bir şekilde denetlenmediğine dikkat çekerek şu şekilde konuştu;
 
“Sağlık meslek liselerinde önceden tasarlanan düşünce doğru bir projeydi. Türkiye’de ciddi bir hemşire açığı var. İki veya dört yıllık sağlığa eleman yetiştiren üniversitelerden mezun olan öğrencilerin sayısı bu ihtiyacı kısa sürede karşılayacak bir sayıda değildi. Bu ihtiyaç 20 ya da 30 yılda karşılanacaktı. Alınan bu karar; Sağlık meslek liselerinin özel sektör ile açılıp kısa sürede nitelikli eleman yetiştirilmesi düşüncesi doğruydu ama biz her konuda olduğu gibi kervanı yolda diziyoruz. Şunu yapamadık; Türkiye’nin ne kadar ihtiyacı var. Hangi ilde kaç tane sağlık meslek lisesi açılmalı? Hem kamu hem özel hastaneler bu çocuklara stajyerlik ve uygulama anlamında yeterince alan sağlayabilecek mi? Bu çocukların hem teorik hem de uygulamada iyi bir alanda yetişmesini istiyorsanız alanların doğru seçilmesi lazım. Urfa’da devlet okulları ile birlikte toplamda 10 civarı sağlık meslek lisesi bulunuyor. Bu çocuklar yarın üç ve dördüncü sınıflara geçtiğinde büyük bir sıkıntı ile karşılaşacağız. Bu sıkıntının en başında çocukların stajyerlik yapacağı yeterince hastane bulamayacağız. Ne kamuda ne de özel sektörde bu çocukların yeterince uygulama anlamında stajyerlik yapabileceklerine inanmıyorum. Çünkü çocuklara yetecek hastane yok ve kamu ile özel hastaneler bir anda bu kadar fazla çocuğu servislere almayacak, alamayacak.”
 
Dr. Baysal’da, bazı okulların gerekli kriterleri taşımadığını belirterek, denetimlerin arttırılması gerektiği görüşünde. sanlıurfa.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.