Sağlık Merkezlerine Müjde Haberi

Şanlıurfa’dan Ankara’ya hak ediş ücretlerini almak için giden özel sağlık merkezlerine SGK’dan olumlu haber geldi.

Sağlık Merkezlerine Müjde Haberi
20 Ağustos 2014 Çarşamba 10:34

   Şanlıurfa’dan Ankara’ya hak ediş ücretlerini almak için giden özel sağlık merkezlerine SGK’dan olumlu haber geldi.  Edinilen bilgiye göre, Şanlıurfa’ya yeni atanan pratisyen hekim, kurulacak komisyonun başında görev yaparak faturaların kontrolünü yapacak. Özel Sağlık Merkezi yöneticileri en kısa sürede Şanlıurfa’dan Ankara’ya gitmekten kurtulacak. Ödenmeyen faturaların tahsilâtı soruşturma ve gerekli tahkikatın ardından kısa sürede yapılacak.
 
“ÇOK ZOR DURUMDAYIZ”
   Şanlıurfa’da son verilere göre 65 özel sağlık merkezi bulunuyor. Edinilen bilgiye göre, vatandaşa yaptığı hizmeti faturalandıran sağlık merkezleri ay sonunda Şanlıurfa Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bildirimde bulunarak ücret tahsil ediyordu. Ancak iddiaya göre, son birkaç aydır düzenlemede değişikliğe gidildi. Özel Sağlık Merkezi faturaladıkları paraları alamadıklarını ileri sürüyor. Örneğin 150 bin lira ödeme almayı bekleyen bazı kurumlara 15 lira bin civarında ödeme yapıldığı iddia ediliyor.  Ödenen küçük meblağlarla personel giderlerini dahi karşılayamadıklarını belirten kurum yöneticileri, “Kalan paramızı almamız için tahkikatın sonuçlanmasının beklenmesi isteniyor. Aylar sürüyor. Bu da bizim için kurum kapatma anlamına geliyor. Çünkü personel giderlerimizi bile ödeyemiyoruz. Çok zor durumdayız” diyor.
 
SAĞLIK YÖNETİCİLERİ TEFECİLERİN KISKACINDA
   Birçok Özel Sağlık Merkezi yöneticisinin tefecilerin eline düştüğünü belirten sağlık çalışanlarından biri, “ Masrafları alamayınca mecburen faizle para almaya başladık. Önce banka kredisi çektik. Yetmeyince sonra tefecilerden faizle para almaya başladık. 60 milyarı 80 bin lira karşılığında aldık. Şimdi tefeciler de kapıya dayandı. Ne yapacağımızı şaşırdık. Tek çare SGK’nın paralarımızı zamanında ödemesi” diye görüş belirtti.
 
URFA’DAN KALKIP ANKARA’YA GİDİYORUZ
   Daha önce Şanlıurfa İl SGK Müdürlüğü’ne hak ediş faturalarını elden teslim ettiklerini belirten Özel Sağlık Merkezi yöneticileri, “Ancak şimdi faturaları kendimiz yol ve yatacak yer masrafı ödeyerek günlerce bekledikten sonra Ankara İl SGK Müdürlüğü’ne elden teslim ediyoruz. Bu çok zor ve yorucu bir süreç” diye iddiada bulundu.
 
ANKARA’DAKİLER BİZİMLE DALGA GEÇİYOR
   Sağlık yöneticileri, “Faturalarımızı Ankara’ya götürdüğümüzde bazı kişiler bizimle gülerek alay ediyorlar;‘Yahu SGK Bakanı Faruk Çelik sizin ilin Bakanı ama siz SGK’ya gitmek için Ankara’ya kadar bin bir emek harcayarak geliyorsunuz. Neden Bakanınıza gitmiyorsunuz, neden durumu anlatıp çözüm bulmasını istemiyorsunuz?” benzeri sözlerle durumu garipsediklerini belirtiyor.
 
ÖZEL MERKEZLER KAPANIRSA DEVLET HASTANELERİ ÇÖKER
   Geçtiğiz yıl Şanlıurfa’da 65 özel sağlık merkezinin bulunduğunu belirten sağlıkçılar sayının giderek azaldığını belirterek, “Bu uygulamadan sonra kurumlar bir bir kapanmaya başladı. Şu anda sayı 55 civarında. Birçoğu da ya kapandı ya da kapatılmak üzere. Böyle devam ederse sayı 20’ye kadar düşer. Bu da devlet hastanelerinin aşırı yoğunluktan çöküşünü getirir” diyor.
 
 
SGK: ÇÖZÜM İÇİN UĞRAŞIYORUZ
   Öte yandan, iddiaları sorduğumuz Şanlıurfa İl SGK Müdürlüğü yetkilileri faturaların Ankara yerine yeniden Şanlıurfa’da değerlendirmeye alınması için girişimlerinin olduğunu belirterek, “Bu amaçla bir pratisyen hekimin ataması söz konusu. Bu atama gerçekleştikten sonra kurulacak komisyon faturaların değerlendirmesini yapabilir. Ödenmeyen faturalara süresi içerisinde yapılan itirazlar titizlikle incelenmeye devam edilecektir. Hukuka uygun olan faturaların ödemeleri ivedilikle yapılacaktır” şeklinde konuştu.
 
   SGK yetkilileri devletin parasını korumak için sıkı önlemler aldıklarını ve bu kararların da tamamen hukuk çerçevesinde uygulandığını ifade etti. Benzer durumun Şanlıurfa’nın yanı sıra Erzurum’da da yaşandığı kaydedildi. Nevşehir gibi Orta Anadolu kentinde sadece bir özel tıp merkezi bulunurken bu sayının Şanlıurfa’da onlarca sayıya ulaşması SGK’nın dikkatini çekmiş. Ardından bazı ekonomik güvenlik önlemleri alınmıştı. sanliurfa.com
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.