Sağlık Memurluğu Tarihe Karıştı

sağlık memurluğu tarihe karıştı

Sağlık Memurluğu Tarihe Karıştı
04 Ağustos 2014 Pazartesi 10:07

Aslında Sağlık Memurluğunun bitişi 2007 yılında  6283 sayılı Hemşirelik Kanununda değişiklik yapılmasıyla başlamıştı. Gelinen süreçte gerek sağlık meslek liseleri gerekse üniversitelerdeki sağlık memurluğu bölümleri kapatıldı. Bakanlığın mevcut sağlık memurlarına hemşireliğe geçiş hakkı vermesi sayıları 2007 yılında 45 bini bulan sağlıkmemurlarının bugün 20 bine kadar düşmesine neden oldu.
Çalışan bir hemşirenin sağlık memuruna göre ; il içi, kurum içi, alt bölge vb atamalara göre sayısal olarak daha fazla imkanı olması çalışan sağlık memurlarının hemşireliğe geçmesine neden oldu.
KPSS ile yapılan yerleştirmelerde ise sağlık memurları kendi branşlarını yerine daha çok alım yapılan hemşirelik kadroları seçti. 2012′ye kadar kpss yerleştirmelerinde sağlık memuru yapıldı. Son 2 yıldır sağlık memuru branşında alımda yapılmamaktadır. 


Habere ilişikin kanun maddeleri aşağıdadır.

Geçici Madde 2 – (Ek: 25/4/2007-5634/7 md.)
 Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce hemşirelik ve hemşireliğe eşdeğer sağlık memurluğu programlarından mezun olanlar ile halen bu programlarda kayıtlı bulunan öğrencilerin kazanılmış hakları saklıdır.
 Hemşirelik eğitimine eşdeğer sağlık memurluğu programlarından mezun olanlar hemşire olarak çalışırlar.
 Hemşirelik eğitimine eşdeğer sağlık memurluğu programının adı, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren hemşirelik programı olarak değiştirilir ve programlar birleştirilir.
 Bir defaya mahsus olmak üzere, ebelik diplomasına sahip olduğu halde bu Kanunun yayımı tarihinde en az üç yıldan 
beri yataklı tedavi kurumlarında fiilen hemşirelik görevi yaptığını resmi belge ile belgelendiren ve bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde talepte bulunanlar hemşirelik yetkisiyle görevlerine devam ederler.
 Üniversitelerin hemşirelik programlarında ülke ihtiyacını karşılayacak yeterli kontenjan oluşturulmak üzere 5 yıl süre ile sağlık meslek liselerinin hemşirelik ve hemşireliğe eşdeğer sağlık memurluğu programlarına öğrenci alınmasına devam olunur ve bu programlardan mezun olanlara hemşire unvanı verilir 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.