Sağlık Memurları Görev Tanımı Bekliyor

22 Mayıs 2014 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ve sağlık meslek mensupları ile sağlık hizmetlerinde çalışan diğer meslek mensuplarının iş ve görev tanımlarına dair yönetmelikte dikkatinizi çekti mi bilmem ama sağlık memurluğu listede yer bulmamıştır

Sağlık Memurları Görev Tanımı Bekliyor
05 Haziran 2014 Perşembe 17:24

 22 Mayıs 2014 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren ve sağlık meslek mensupları ile sağlık hizmetlerinde çalışan diğer meslek mensuplarının iş ve görev tanımlarına dair yönetmelikte dikkatinizi çekti mi bilmem ama sağlık memurluğu listede  yer bulmamıştır.
Bunun sehven yapıldığına inanmak istiyoruz.
Eksen-Sağlık-Bir-Sen olarak her ortam ve platformda defaatle vurguladığımız ve üzerinde durduğumuz en önemli husus, bir bakanlığın başarısının çalışanlarının huzur ve memnuniyetleri ile ölçüleceği gerçeğidir. Bu öyle bir gerçektir ki literatür de iş barışı, iş ve çalışma huzuru dedikleri mesele sıkça yer almaktadır.
Sağlık memurluğu Sağlık Bakanlığının hizmet götürdüğü en ücra yerlere bile çoğu kez doktordan önce gitmiş en zor zaman ve şartlarda görevlerini layıkıyla yerine getirmişlerdir.
Sağlıkta dönüşümle birlikte sağlık memurlarına hemşirelik yetkisi verilmiştir.
6283 sayılı kanun geçici madde 2- (Ek:25/4/2007-5634/7 md.) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce hemşirelik ve hemşireliğe eşdeğer  sağlık memurluğu programlarından mezun olanlar ile halen bu programlarda kayıtlı bulunan öğrencilerin kazanılmış hakları saklıdır.
Hemşirelik eğitimine eşdeğer sağlık memurluğu programlarından mezun olanlar hemşire olarak çalışırlar.
Hemşirelik eğitimine eşdeğer sağlık memurluğu programının adı, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren hemşirelik programı olarak değiştirilir ve programlar birleştirilir.
Bir defaya mahsus olmak üzere, ebelik diplomasına sahip olduğu halde bu Kanunun yayımı tarihinde en az  üç yıldan beri yataklı tedavi kurumlarında fiilen  hemşirelik görevi yaptığını resmi belge ile belgelendiren ve  bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde talepte bulunanlar hemşirelik yetkisiyle görevlerine devam ederler.
Üniversitelerin hemşirelik programlarında ülke ihtiyacını karşılayacak yeterli kontenjan oluşturulmak üzere 5 yıl süre ile sağlık meslek liselerinin hemşirelik ve hemşireliğe eşdeğer sağlık memurluğu programlarına öğrenci alınmasına devam olunur ve bu programlardan mezun olanlara hemşire unvanı verilir." Denilmektedir.
 
Şimdi sağlık memurlarının kafasında cevaplanması gereken sorulara gelelim;
 
1-    Sağlık Memurlarının  kanunda belirtildiği üzere hakları saklı ise neden yönetmelikte yer verilmemiştir ?
2-    Atama ve nakil yönetmeliğinde bölge ve hizmet grupları neden ayrıdır?
3-     Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarda Sağlık Bakım Hizmetleri müdürlüğü kadrosunda kaç sağlık memuru vardır? 
4-     Sağlık Bakanlığı bu tarz değişikliklerin lüzumuna karar verirken, kalite standartları açısından, ayrıca personelde oluşturacağı olumlu ve olumsuz etkiler konusunda bir saha araştırması yapmış mıdır. Çalışanlardan görüş almış mıdır?

Arif YAŞAR
Eksen-Sağlık-Bir-Sen
Genel Başkanı
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.